W niedzielę 21 października będziemy wybierali radnych gmin, miast, powiatów, sejmików oraz wójtów i burmistrzów. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00.

W przypadku wójtów i burmistrzów w części gmin i miast może odbyć się II tura wyborów – 4 listopada. Stanie się tak, jeśli w I turze żaden z kandydatów nie dostanie ponad połowy głosów. Tam, gdzie kandydat jest jeden lub jest ich nie więcej niż 2, wybory rozstrzygną się w pierwszej turze.

Głosowanie w wyborach samorządowych 2014, fot. arch NŁ
Głosowanie w wyborach samorządowych 2014, fot. archiwum NŁ

W najbliższych wyborach karta do głosowania będzie miała formę tzw. płachty, a nie książeczki.

Wyborca z Łowicza i okolicznych gmin naszego powiatu dostanie 4 karty do głosowania. Będą one różnić się wielkością i sposobem zadrukowania. Wszystkie będą wydrukowane na białym papierze, ale nazwiska kandydatów będą na tłach o różnych kolorach.

Na karcie do głosowania w wyborach do rad gmin i miast nazwiska kandydatów wydrukowane będą na szarym tle, w wyborach do rad powiatów – na żółtym, sejmików województw – na niebieskim, a w wyborach wójta lub burmistrza – na różowym.

Na każdej z tych kart należy postawić znak x w kratce przy nazwisku jednego kandydata.

Kodeks wyborczy stanowi, że “wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak x”. Zgodnie z nowelizacją prawa przez x: “rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.

Która z form przedstawiania się kandydatów w wyborach samorządowych była wg Ciebie najlepsza?

Loading ... Loading ...

Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów wyjaśniających co zrobić, aby zagłosować oraz jak prawidłowo oddać głos.

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.