Pytanie tylko pozornie nie na czasie. Wiosna nadejdzie szybko, lato tuż po nim i znowu będziemy dyskutować o sinicach w głowieńskim zalewie.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowano biologiczną metodę oczyszczania części akwenu. Jakie dała efekty? Czy warto ją powtórzyć? Czy jest może w ogóle nie trafiona?

O tym wszystkim w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa, dostępnym tak w wersji tradycyjnej w sklepach, jak i w cyfrowej, tutaj.

14 komentarzy

 1. Polecam uwadze kolektor na Norblina

 2. Widzę, że się trochę orientujesz, ja użyłem skrótu “pozaklasowa” odnośnie IV i V, ponieważ nie nadaje się do użytku nawet rolniczego. Rozumiem jak – “Szamba mogą być zrzucane do Brzuśni, ale wtedy do Mrogi wpadają już za zalewem” to wszystko jest OK, śmierdzi innym a ryby od czasu do czasu opalają się pływając brzuchami do góry, gratuluję eko świadomości. Pospaceruj w rejonie Kolejowej , Łąkowej oczywiście brzegiem. Podpowiem Ci, że jest jeszcze jeden punkt kontrolny w Janowie. Co do czystości wody przed Głownem i za Głownem dowiesz się dzwoniąc do WIOŚ w Łodzi, tam odmulą poglądy jak “dba” się o czystość wody w Mrodze w rejonie Głowna. Strach się bać.

  • Przeczytałeś powyższy artykuł i komentarze? Mam wrażenie, że nie. Dyskutujemy co wpływa na jakość wody w zalewie Mrożyczka. I nie jest to spust szamb w Głownie! Owszem po wypłynięciu z zalewu sytuacja wygląda inaczej, zwłaszcza po połączeniu z Brzuśnią. To nie jest dobre i nie tylko Ty tak uważasz, więc gratulacje są zbędne!

   Czy jesteś w stanie podać źródło informacji o tej rzekomo II klasie czystości wody na Hucie? Czy to była “własna diagnostyka” albo informacja telefoniczna z WIOŚ?

   W Janowie jest tylko punkt monitoringu operacyjnego, a w Bielawach także diagnostycznego. O dużo wyższej ilości badanych parametrów.

 3. Niektórym zamuliło w głowach. Mroga na wysokości Huty Józefów ma II klasę czystości, po przepływie przez miasto na wysokości tzw. ” pompki” jest wodą pozaklasową – tak jej pomaga zwalanie zawartości z szamb.

  • Skąd te dane odnośnie II klasy czystości wody na Hucie Józefów? Były tam ostatnio jakieś badania? Z tego co wiem to w krajowym systemie monitoringu, na Mrodze jest tylko punkt kontrolny w Bielawach.
   Jeśli woda za miastem określona była jako pozaklasowa, to znaczy, że badanie przeprowadzono ponad 15 lat temu. Wtedy zmienił się system klasyfikacji i wód pozaklasowych już nie ma. Jest klasyfikacja od I do V.

   Poza tym między Hutą za zalewem to w zasadzie nie ma domów z których mogą być zrzucane ścieki. Co najwyżej spływają zanieczyszczenia deszczowe z ulic po solidnych opadach. Szamba mogą być zrzucane do Brzuśni, ale wtedy do Mrogi wpadają już za zalewem.

 4. Sinice nie powstają na skutek zamulenia, powstają przy dużej ilości azotanów, czyli ścieków

  • Zamulenie sprzyja rozwojowi sinic, bo woda jest wtedy mniej natleniona i bardziej nagrzana (słabiej się też miesza). Odmulenie poprawiło by więc sytuację. W przypadku Mrogi szamba nie muszą być największym problemem, bo eutrofizacja w dużym stopniu pochodzi od nawożonych pól. Nie ma niestety prostego rozwiązania, bo tu chodzi o zaburzenie równowagi wielu czynników w ekosystemie.

 5. Na wszelki wypadek, telefon alarmowy do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – 042 721171213, przekaż dalej.

 6. Mieszkaniec

  Myślę że bez gruntownego odmulenia i pogłębienia zalewu kłopoty z jakością wody pozostaną

 7. zamiast narzekać i filozofować trzeba nie dopuścić do zwalania nieczystości z szamb do rzeki

 8. Nie zmieni sie nic,dalej trzeba z sinicami życ. Ukraincom nie przeszkadzają wiec i my sie przyzwyczaic musimy. Jest super przeciez. Kto by to oczyszczal skoro nawet plywanie pontonem nie pomoglo.

 9. Zainteresowany

  Jeżeli będzie poważna susza i w związku z tym niski poziom wody, to sinice mamy murowane.

 10. Najpierw trzeba nie dopuścić do zanieczyszczania rzeki Mrogi i jej dopływów ściekami.
  Ziomal

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.