Odpowiednie przechowywanie żywności w lodówce

Gdzie układać?

Nie każdy z nas zastanawiał się, jak właściwie powinno wyglądać odpowiednie ułożenie produktów w lodówce, aby dłużej zachowały świeżość. Powinniśmy wiedzieć, że każdy z produktów ma inny termin przydatności, a co za tym idzie rozkładu.

Prawidłowe rozmieszczenie produktów następuje według schematu: na najwyższej półce układamy dżemy, napoje, wszystkie otwarte produkty, na których widnieje napis „po otwarciu przechowywać w lodówce”. Średnia temperatura, która tam panuje to około 7-8 stopni.

Środkowa półka to najlepsze miejsce dla nabiału: serów, mleka, jogurtów, śmietany. W temperaturze 4-5 stopni możemy również przechowywać garnki z obiadem, ugotowanymi potrawami.

Dolna półka to miejsce dla mięsa, wędlin, ryb, natomiast szuflady przeznaczone są dla warzyw i owoców. Dzięki niskiej temperaturze i odpowiedniej wilgotności dłużej zachowają swoją świeżość.

Półki na drzwiach są odpowiednie na produkty zamknięte, takie jak chrzan, musztarda, ketchup, majonez, zakręcone napoje.

Przeczytaj więcej o opakowaniach: https://e-sklep.biz/producent-opakowan-ranking

W czym przechowywać?

Skoro znamy już prawidłowy schemat przechowywania jedzenia, powinniśmy zastanowić się, w jakich opakowaniach trzymać żywność. Otóż wielu z nas nadal używa do tego celu folii aluminiowej lub foliowych woreczków, które się do tego nie nadają.

Aby żywność zachowała najdłużej swą świeżość, powinna być zapakowana próżniowo. Można do tego celu wykorzystać odpowiednie woreczki, z których po włożeniu jedzenia odsysa się powietrze, przy użyciu specjalnej pompki. Istnieją również jednorazowe, które działają na podobnej zasadzie, ale są zgrzewane.

Metodę próżniową wykorzystano również w plastikowych pojemnikach, z wylotem do odsysania powietrza oraz w butelkach (nadających się świetnie do przechowywania napojów, w szczególności wina).

Dzięki brakowi dopływu świeżego powietrza, na żywności nie rozwijają się bakterie i pleśnie, prowadzące do jej zepsucia. Średnio czas spożycia wydłuża się o około tydzień – w przypadku mięsa zapakowanego próżniowo, 2 tygodni – dla owoców i gotowanych warzyw, 20 dni – dla surowych warzyw czy nawet 2 lat – dla produktów mrożonych, trzymanych w zamrażarce.

Szklane pojemniki z gumową nakładką są idealnym naczyniem na przechowywanie produktów sypkich, takich jak kawa (tą można również przechowywać w specjalnych puszkach), cukier czy mąka. Dzięki temu nie dostaje się do nich wilgoć, nie krystalizują się. Są również świetnie chronione przed molami.

Co zrobić z ugotowanymi potrawami, resztkami obiadu? Najlepiej przechowywać je bezpośrednio w garnkach. Naczelną zasadą jest jednak nieużywanie garnków aluminiowych, ponieważ w połączeniu z kwasami wydzielają one substancje szkodliwe dla naszego zdrowia (szczególnie wpływające na rozwój chorób o podłożu neurologicznym). Do tego celu, warto używać garnków pomalowanych bezpieczną farbą, przykrytych szklaną pokrywką.

Na świeże rozkrojone warzywa lub owoce, warto założyć silikonowe nakładki, dostępne na rynku w różnych rozmiarach.

Jakie opakowania są najlepsze dla konkretnych produktów?

Wędlinę powinniśmy pakować w materiały przepuszczające powietrze, takie jak papier śniadaniowy, pergamin czy papier do pieczenia. Nie używajmy do tego celu szczelnej folii aluminiowej, sprzyjającej psuciu się produktu, przez rozwijające się na jej powierzchni śluzowce.

Świeże mięso najlepiej przechowywać w szklanych naczyniach lub pojemnikach.

Sery – z jednej strony szczelnie osłonięte dłużej zachowują swoją wilgotność, nie przesuszają się, natomiast z drugiej, mogą one wtedy ulegać rozkładowi i pleśnieniu. Najlepiej układać je w pojemnikach plastikowych, tzw. lunchboxach.

Co z jedzeniem na wynos?

Folia aluminiowa przyda się do zapakowania produktów suchych, takich jak kanapki. Mogą one być z wędliną czy serem, jednak nie powinny one posiadać żywności kwaśnej (jak na przykład ogórek) ze względu na zachodzące reakcje chemiczne, podobnie jak w przypadku aluminiowych garnków.

Papier i woreczki śniadaniowe sprawdzą się właściwie do wszystkich potraw, oczywiście poza tymi mokrymi.

Najpewniejszym rozwiązaniem są pudełka śniadaniowe, lunchboxy. Zwróćmy jednak uwagę czy są stworzone z bezpiecznych materiałów (powinny być oznaczone trójkątem z liczbą 2 lub 5).

Styropianowe pudełka nadają się tylko do wzięcia potraw na wynos, jednak nie podgrzewamy w nich jedzenia (nawet w kuchence mikrofalowej).

Oczywiście do napojów najlepiej nadają się szklane butelki, termosy lub szczelne bidony.

Wszystko to, w połączeniu z nawykami, jak np. niekupowanie nadmiaru żywności, nieuleganie promocjom, częste sprawdzanie daty przydatności produktu powinno ograniczyć jego marnowanie i psucie. Powodzenia!

Komentowanie nie jest możliwe.