Ubieranie niemowląt to ogromne wyzwanie dla każdego młodego rodzica. Troska o dobro malucha walczy z logiką i przekonaniami przekazywanymi przez zaangażowane babcie i prababcie. Jak, więc ubierać niemowlęta latem? Co robić, by zapewnić im komfort?

Dostosuj do pogody

Bardzo ważne jest, by ubranka dla dzieci wybierać w zależności od pogody. Jeśli jest słonecznie i bardzo ciepło, to śmiało można zrezygnować z długich spodni i grubych sweterków. Popularna zasada mówi, że dziecko powinno mieć o jedną warstwę więcej niż dorosły. Latem ta zasada przestaje obowiązywać. Gdy na dworze jest trzydzieści stopni dziecko nie będzie dobrze czuło się w body i koszulce. Jeśli na dworze nie ma wiatru, a pogoda jest bardzo słoneczna można nawet nie ubierać dziecka w ubranka, ale zostawić je w pieluszce. Oczywiście jest to rozwiązanie dopuszczalne w zaciszu własnego domu, balkonu lub ogrodu. Na spacer we wózku maluch powinien być ubrany lekko i przewiewnie np. w pieluchę i koszulkę albo letnią sukienkę. Latem można też zrezygnować ze skarpetek. Maluchy, które nie chodzą nie muszą też mieć bucików. Te, które stawiają już pierwsze kroki powinny być ubrane w lekkie sandałki, które dobrze przytrzymują stópkę i wspierają naukę samodzielnego chodzenia. Przy chłodniejszej pogodzie można też połączyć sandały ze skarpetkami. Pomimo że w przypadku dorosłych takie rozwiązanie wydaje się śmieszne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ubierać tak niemowlę. To pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wygodą i przewiewnością sandałków oraz ciepłem, jakie dają skarpetki. Najważniejsze jest, więc zachowanie zdrowego rozsądku.

Chroń przed słońcem

Warto też pamiętać, że ubranka dla niemowląt chronią dziecko także przed promieniowaniem słonecznym, które może być szkodliwe. Jeśli, więc dziecko jest rozebrane i odsłania dużo ciała, powinno się posmarować je kremem z filtrem. Na rynku są dostępne specjalne kremy dla niemowląt z bardzo wysokim filtrem. Minimalne SPF to 50. Warto też sprawdzić od jakiego wieku dopuszczalne jest używanie danego kosmetyku. Bardzo ważnym elementem ubranka dla dziecka powinna też być czapeczka lub inne nakrycie głowy. Latem nie chodzi o to, by grzało ale by chroniło głowę przed słońcem. Czapeczka powinna być przewiewna. Dobrze jest, gdy ma daszek, który osłania buzię i oczy. Dzięki temu maluchowi jest wygodniej. Zakrywanie głowy dziecka zmniejsza ryzyko zapadnięcia na udar słoneczny. Nie należy bagatelizować tego zagrożenia i koniecznie powinno dbać się o bezpieczeństwo niemowlęcia.

 

Komentowanie nie jest możliwe.