Odpowiednie oświetlenie jest warunkiem koniecznym przy pracy biurowej. Jeżeli będzie ono dobrze dobrane, nasza praca automatycznie stanie się bardziej efektywna i przyjemna. Z kolei złe światło sprawi, że będziemy się szybciej męczyć, dodatkowo ucierpi nasz wzrok. Specjalista z salonu mebli biurowych w Katowicach udziela nam kilka cennych wskazówek jak wybrać najlepsze oświetlenie do biura.

 Jak oświetlić stanowisko pracy?

 Biuro to miejsce, gdzie spędzamy znaczną część naszego dnia. Rekordziści pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie. W takiej sytuacji nie ma mowy o nieprawidłowym oświetleniu stanowiska pracy, gdyż odbiłoby się to na jej wydajności, a także na zdrowiu i samopoczuciu pracowników.

 W wyborze oświetlenia do biura pomaga nam kodeks BHP. Jako pracodawcy jesteśmy zobowiązani zapewnić naszym pracownikom światło charakteryzujące się natężeniem na poziomie 500 lx, współczynnikiem odzwierciedlenia barw Ra wynoszącym co najmniej 80, a także wskaźnikiem olśnień UGR nie przekraczającym 19. Lampy przy stanowiskach komputerowych powinny być ustawione w taki sposób, żeby strumień światła padał na nas z góry. Dobrze jest, kiedy są one oddalone od stanowiska pracy o około trzydzieści centymetrów. Komfort pracownika zwiększa także dodatkowe oświetlenie ściany za stanowiskiem komputerowym. Warto również zdecydować się na światło ciepłe, gdyż przy nim nasze oczy męczą się zdecydowanie wolniej.

 Jednocześnie nasze biuro powinno być zaprojektowane w taki sposób, żeby pracownik przez jak najdłuższy czas miał dostęp do światła dziennego. Stanowisko pracy powinno być jednak chronione przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Z tego względu biurka z komputerami powinny być umiejscowione nie naprzeciw, a bokiem do okna. Dostęp do światła dziennego to z jednej strony lepsze samopoczucie pracownika, z drugiej natomiast oszczędności energetyczne.

 “Profesjonalne oświetlenie biura nie jest zadaniem prostym i jeżeli nie posiadamy niezbędnej wiedzy, dobrze jest powierzyć to zadanie specjalistom z zakresu aranżacji wnętrz biurowych.” – sugeruje Michał z NoNameOffice

 W sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do światła dziennego, w żadnym wypadku nie powinniśmy pracować po ciemku. Należy zdawać sobie sprawę, że światło monitora bardzo obciąża nasz wzrok. Taka praca przed dłuższy czas będzie zbyt obciążająca dla naszego organizmu. Dodatkowo brak dostępu do światła sprawi, że szybko staniemy się senni, a nasza zdolność koncentracji obniży się.

 Doskonałym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest coraz częściej są czujniki natężenia światła. Pozwalają one nie tylko zadbać o komfort pracowników, ale też zaoszczędzić wiele energii elektrycznej. Prawidłowe oświetlenie zmniejsza ilość wypadków przy pracy.

Oświetlenie do biura – co mamy do wyboru?

 Współcześnie na rynku funkcjonuje coraz więcej firm oferujących oświetlenie biurowe. Wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziemy lampy, które spełnią nasze oczekiwania. W dobrze wyposażonych sklepach kupimy lampy sufitowe, żyrandole, lampy wiszące, kinkiety, lampy stojące, czy oświetlenie meblowe.

 Przy wyborze oświetlenia do biura upewnijmy się, że jest ono dokładnie opisane jeżeli chodzi o parametry techniczne takie jak moc, napięcie, współczynnik mocy, prąd nominalny, klasa ochronności, a także parametry użytkowe takie jak: stopień ochrony IP, waga, temperatura i wilgotność otoczenia, żywotność, czy wreszcie sposób montażu.

 Eleganckie oświetlenie – radzi ekspert z salonu meblowego w Katowicach

 Specjalista z salonu meblowego w Katowicach podkreśla, że oświetlenie do biura powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jednocześnie kiedy już spełnia tę funkcję, można pomyśleć o czynnikach natury estetycznej. Przy wyborze lamp warto wziąć pod uwagę wystrój wnętrza. Jeżeli wystrój naszego biura jest tradycyjny, zdecydujmy się na oświetlenie utrzymane w tym samym stylu. Świetnie sprawdzą się tu ciężkie, kunsztowne lampy. Są one elementem dekoracyjnym, dlatego na ich wybór warto poświęcić nieco czasu.

 Dobrze dobrane oświetlenie stworzy klimat wnętrza znacznie lepiej niż jakiekolwiek meble. Przy wyborze oświetlenia dobrze jest wziąć pod uwagę także wielkość biura. Jeżeli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, nasze możliwości s praktycznie nieograniczone. Możemy eksperymentować z grą świateł. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli nasze biuro jest niewielkie. Wówczas powinniśmy postarać się, żeby za pomocą światła optycznie powiększyć wnętrze.

 Gdzie kupić oświetlenie do biura w Katowicach

W Katowicach znajdziemy wiele firm zajmujących się sprzedażą oświetlenia do biura. Wybierajmy takie miejsca, które posiadają największy wybór asortymentu. Ważnym czynnikiem jest również możliwość skorzystania z pomocy fachowego doradcy. Umiejętnie dobrane oświetlenie może zdziałać cuda, jednak jego wybór nie jest łatwą sztuką.

undefined

Komentowanie nie jest możliwe.