Jak zamontować zamek do drzwi

Rodzaje zamków do drzwi.

Podstawowymi rodzajami zamków do drzwi są zamki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wybór rodzaju zamka zależy przede wszystkim od przeznaczenia drzwi.

  • Ø Zamki zewnętrzne są co do zasady dedykowane do drzwi wewnątrz naszego domu, gdyż gwarantują mniejszą ochronę i są bardziej podatne na próby włamania. Z racji zewnętrznego montażu są one bardzo widoczne i niejednokrotnie mogą zaburzać estetykę drzwi.
  • Ø Zamki wewnętrzne z kolei są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, a także mniej widoczne. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego typu zamknięć, jednak najbardziej popularne są zamki typu skrzynkowego oraz zamki listwowe. Te pierwsze ryglują drzwi wyłącznie w ich środkowej części, dlatego też nie dają pełnej ochrony przeciwwłamaniowej. Zamki listwowe oferują zdecydowanie większą ochronę poprzez zwiększoną liczbę punktów ryglujących. Zamontowane na wspólnej listwie rygle pracują synchronicznie przy zamykaniu i otwieraniu co gwarantuje większą ochronę i więcej punktów zwiększających stabilność drzwi.

Jak poradzić sobie z montażem zamka?

W przypadku zamka wewnętrznego z powodzeniem możemy podjąć się samodzielnego montażu zamka. Aby poprawnie zamontować taki zamek powinniśmy postępować według poniższych kroków:

  • w pierwszej kolejności ustalić na jakiej wysokości ma znaleźć się mechanizm. Standardowa wysokość to około 100 do 105 centymetrów.
  • Korzystając z wiertarki i dłuta przygotujmy wręb pod zamek. Pamiętajmy aby był przygotowany dokładnie i musi odpowiadać kształtowi kasety zamka!
  • W identyczny sposób przygotujmy także wręb na czoło zamka oraz zaznaczmy miejsca pod klamkę oraz dziurkę na klucz. Na tym etapie ważna jest dokładność i precyzja! Wszystkie ostre i nierówne krawędzie możemy wygładzić pilnikiem.
  • Następnie wkładamy cały mechanizm w przygotowany otwór i mocujemy go wkrętami.
  • Zakładamy klamkę i okucia.
  • Sprawdzamy prawidłową pracę mechanizmu i gotowe!

W przypadku drzwi zewnętrznych montaż zamka jest o wiele bardziej skomplikowany i w tym zakresie zdecydowanie zalecamy skorzystanie z usług, które świadczy profesjonalny ślusarz. Usługi ślusarskie realizowane przez tego typu firmy gwarantują nam prawidłowe funkcjonowanie drzwi i ich mechanizmów ryglujących. Dzięki temu zabezpieczymy nasz dom przed niepowołanym wtargnięciem lub nawet włamaniem!

Komentowanie nie jest możliwe.