Losy arcykosztownej modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Filtrowej będą ważyły się na jutrzejszej (7 lutego) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu.

Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu
Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu

Projekt zmian w uchwale budżetowej zakłada zaciągnięcie wielomilionowego – ponad 30 mln zł, nie przewidzianego wcześniej kredytu i pożyczek.

O wielu wątpliwościach związanych z modernizacją oczyszczalni pisaliśmy obszernie w poprzednim numerze Nowego Łowiczanina w obszernym artykule pt. „Utopieni w ściekach?”

Wzięcie aż tak dużego kredytu na modernizację oczyszczalni oznacza, że przez kilka najbliższych lat na nowe inwestycje miasto będzie miało zaledwie po 1 – 1,5 mln złotych rocznie. To może być inwestycyjna zapaść na wiele lat – uważają niektórzy nasi rozmówcy.

Inni natomiast uważają, że oczyszczalnię trzeba modernizować nawet jeśli trzeba będzie „odpuścić” wiele innych planowanych inwestycji.

Co to oznacza dla budżetu miasta? Jaki będzie miało wpływ na planowane w kolejnych latach inwestycje? Co postanowią radni?

13 komentarzy

 1. nie ma co gardłować. Oczyszczalnia musi być zmodernizowana i tyle. Na razie nie zanosi się na spadek cen w budownictwie, zatem robotę trzeba wykonywać już i cześć. Bo taniej raczej nie będzie. Jak ktoś nie wie do czego służy oczyszczalnia to niech sobie przypomni jak wyglądała Bzura 25 lat temu. To był śmierdzący ściek. Dzięki oczyszczalni właśnie Bzura jest normalną rzeką, z rybami, gdzie ludzie mogą się kąpać.

 2. Gdzie są ci, co tak bardzo za obecnym burmistrzem gardłowali przed wyborami? Jakoś nie bronią, marszów poparcia nie organizują. Wstyd?

 3. Jeszcze jedno. Ostatnio w NŁ przeczytałem, że “nie jest nam potrzebna wypasiona oczyszczalnia, bo obecna jeszcze działa” , że “powinniśmy wykonać historyczną inwestycję w postaci tunelu na Mostowej”. Przepraszam, ale nie rozumiem logiki w użyciu frazy “jeszcze działa, więc po co robić?” Idąc tym tropem możemy powiedzieć, że w naszym miasteczku wszystko jeszcze jakoś działa i kilka lat pociągnie, więc niech się chyli i nadal “dochyla”. Za kilka lat cały ten chłam spadnie na kogoś innego niż Krzysztof Jan.

 4. Podczas debaty w ECO Kaliński zrugał Sobczaka za to, że tamten w kampanii mówił o potrzebie sprowadzenia do Łowicza większej liczby fachowców. Krzysztof Jan niemal krzyczał: “my tutaj w Łowiczu mamy fachowców i nie potrzeba nam innych z Łodzi”. Po tej wypowiedzi z sali dobiegł szum oklasków i okrzyków popierających Burmistrza. Panie Kaliński – czas pokazać profesjonalizm. Dobrego szefa poznaje się po jego postawie w sytuacjach kryzysowych. Masz Pan drogi Pani okazję. Prosimy …

  • Do tak dużych inwestycji (w krótkim czasie) trzeba się naprawdę przygotować. I od strony finansów i od strony technicznej i od strony zarządzania.
   Tak to wygląda ze strony pesymisty: żyjemy nadzieją, że fundusz da większą dotację, bo ktoś “tak powiedział”, techniczne opędzi nam to ZUK a zarządzą ludzie na rowerach na górce frajdy.
   Od strony optymisty: mimo wszystko, że ciągniemy te rowery pod tą górę to na ten szczyt jakoś się doczłapiemy. Poobijani, wyczerpani ale będzie “frajda” że się udało. WSPÓLNYM WYSIŁKIEM WSZYSTKICH ŁOWICZAN 🙂 TEGO NAM WSZYSTKIM ŻYCZĘ.

   • Też życzę dobrze mojemu miastu. Jednak słaby to Burmistrz, który w NŁ apeluje do każdego mieszkańca o pomoc w miarę możliwości. Co więcej, wiem o prośbach Burmistrza do Łowiczan wysoko postawionych np. w W-wie, żeby pomogli, powiedzieli władzy dobre słowo o Łowiczu, może znajdą się pieniądze. Ciekawa postawa, bo jak ci sami ludzie proszą o lepsze połączenie z W-wą, to ratusz milczy bezradnie. W Skierniewicach na czas remontu dworca i linii miasto zapewniło autobusy do W-wy co 15 minut. Jeździły do Zachodniego.

   • Czasem trzeba umieć przyznać się do porażki, decyzja o tak kosztownej inwestycji bez należytej analizy potrzeb, możliwości wpędza miasto w długi, jak długo będziemy oszukiwani, że miasto może liczyć na większe dofinansowanie , tak będziemy czarowani przez następne 5 lat. PANOWIE, miejcie honor zrezygnować z władzy i nie pakować naszego miasta w zapaść finansową na następne lata. Kto przejmie ten bajzer po takich gospodarnych włodarzach miasta nie będzie juz miał czego naprawiać.

 5. Oby nigdy w mieście nie rządziły pisuary!

 6. Tacy spece to ogarniaja. A pensje z projektu pewnie regularnie wyplacane do tych etatowych, nie? Brawo druzyna kalina!

 7. Krótkowzroczność polityki Kalińskiego jego zawzięcie złuchanie anty PISowskich radnych a głównie Olko bezsensowne powołanie Siewiery zabije inwestycje w mieście.Panie Burmistrzu czas posypać głowę popiołem. Można nie lubić PIS ale póki co oni mają kase a jesli oszczędności w mieście to najpierw zlikwidować etat jednego z wiceburmistrzów a nie udawać że wszystko ok

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.