To już pewne: o niektórych imprezach z miejskiego kalendarza – szczególnie tych o charakterze masowym – możemy w tym roku zapomnieć. Dalej nie ma przyzwolenia na ich organizację ze strony rządu, a nawet gdyby to się się zmieniło, czasu na dopełnienie formalności i przygotowania byłoby już zbyt mało. Są jednak wydarzenia, na których przeprowadzenie są duże nadzieje. I to są te dobre wiadomości, którymi chcemy się z wami podzielić.

– Nie odżegnujemy się od organizacji wydarzeń, ale wszystko będzie zależało od sytuacji w naszym kraju. Jeżeli jesienią pojawi się nowa fala zachorowań, być może będziemy musieli podjąć inne decyzje – mówi nam naczelnik ratuszowego wydziału kultury Michał Zalewski. Dodaje, że te imprezy, które można zorganizować przy zachowaniu obostrzeń i zmniejszonej liczbie uczestników, są przez jego wydział przygotowywane.

Przez koronawirusa zostaną odwołane Dni Łowicza i ludowa część Bożego Ciała

Te imprezy się nie odbędą

Zacznijmy jednak od imprez, które na pewno się nie odbędą. Są wśród nich: planowana na 16 maja Łowicka Majówka Grillowa w Parku Błonie, mający się odbyć 31 maja Dzień Dziecka, planowany na 6 czerwca rajd śladami Jana Wegnera, część folklorystyczna przypadającego na 11 czerwca Bożego Ciała (łącznie z występami na Nowym Rynku i Paradą Pasiaków) oraz Dni Łowicza z uwzględnieniem Pucharu Strongman – święto miasto miało się odbywać w formule trzydniowej: 19, 20 i 21 czerwca. W zaplanowanym terminie nie odbędzie się także Łowicka Majówka Motocyklowa, o czym już pisaliśmy, choć nie jest wykluczone, że zjazd uda się zrobić jesienią. Także foodtrucki przyjadą do nas najwcześniej po wakacjach.

Łowicka Majówka Motocyklowa zostaje odwołana

W tym roku nie odbędą się wybory Księżanki i Księżaka Roku 2020 – i to nie tylko przez epidemię, ale cięcia w wydatkach na promocję, które nastąpiły w związku ze zmniejszeniem przez radnych dotacji na kulturę przy uchwalaniu budżetu na 2020 rok.

Kinga Sęk została Księżanką, a Rafał Ziarnik – Księżakiem Roku 2019. W tym roku wybory się nie odbędą. Fot. Archiwum NŁ

 

Jest szansa, że nie wszystko przepadnie
W zmienionej formule będziemy mogli natomiast uczestniczyć w Nocy Muzeów. Wydarzenie miało zostać przeprowadzone w całej Polsce 16 maja, jednak z powodu pandemii koronawirusa data ma zostać zmieniona na drugą połowę września. Miasto Łowicz wpadło jednak na pomysł, że w tym pierwotnie zaplanowanym terminie zaprosi mieszkańców na wirtualny spacer po baszcie gen. Klickiego. Szczegóły poznamy wkrótce.

Miejski wydział kultury nie rezygnuje także z przygotowania oferty wakacyjnej, której częścią są warsztaty ludowe z twórcami. Mają one wystartować nieco później niż zwykle, nie w czerwcu, a w lipcu i potrwają przez sierpień i wrzesień. Utrzymany zostaje także Holi Festival z kolorowymi proszkami do posypywania się w grupie znajomych, który został zaplanowany na 5 lipca.

Frekwencyjny sukces Holi Festiwalu w Łowiczu

Na pewno odbędzie się organizowany w katedrze Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach”, w którym – nawet przy utrzymaniu obecnych ograniczeń – będzie mogło uczestniczyć blisko 100 osób, a zwykle nie było ich więcej. Jeśli organizator się nie wycofa, to duże są także szanse na to, że 18 lipca – tym razem w kościele ojców pijarów – wysłuchamy koncertu w ramach trasy wędrownego festiwalu „Kolory Polski”.

Rozpoczął się XXXI Międzynarodowy Festiwal Organowy

Z dużych imprez masowych mają szansę odbyć się dwie – 6 września Księżackie Jadło i tydzień później trzydniowe Ogólnopolskie Dni Pszczelarza (11, 12 i 13 września). Ponieważ nie odbędą się w tym roku Dni Łowicza, to koncert zespołu Kombii zostaje przeniesiony na Księżackie Jadło – będzie to drugi obok Urszuli artysta zakontraktowany na tą imprezę.

Trwa Księżackie Jadło, od 18.30 koncerty gwiazd: Weekend i Wilki

Ruszyło także przyjmowanie zgłoszeń o przyznanie nagrody Gwiozda Łowicko, które można składać do 30 czerwca. Najgorszy scenariusz zakłada, że planowana na 5 września gala odbędzie się tylko w gronie laureatów i ich rodzin.

Cztery nowe Gwiozdy na Starym Rynku – Dużo zdjęć

5 komentarzy

  1. Mańka z Marianki

    A jo cem Zynka!

  2. Życie kulturalne Łowicza? Ma się w to wpisywać posypywanie kolorowym proszkiem?

  3. KKononowicz

    Nie będzie niczego

  4. A co z Bożym Ciałem?Mam na myśli stragany i procesje! Chyba też trzeba sobie już dziś powiedzieć że w tym roku trzeba i to odwołać?!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.