Od 30 stycznia już w sumie cztery czujniki Airly, a nie jak dotychczas jeden, 24 godziny na dobę monitorują jakość powietrza w Głownie. Rzadkością są dni, takie jak 4 lutego przed południem, gdy wyniki z wszystkich czterech punktów pomiarowych mówią o powietrzu dobrym (oznaczonym kolorem jasnożółtym) lub bardzo dobrym (kolor zielony). Prawie zawsze jest gorzej.

Zła jakość powietrza! Wynik pomiaru 4 lutego o godz. 21.00. Z lewej opis wyniku z czujnika na budynku SP2.

Sensory mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 (o średnicy nie większej niż 2.5 µm czyli mikrometra – jednej tysięcznej milimetra) oraz PM10 (o średnicy nie większej 10µm), temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Kluczowa dla określenia stanu powietrza jest obecność w nim pyłów zawieszonych w stosunku do dopuszczalnego dobowego poziomu PM10 wynoszącego 50 µm/m3. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia, najbardziej szkodliwe ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych są pyły zawieszone PM2.5, odpowiedzialne za wzrost chorób układu oddechowego o krążenia, gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

Czym oddychają mieszkańcy Głowna, w jakich rejonach powietrze jest najbardziej zanieczyszczone i jak można się przed tym chronić – przeczytasz w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa.

8 komentarzy

 1. Witam.
  Nurtuje mnie pewne pytanie.
  Co się stało ze wszystkimi artykułami o progu zwalniającym na wojska polskiego? Czy wraz ze zdjęciem owego progu, redakcja zdjeła artykuły, bo nie ma problemu?
  Co się stało z tym progiem? Kto zapłaci za założenie, przekładanie i zdjęcie go? Odpowiadam. Podatnicy. Dlaczego nikt nie wyciąga konsekwencji z takiego działania grupy, która walczyła o próg, a potem o jego zdjęcie. Może gdyby płacili swoimi pieniędzmi to by to przemyśleli?!

 2. Smutne, bo to moje rodzinne miasto… 🙁

 3. kontrolować trzeba niestety mieszkańców Głowna w tym temacie. proponuję żeby czujniki jakości powietrza przemieszczać między dzielnicami o ile to możliwe i od razu wyjdzie gdzie kontrole najbardziej potrzebne. czujnik przy sp2 w zasadzie daje znać co robią kotłownie przy blokach na Sikorskiego i Kopernika a one raczej nie palą lajkry, mokrego drewna i plastiku. od czasu kiedy zapowiedziano kontrole zmieniło się tyle że w tygodniu “smieciarze” rozpalaja po 20, ale za to w niedzielę nadrabiają cały tydzień od świtu do zmierzchu:/

 4. Drzewa nie oczyszczą powietrza,posadzenie tysiąca nic nie pomoże. Wystarczy wyjrzeć przez okno w pewne dni i pomiarów nie potrzeba. Nie mam pojęcia jak temu zaradzić,nasuwa sie jedyne wyjscie czyli uświadamianie i proszenie mieszkańców by nie palili byle czym. Przykre że mamy takie powietrze i naprawde to widać.

  • Zainteresowany

   Dosadzenie drzew pomoże, choć nie rozwiąże problemu. Każde drzewo to rodzaj filtra powietrza im więcej ich będzie tym lepiej.
   Ja też zastanawiam się jak rozwiązać ten problem. Może pomoże gazyfikacja miasta i jakiś program bonifikat dla indywidualnych odbiorców za podłączenie się do sieci? Ciężko zmienić mentalność kopciucha…

 5. Wcale się nie dziwię jakości powietrza, wszak znaczna część mieszkańców Głowna pali czym popadnie.
  Do tego nie dość, że nie dosadza się nowych drzew, które czyszczą powietrze, to z głupoty wycina się kolejne.
  Nie tak dawno przy nowym Dębie Niepodległości wycięto wielokonarowe, zdrowe drzewo. Jedno małe w listopadzie zasadzono, za to wycięto duże, które poprawiało nam poziom powietrza. Nie mogły rosnąć spokojnie oba? Gdzie tu logika?

 6. Może jakiś comiesięczny raport z kontroli pieców prowadzonej przez Urząd Miejski i upublicznienie ,,kopciuchów”?

  • Akurat w dzisiejszych Wieściach jest podsumowanie kontroli. Nie wiem tylko dlaczego zarówno redaktorzy jak i wielu czytelników (jak widać także powyżej) spodziewa się jakiś rewelacyjnych efektów tych kontroli. Nie zakładajmy, że duża ilość pyłów w powietrzu wynika z palenia śmieci czy plastików. Mamy po prostu wiele pieców na małym obszarze, przy czasem słabej wentylacji terenu i to jest efekt wysokiego zapylania. Poprawę dadzą jednie likwidacje starych pieców i przejście na nowe źródła ciepła (piece gazowe, pompy ciepła). Śmieci (plastiki, lycra) to głównie smród i toksyny, ale nie pyły.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.