Wirus, którego się obawiamy, przywlókł już ze sobą nad Bzurę chorobę, która może się okazać groźniejszą od niego samego: zatamowanie obiegu pieniądza w dużej części gospodarki. Niektóre firmy z Łowicza z dnia na dzień straciły jakiekolwiek zamówienia. Są zagrożone bankructwem, a setki ludzi mogą stracić pracę.

Pakowanie maseczek w firmie Steven w Goleńsku. Fot. Wojciech Waligórski

W halach produkcyjnych firmy Steven w Goleńsku pracuje część maszyn, ruch jest na stanowiskach pakowania. Ale to tylko namiastka normalnej pracy. Jak mówi Jolanta Skonieczna, specjalista d.s. finansów, gdy normalny dzienny poziom sprzedaży sięgał 70 tysięcy złotych, przy produkcji około 20 tysięcy par skarpet danego dnia, to od poniedziałku 16 marca w praktyce dopływ pieniądza za już zrealizowane dostawy ustał, a nowych zamówień nie ma. – Nie sprzedaliśmy od dwóch tygodni żadnej skarpetki – obrazuje to właściciel firmy Marek Bryła.

Maseczki szyte są dziś także w zakładzie firmy Regina Socks przy ul. Łęczyckiej. Czy ta produkcja uratuje firmę? Czy uratuje całą branżę? Fot. Natalia Górecka / Regina Socks,

I to mimo tego, że Steven oferuje teraz swe produkty po cenie poniżej kosztów produkcji, by w ogóle zgromadzić pieniądze na wypłaty dla pracowników za marzec. Powodem zapaści są wprowadzone ograniczenia w poruszaniu się i w handlu. Zamknięte są decyzją rządu galerie handlowe, a drobny handel detaliczny też często z własnej inicjatywy zamyka sklepy, bo kupujących nie ma. Nie ma zaś – bo są ograniczenia w poruszaniu się i apele o pozostawanie w domach. To ma sens jako przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii – ale dla gospodarki jest jak zatkanie ust i nosa jednocześnie. – To nam wszystkim odcięło tlen – mówi Marek Bryła.

Jak chce radzić sobie Steven, jak inne firmy – a rozmawialiśmy z właścicielami kilku, w tym Syntexu, który już zgłosił zwolnienia grupowe – piszemy w obszernym artykule w najnowszym wydaniu Nowego Łowiczanina. Zachęcamy do lektury, także w wydaniu cyfrowym.

17 komentarzy

 1. ofiara mafii łowickiej

  Cytuje: ” Mi Lord
  2 kwietnia 2020 at 20:02 · Reply
  Prezes z nowogrodzkiej wam się kończy, pisiorki! Ale beka ” – ludzie! opamiętajcie się! Przestańcie walczyc z Dudą, Kaczyńskim – stosujcie sie do zaleceń, wytycznych Rzadu i w a l c z c i e – z epidemią koronawirusem. Tej pseudo polityki już sie czytać nie da!.

 2. To prawda idzie bieda i bezrobocie. Takie firmy “pionki” co inqwstowały tylko w swoj luxus i nie posiadają żadnego bufora na wypadek kryzysu , nie przetrwaja. Wniosek z tego taki że nie ma co u tzw “obsrańców” pracować. …nauczka na reszte życia

 3. Szkoda, że ludzie widzą tylko piękne samochody, a nie 100 rodzin, które dzięki nim mają za co żyć.

 4. jeszcze troche optymizmu

  Nie będzie takiego bezrobocia dużego … (nie mówie o firmie Steven bo nie znam panującej tam sytuacji) Ukraińców się odeśle do swojego kraju a ich miejsce zajmą Polacy, to z pewnością troszkę uratuje sytuację …. a faktem jest że niektórzy będą musieli zamienić Mercedesy na Fiata Pandę lub Skodę Fabie
  …. niestety wczoraj Polska przegrała “proces” i Unia nakazuje Polsce przyjąć przymusowo imigrantów socjalno zarobkowych z Afryki 🙁

  • I znów straszenie relokacją, stary chwyt obozu władzy. Mamy teraz większy problem z wirusem i gospodarką na hamulcu.

 5. Tylko zdecydowane i równolegle działania rządowe mogą ten stan polskiej gospodarce uzdrowić , walka z koronowirusem równoległa z walką z bankructwem firm, z bezrobociem i widmem biedy w naszym kraju. To wyzwanie na dzisiaj najpilniejsze a nie jakieś wybory. Uporajmy sie wpierw z tym problemem a dopiero później myśleć o wyborach, wybory chleba nam nie dadzą a pozostawią co najmniej puste żołądki.

 6. Czas tłustych lat dla Polskiej gospodarki bezpowrotnie się skończył teraz czekać będą Nas lata chude.
  Polskie firmy czeka poważna recesja a rynek pracy poważne trzęsienie ziemi.
  Czy Polska gospodarka podniesie się z kolan?
  Czy Polska gospodarka będzie tylko i wyłącznie w ruine?

 7. trza będzie chyba lexusa czy inny fajny wózek sprzedać

 8. Prezes z nowogrodzkiej wam się kończy, pisiorki! Ale beka

 9. Ja to jestem ciekawy co zrobią UKraincy,których tyle najechalo do naszego kraju!Czy rząd też im będzie dawał wsparcie?

 10. Bogdan Pawlata

  Panie Marku trzymamy kciuki za pana firmę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.