Dziś, 1 lipca po godz. 14. w siedzibie PKP PLK w Warszawie zostało podpisane porozumienie w sprawie budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w ciągu ulic Mostowa – Armii Krajowej, Chełmońskiego.

Podpisanie umowy w sprawie budowy tunelu w ciągu ulic: Mostowa – Armii Krajowej i Chełmońskiego.

Umowę ze strony miasta podpisał burmistrz Krzysztof Kaliński oraz skarbnik Arkadiusz Podsędek, zaś ze strony PKP PLK  Arnold Bresch członek Zarządu PKP PLK, dyrektor ds. realizacji inwestycji i Piotr Szymanowicz zastępca Dyrektora Regionu d.s. projektów krajowych w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Porozumienie jest kluczowym dokumentem, który został wynegocjowany przez obie strony w ubiegłym roku i ponad miesiąc temu zawarte w nim ustalenia zyskały akceptację zarządu spółki, który dał upoważnienie do podpisania dokumentu.

Przejazd kolejowy w Łowiczu
Przejazd kolejowy w ul. Mostowej i Armii Krajowej w Łowiczu.

Naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w ratuszu Grzegorz Pełka powiedział nam, że podpisany dokument zawiera dokładnie to, co już było podawane m.in. na łamach Nowego Łowiczanina. Ogólny koszt inwestycji – ma wynieść 28 mln. zł z czego 6,5 mln. zł sfinansuje PKP a pozostałą część ma zabezpieczyć ratusz, który zapowiada, że będzie starał się o dofinansowanie m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Podpisanie porozumienie daje nam pewność co do możliwości realizacji tej inwestycji i pozwala nam ogłosić przetarg na dokumentację, co stanie się we wrześniu. Sądzę, że dokument gotowy będzie w w ciągu 1,5 roku po czym w latach 2021 – 2022 przystąpimy do realizacji prac – powiedział nam naczelnik Pełka.

O budowie tunelu pisaliśmy także tu:

Zobacz jak będzie wyglądał tunel

51 komentarzy

 1. i tak tego tunelu nie dożyjemy tak jak i wiaduktu 🙁

 2. Gdzie jest Anonim?

  • Anonim vel the bill vel jedynki w szklance przechodzi kryzys wieku średniego i bazgrze tu bzdury,aby zaistniec.W rzeczywistosci to jest zwyklym zerem,frustratem-zauwazyłam to juz dawno.

   • Silna kobieta powinna raz w miesiącu wypić butelkę wódki i popłakać. To nie oznaka słabości, to aktualizacja oprogramowania-wiocha.pl.

   • Anonm podpisuje sie teraz jako kropka.Wstydzi sie ze został”zaorany”przez kulturalne osoby!A tak na marginesie;piszesz o swojej zonie?((o ile ją masz!)Stachu trafił w sedno,okreslając cie tepą dzidą!Do ciebie to pasuje!Nad swoim losem powinieneś zapłakać,puknąć sie w pierś i przyznac sie do prawdy:jaki ja jestem tepy idiota!Wybacz,ale pisze twoim jezykiem-wulgarnie!

  • Masz Mika racje!On chce byc najmądrzejszy ze wszystkich.Stachu ze Stachlewa i Lena zapedzili tego cwaniaka w kozi rog inteligentnie i nie moze sie pozbierac.Jak czytam te jego”gryzmoły”to nie wiem czy sie smiac czy smucic.Zwykly prosty cham,bez kultury!Tfu!

   • Stachu ze stachlewa

    Hejka dziewczyny.Macie racje,najlepiej nie znizac sie do tak niskiego poziomu.Nie reagujmy na wpisy anonimowego prostaka,bo to tepa dzida!Mądry czlowiek by tak nie reagował wulgarnie jak ten typ!Pozdrawiam Was,zycze Wam miłego wieczorku.

   • Do Stacha:prawde napisałes Stachu-tepa dzida!W mlodzieżowym slangu określa sie to jako”pojechanie po rajtuzach”i z tym sie zgadzam!Ale z takim gburem nie mozna inaczej rozmawiać!Pozdrawiam kulturalnych ludzi,tutaj komentujacych.

   • Z kultury, to macie jedynie bakterie na sobie.

   • Stachu ze stachlewa

    Na żmije jak sie nadepnie to syczy i kąsa…

   • Najbardziej kulturalny opiniodawca wyraził się w swoim taktownym, wyszukanym stylu, zważając na to czy kogoś nie urazi.

   • Uderz w stół…

  • Do Marty i Miki, przyjemnie się czyta Wasze opinie. Pozdrawiam 😊

   • Typ,o ktorym mowa na tych forach-wyżala sie nad swoim losem,przy okazji obrazajac innych,ktorzy maja inne poglady niż on.Od dłuzszego czasu śledze tu komentarze roznych osob i nie ma drugiej takiej osoby,ktora by tak zajadle krytykowała ludzi,tylko dlatego ze mają odmienne zdanie.No ale jak wyżej pisałam,anonim(moze sie ujawni?)ma kryzys wieku średniego i po chrzescijansku,trzeba mu Leno wybaczyć!Pozdrawiam,miłego wieczorku.

   • Zgadzam się z Tobą Mika. Dzięki i wzajemnie miłego

  • Najbardziej kulturalny, taktowany jest gość, który używa słów cytuję: “gamoń, the bill, chlewiok, huju huju itd.” Kulturalnemu człowiekowi może się przytrafić jedno, dwa przykre słowa(biorąc pod uwagę dokuczliwe uwagi rozmówcy) ale nie tyle..

   • Anonimów wielu, to i team sta-chlewa tumanieje.

   • To ten Anonim od kultur bakterii też ma swój team. No proszę jakiego mają rycerskiego guru. A wystarczyłby tylko jeden Anonim, który restrykcyjnie jak widać przestrzega zasady: Nie mów drugiemu, co tobie nie miłe.

   • Lena krytykuje, to dobrze ale skrytykować Lenę, to źle. Moralność Kalego.

   • Anonim na krytykę nie zwraca uwagi.

 3. Burmistrz przynajmniej coś robi a Starosta Kosiorek to naobiecywał i nic nie robi , żadna droga powiatowa nie jest usprawniana . Starostwo nie działa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Policzalne

   To ci dopiero porównanie. KJK jest burmistrzem od pierdyliona lat, a Kosiorek starostą od kilku miesięcy. Na tej podstawie Fabian stwierdza, że starostwo nie działa. Fabianie przeczytaj na głos to co napisałeś, nagraj, odtwórz i postaraj się nie obrazić autora usłyszanego tekstu. Poza tym jeśli za sprawą jakiejś magii schowalibyśmy na chwilę wszystkie prywatne inwestycje poprawiające wizerunek miasta i zostałyby tylko dzieła KJK, to obawiam się poważnego rozczarowania.

 4. Zwiedziłem kawałek Polski mieszkając po kilka lat w miasteczkach. Najpiękniej było w Lęborku gdzie jest podobny układ komunikacyjny wschód-zachód. Też stanie kwadransami na przejeździe przerabiałem.
  Od 20 lat w Lęborku nie ma przejazdu kolejowego. Są wiadukty i tunele. Ale tam myślą i działają po Kaszubsku (tak daleko od Warszawy), a nie po łowicku żeby sąsiadowi krowa zdechła. Wiecie czemu na samochody z rejestracją łowicką w Warszawie trąbią?

 5. Nie wiem czy dobrze rozumiem – we wrześniu dopiero ogłoszą przetarg na dokumentację? I ktoś weźmie kupę pieniędzy za to, że w kilkanaście miesięcy, może jak się uwinie to w rok zrobi dokumentację? Dopiero i tylko tyle? To przepraszam kiedy zacznie się wyłanianie wykonawcy, roboty drogowe, itd? A racja w 2021-2022, po co ten “pośpiech” 😉 Pytam retorycznie, bo odpowiedzi się chyba jednak obawiam.

  • Stojący w korku

   Wykonanie takiego tunelu to nie kładzenie płytek w łazience 😁. Tunel musi mieć swoją dokumentację, spełniać określone normy, warunki itp. Przy takich robotach jest tyle rzeczy do zrobienia, których zwykła Kowalska nie widzi, że później biorą się takie roszczeniowo-głupie komentarze 😛.

   • To nie jest komentarz roszczeniowy, gdyby ktoś pytał – mnie w ogóle nie zależy na tunelu, bo widzę większe potrzeby gdzie indziej. Rozumiem wszelkie procedury i powagę dokumentu, jednakże nie wierzę i jestem prawie pewna, że i tak w 2022 nie pojadę tunelem. Raczej wyraziłam obawę, że papierki będą klepać 1,5 roku, a potem czary mary – obiecują szybką budowę. A co nagle to … wiadomo.

   • Stojący w korku

    Mario

    Nikt tu szybkiej budowy nie obiecał, nie wmawiaj sobie tego.

  • Stojący w korku ma racje ale i Pani Maria ma racje. Zobaczcie ile czasu UM zajmuje TYLKO przygotowanie dokumentacji na górke frajdy (o wykonawstwie nie wspominam). Sam Burmistrz mówił, ile to jest papierów. To ile będzie papierów i ile trwało przygotowanie dokumentacji na tunel? Nie ma co się dziwić rozgoryczeniu i pesymistycznemu nastawieniu wśród mieszkańców Łowicza. Ale jestem dobrej myśli. Władze Łowicza mają asa w rękawie. Żeby wszystko szybciej załatwić, będą poruszać się na elektrycznych hulajnogach 😉

 6. Stojący w korku

  Bardzo dobrze, że będzie tunel; nie rozumiem tego narzekania i złośliwości. Tzn. rozumiem – pewnie to rozgoryczenie, że u kogoś na osiedlu nic nie nie dzieje itp. Albo po prostu polskie narzekactwo 😵.

  • Policzalne

   A rozumiesz to – dom się sypie, cieknie dach, skrzypią stare drzwi, a gospodarz kupuje PLAZMĘ na całą ścianę za kasę, za która pokryłby np. dach. Jak to rozumiesz i pochwalasz, to możesz komentować do woli, bo i tak nikt nie potraktuje Cię poważnie. Data, w której oddadzą tunel zbiega się z data oddania wiaduktu, więc będzie jak ominąć tory i nie stać w korkach. Natomiast w Łowiczu zabraknie mieszkańców. Młodzi spierniczają stąd bardzo szybko. Przecież to widać gołym okiem.

   • Zgadzam się z Policzalnym. Mieszkam na Korabce, powinnam być więc wniebowzięta, że nam tunel zrobią, no wow! Dojadę do miasta bez korków, bo teraz stoję 2 godziny. A nie, przepraszam, to chyba ludzie w Warszawie mają ten problem 🙂 nie odczuwam uciążliwości z tytułu braku tunelu, natomiast zawsze współczuję tym co mieszkają za dworcem i codziennie rano ogonek na przejeździe, zwłaszcza że Arkadyjska zamknięta.

   • Stojący w korku

    Twoje porównanie jest z tyłka. Tunel jest potrzebny. To dobry ruch rządzących.

   • Stoisz w korku? To przyjemnego stania:) odpuść sobie komentarze wzięte z 4 liter, naprawdę to nic nie wnosi do dyskusji. Każdy ma prawo wyrazić opinię NA TEMAT wiaduktu,a ty wyrażasz opinię na temat komentarzy. Jedyny plus tej wiekopomnej inwestycji to, że może skutkiem ubocznym będzie naprawa mostu zanim znów latarnię złamie rdza.

   • Stojący w korku

    Gdzie tam most jest w ciągu przyszłego tunelu?

   • Ano właśnie – sam nasz miłościwie panujący obiecywał przed wyborami, że nie może wcześniej zająć się naprawą mostu, bo to będzie inwestycja połączona z budową tunelu. Pamięć mam dobrą, a wybory były niedawno. Jeśli jesteś blisko burmistrza i tak bronisz pomysłu to może się wygadałeś, że plan ujęcia mostu w inwestycji poszedł się bujać.

   • Most przy ulicy Mostowej, bo możesz nie wiedzieć o który chodzi. Taki niebieski,zardzewiały, rozpadający się, przedłużenie zjazdu z Chełmońskiego.

   • Stojący w korku

    A faktycznie, jest. Na jego remont nie licz ;).

   • No i teraz mi dopiero smutno, tak szybko uwierzyłam w obietnice 😉

 7. Michał

  Ciekawe, czy ktoś policzył sensowność tej inwestycji. Czy uwzględnił czy i o ile zmniejszy się ruch na tym przejeździe po otwarciu przejazdu przy dworcu. Mam jedynie nadzieje, że kopiąc ten tunel wykonawcy uda się odnaleźć kotwicę, która tak trzyma Łowicz w miejscu. Ciekawe, czy i ten projekt nie okaże się projektem- bublem za dużo samorządowych (niczyich) pieniędzy. Może projektowany tunel powinien być w kształcie Łowickiej Wycinanki za dopłatą jakiegoś miliona złotych, przecież wystarczy obniżyć pensje samorządowcom, przecież to zaszczyt kierować taką lokalną potęgą jaką jest Łowicz. Z drugiej strony może lepiej wizerunek poprawić poprzez remont (kolejny) w ratuszu? Może uda się wreszcie zmienić wystrój rodem Z PRL-owskiego sklepu GS? Tylko po co? Komu by się chciało. Dobrze jest jak jest byle do kolejnych wyborów odbębnić dwie kadencje i może “przyjaciele” utworzą jakąś spółkę miejską, do kierowania której potrzebna będzie osoba z doświadczeniem “kierowniczym”, opłacana oczywiście z (niczyich) samorządowych pieniędzy. Przedszkola, szkoły, inwestycje w infrastrukturę są przecież zbędne. Nowi inwestorzy? Po co? No może ze dwa góra trzy markeciki jeszcze postawić. Może jak się trafi dobry kupiec to na tym “nowym” parkingu przy Sybiraków i Koziej postawić z jeden. Cała “kasta” rządząca w tym kraju to specjaliści najwyższych lotów. Moim zdaniem powinni prowadzić przez jakiś czas własny biznes popłacić 1500 zł. ZUS-u co miesiąc, zapłacić podatki wszelakiej maści, uzyskać parę pozwoleń na wykonywanie tej działalności, zatrudnić z 5 osób a po roku zobaczyć jak wielu komorników zastuka do firmy prowadzonej tak zacnie jak nasza stolica Ksinżoków.

  • Policzalne

   Pełna zgoda z Twoim stanowiskiem. Dodam tylko, że większość nam to zgotowała. Jak popierałem na swoim osiedlu ZMIANĘ (głosowałem na Sobczaka) to mnie palcem wytykali. Po pierwszej turze KJK poczuł strach i można było go pogonić, ale okazało się, że Sobczak i Siewiera dali ciała i poparli KJK. Zatem mamy to, co mamy. Ponad 20 mln zł za tunel, który nie jest nawet wśród pięciu priorytetowych potrzeb miasta, to zwyczajny skandal.

 8. Karol z Karolewa

  Czy Pan Burmistrz mieszka po drugiej stronie torów? Przed sobą ma jeszcze 9 lat rządzenia w Łowiczu (ta kadencja i pewnie nadzieja na kolejną), więc może zdąży? Parę ładnych lat temu pan Bejda miał zbudować wiadukt w Arkadii, bo zdarzało się, że spieszył się do pracy (oczywiście niezwykle odpowiedzialnej i z korzyścią dla Ziemi Łowickiej) w Łodzi, a przed przejazdem trzeba było kilka minut postać.

 9. stefcio

  Jak ta iwestycja będzie miała takie tempo jak budowa wiaduktu, to ja mogę nie doczekać.

 10. 26 milionów to dużo za mało żeby zrealizować taki projekt.Przegladalem oferty kosztorysy na podobne zadania i wierzcie mi 26 milionów to dużo za mało

  • Od razu dużo za mało. Po otwarciu ofert skorygują projekt do jednego pasa z ruchem wahadłowym. Przejazd tylko dla osobówek. I po problemie 🙂

 11. Zróbcie najpierw porządek z oczyszczalnią i ruchem na Bolimowskiej, który rozjeżdża i truje całe miasto. Potem zróbcie inwestycje dla ludzi dla kultury, rekreacji – nic tu nie robicie. Jak nie zrobicie podstawowych inwestycji to ten tunel nie będzie potrzebny bo kolejne tysiące wyjadą z tej śmierdzącej dziury i ruch spadnie.

 12. Policzalne

  20 mln zł z okładem wyda miasto. To potężna kasa. Czy ktoś w ratuszu obliczył ryzyko biznesowe tej inwestycji, sprawdził alternatywne potrzeby miasta? Pewnie nie. Jak będzie wiadukt, to możliwości ominięcia torów będą dwie, albo kawałek obwodnicą i w Blich, albo w Nadbzurzańską i na wiadukt. Miasto jednak “stać” na kupowanie trzeciej opcji i to za ponad 20 mln. Sali koncertowej brak, pływalni brak, żłobek, przedszkola i szkoły niedoinwestowane, oczyszczalnia paruje, w mieście brud, ale będzie tunel. Ech szkoda gadać. Jak łatwo wydaje się nie swoje pieniądze.

 13. A po co wylewac ulice skoro zaraz będą dziury…
  Szkoda aut, zwłaszcza po deszczach jak nie widać ogromu tych dziur… Czasami lepsza zwykła piaskowa droga niż asfalt z dziurami albo z wystającymi studzienkami bądź też po deszczu stojąca po kostki woda na asfalcie….

 14. Na to są pieniądze, ale żeby położyć kostkę lub wylać asfalt na ulicach w Łowiczu, które jej nie mają to już nie. Nie interesuje mnie wypowiedź “wiecie, rozumiecie”. Tyle w temacie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.