Choć uczucia po tegorocznej “Jaskółce” i jej perypetiach pozostaną mieszane, to jednak została podtrzymana tradycja. Jak co roku, po raz 365, pielgrzymi z Łowicza dotarli z krzyżem do Matki Bożej Częstochowskiej.

Bramę jasnogórską przekroczyła już grupa, która po rozwiązaniu zbiorowej pielgrzymki w jej drugim dniu, oficjalnie kontynuowała ją w sposób rotacyjny wraz z przewodnikiem, ks. Wiesławem Frelkiem.

Autokarami zorganizowanymi przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu oraz Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, a także własnymi samochodami docierają kolejni pielgrzymi.

Jest spokojnie. Nic nie wskazuje na to, by uroczystości miały zostać zakłócone. O 15.30 rozpoczęła się msza święta, której przewodniczy ks. bp Józef Zawitkowski. 

Zamieszczamy zdjęcia udostępnione nam dzięki uprzejmości starosty łowickiego Marcina Kosiorka i radnego Rady Miejskiej w Łowiczu Krzysztofa Igielskiego.

23 komentarze

 1. Głos ludu (pątników) głosem Boga.
  Jak wiem to w prawie obowiązuje tradycja, nawet w sądzie, tym razem 365!!!
  Pielgrzymka mogła się odbyć mimo ograniczeń, tylko trzeba umieć czytać przepisy.
  Czy komendant Radzikowski z naczelnikiem Boczkiem powinni się udać do biskupa?
  Czy biskup powinien się udać na komendę? Wszyscy pozakładali książęce korony,
  a pątnicy jak zwykle cierpią. Czy Komendant i biskup nie wiedzą kto im daje wypłatę? Suweren i wierni.
  Ale naczelnik Boczek nie umie pisać i czytać ze zrozumieniem tylko robi tortury niewinnym.
  I się udało pomimo NKWD.

 2. DrpałWszystko

  Gdyby nie Antonio Brzozeraz byłoby pięknie

 3. TX 12_63-94

  O jest i kosmita, ten co mu latawce wybuchają, a brzozy śnią się po nocach. Już dostatecznie skompromitowałes się człowieku, naciągając państwo polskie na grube bańki opowiadając jakieś swoje bajki będące następstwem urojeń. Masz tupet. Powiedz jeszcze gdzie jest wrak tupolewa. Przecież mieliście go zabrać ruskim, nieudaczniku.

 4. Bolek ze Zdun

  Pan M. to jak chorągiewka na wietrze… Mówi i pisze to, co mu w danym momencie przysporzy najwięcej korzyści. A znawca w każdej dziedzinie.

 5. gosciówa

  łowicka policja bała się interweniować, by nie zadzierać z miejscowymi, Kosiorkiem i księżmi, więc pozwolili im spokojnie wyjść z powiatu, a interwencję uzgodnili z policją skierniewicką na ich terenie. Urocze!

 6. Mariano

  Oni poszli modlić się o zdrowie bo o rozum to już za późno

 7. Pielgrzymka i Antek !!!!!!!! Rynsztok!!!!!!!! Kościół i polityka !!!!!! Rynsztok!!!!!!

 8. Karma z Wami!

 9. Joziek z Jozefowa

  Panie Miklas,lubię Pana,że względu za zmienne poglądy,mam beke z tego,co pan pisze.Ja olewam zarówno PiS jak i PO czy PSL,ale najbardziej zakłamana stacją jest radio Maryja i TV trwam,dla której pań pracuje.Tu chodzi o kasiore.,.a skoro pan zabrał głos…dlaczego pan nie poszedł na tą (jakby nie było)prowokacyjna pielgrzymkę?

 10. Brawo udało się, krzyż już jest na miejscu chwała odważnym i upartym niech Bóg wam wynagrodzi

  • A gdzie miłość bliźniego i “Nie zabijaj”? Narażanie innych na zakażenie, żeby poczuć się “bohaterem”, a nawet “prześladowanym bohaterem” to pycha w szatańskiej postaci! Za tydzień prawdopodobnie będzie efekt tej “chwały”.

 11. Ci co zostali z pielgrzymki pogonieni mòwią, źe wyglądało to na ustawkę z policją, która mogła się wykazać a kościołowi zdjęła z głowy problem ewentulnych zakażeń i naruszenia przepisòw sanitarnych. Pogoniono więc zwykłych pielgrzymòw a śmietanka poszła dalej bo im nic nie groziło. I mogli odgrywać bohateròw większych jak w czasie wojen. Przynajmniej tak im się wydaje…

 12. Dziękuję za Wasz trud i poświęcenie
  Alina

 13. Krzysztof Miklas

  Jestem pełen uznania i podziwu dla tych ludzi. Wiadomo, co działo się po drodze. Kilka lat temu przejechaliśmy z żoną na Jasną Górę rowerami, co zajęło nam trzy dni. Średnio 80 – 90 km dziennie całkowicie bocznymi drogami. Ale po dotarciu do CELU, mimo dużego zmęczenia, radość i uczucie trudne do opisania. Choć starałem się wówczas przelać na papier w felietonach w “Nowym Łowiczaninie” wrażenia z tej prywatnej, rowerowej pielgrzymki i zachęcić młodszych od siebie do podobnych peregrynacji.

 14. najbardziej skompromitowana pielgrzymka swiata z ktorej kazdy mial beke

  • Krzysztof Miklas

   Podpisz się, byle prawdziwym nazwiskiem, bohaterze przez “ch”

   • Anonim nie miklas

    miklas ty sie juz nie kompromituj bo zaraz cala polska bedzie sie i z ciebie rechotala hahahahahahah
    P.S.Poczytaj sobie co ludzie pisza o tej “pielgrzymce” hihi mysleli ze sa poza prawem i mozna im wszystko. dodatkowo ten zawitkowski skompromitowal sie kazaniem 🙂

  • Taki z Ciebie kozak że się podpisujesz anonim?! Mniej niż ZERO!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.