Przyczyny kataru – skąd bierze się ta dolegliwość?

Katar to jeden z podstawowych objawów infekcji wirusowej, dotykającej górne drogi oddechowe. W tej sytuacji najczęściej jest bezbarwny i wodnisty, aby z biegiem czasu stać się gęsty o barwie żółtawo-zielonkawej. Takie objawy przeziębienia są normalne, a przy tym niegroźne i powinny szybko ustąpić samoistnie. Interwencji lekarskiej wymaga jednak wydzielina ciemnożółta bądź brunatna. Może być efektem infekcji o podłożu bakteryjnym, np. zapalenia zatok, co niekiedy wymaga kuracji antybiotykiem.

Inną powszechną przyczyną kataru są reakcje alergiczne, najczęściej wywoływane alergią wziewną, np. na pyłki traw. W przebiegu takiego kataru wydzielina również najczęściej jest wodnista i bezbarwna. Nawet nie będąc świadomym oddziałującego na organizm alergenu, ten typ nieżytu nosa można dość łatwo rozpoznać. W tej sytuacji zwykle nie występują dodatkowe objawy w postaci osłabienia czy podwyższonej temperatury ciała, jak ma to miejsce w przypadku przeziębienia. Może pojawić się natomiast świąd nosa, uczucie drapania w gardle oraz łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Co więcej, przewlekły katar może wystąpić również na skutek nadużycia środków obkurczających śluzówkę nosa. Zjawisko to nosi nazwę kataru polekowego.

Co na katar sprawdzi się najlepiej? Sposoby walki z nieżytem nosa

Najważniejszym krokiem w stronę pozbycia się kataru z pewnością będzie rozpoznanie jego przyczyny. W przypadku kataru będącego jedynie objawem przeziębienia często wystarczą specjalne spraye obkurczające błonę śluzową bądź tabletki na katar, np. z fenylefryną, która zwęża naczynia krwionośne. Spraye stosuje się w razie potrzeby, jednak nie dłużej niż przez 5 dni. Tabletki na katar można przyjmować przez dłuższy okres, należy jednak pamiętać o ich zażywaniu co 4-6 godzin. Pomocniczo można także nacierać klatkę piersiową maścią kamforową, kierując się od żeber ku szyi.

W przypadku kataru o podłożu alergicznym zaleca się przede wszystkim stosowanie odpowiednio dobranych przez lekarza leków antyhistaminowych. W poważniejszych przypadkach nieżytu nosa konieczne może być również zastosowanie glikokortykosteroidów o działaniu miejscowym, popularnie nazywanych sterydami.

Domowe sposoby na katar

Poza stosowaniem odpowiednich leków, warto poznać również skuteczne domowe sposoby, które pomogą w udrożnieniu nosa i pozbyciu się kataru. Chociaż niekiedy nie są w stanie zastąpić aptecznych środków, jak ma to miejsce szczególnie w przypadku kataru alergicznego, z pewnością pomogą zwiększyć komfort w procesie zdrowienia. Większość z nich dobrze sprawdzi się również w leczeniu osób, które z różnych względów nie powinny stosować między innymi leków obkurczających naczynia krwionośne. Pomogą więc np. w przypadku kataru w ciąży i okresie karmienia czy u osób z chorobami serca.

Jedną z zalecanych przez specjalistów metod są inhalacje na katar. Najlepiej przygotować je z użyciem olejków eterycznych o dość intensywnym zapachu, jak mentol czy eukaliptus. Podczas inhalacji należy starać się wciągać powietrze nosem i wydychać ustami. Całość powinno się kontynuować przez co najmniej 5 minut. Ten sposób nie jest jednak zalecany w przypadku alergicznego nieżytu nosa, ze względu na potencjalne działanie alergizujące wykorzystywanych w nim środków.

Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Suche powietrze nasila dolegliwości. Dodatkowo można sięgnąć również po sól fizjologiczną i stosować ją do zakraplania nosa. Należy to robić od 1 do 2 razy dziennie. Warto pamiętać, że chociaż przeziębienie wymaga „wygrzania się”, zbyt wysoka temperatura i suchość powietrza nie wpływają korzystnie na stan błon śluzowych dróg oddechowych, w tym przede wszystkim nosa i gardła.

Innym sposobem walki z katarem może być również picie herbaty malinowej lub dodawanie syropu do zwykłego naparu. Najlepszy będzie ten domowej roboty, chociaż produkty dostępne w sklepach również będą pomocne. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Walka z katarem, choć bywa trudna, pozwala odzyskać dobre samopoczucie. A chociaż apteczne sposoby bywają lepsze od tych domowych, wybierając oraz stosując leki na nieżyt nosa, zawsze należy zachować ostrożność.

Komentowanie nie jest możliwe.