Po raz szósty z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin, na cmentarzu parafialnym w Żychlinie 1 i 2 listopada będzie kwesta na ratowanie zabytkowych pomników.

Pieniądze z tegorocznej kwesty będą przeznaczone na weterana powstańca styczniowego 1863 roku Józefa Fijałkowskiego, który ma korzenie w Oporowie.

Zdecydowano, że pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na renowację grobu powstańca styczniowego Józefa Fijałkowskiego, który zmarł 26 grudnia 1905 roku na Pasiece koło Żychlina.

Wolontariusze będą kwestować w czwartek 1 listopada od godz. 8.00 do godz. 17.00 i w piątek 2 listopada od godz. 8.00 do godz. 16.00. Kim był Józef Fijałkowski? Urodził się 20 czerwca 1845 r. w Oporowie. Był trzecim synem Ignacego i Franciszki. Ojciec naszego powstańca urodził się w 1813 roku jako syn chłopa zagrodowego. W chwili narodzin Józefa był lokajem w Oporowie na zamku Orsettich. W 1852 był już kredensarzem i zajmował się nakrywaniem i ozdabianiem stołów. Wymagało to sporych umiejętności i dobrego gustu. Dwa lata później został propinatorem – dzierżawcą karczmy w Oporowie.

Więcej o tej postaci piszemy w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.