Klub Radnych “Radni dla Gminy Głowno” wyszedł z inicjatywą podjęcia dyskusji nad obniżeniem wynagrodzenia wójtowi gminy Markowi Jóźwiakowi.

Klubowe pismo w tej sprawie odczytał na sesji rady gminy 28 lutego jej przewodniczący Łukasz Łukasik.
Klub aktualne wynagrodzenie wójta gm. Głowno, wynoszące miesięcznie 11.020 zł brutto, czyli 7700 zł na rękę, uznaje za wygórowane i porównuje je z niższymi uposażeniami włodarzy sąsiednich miast i gmin. Za obniżeniem pensji wójtowi gm. Głowno, w opinii członków klubu, przemawia: brak skuteczności w pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje (poza drogowymi); narażenie budżetu gminy na straty sięgające 130 tys. i 100 tys. zł; brak prawidłowego nadzoru nad inwestycją drogową w Antoniewie i brak wykonania w 2017 r. dwóch inwestycji – budowy sieci wodociągowej w Feliksowie oraz wykonania połączenia wodociągowego.

Klub argumentuje, że wójt otrzymał podwyżkę w 2016 r., uchwaloną stosunkiem 7 głosów za do 6 przeciw. Z perspektywy półtora roku od tego momentu radni, którzy już wówczas byli podwyżce przeciwni, uważają, że nie podziałała ona na wójta mobilizująco.

Pod pismem podpisali się radni należący do klubu: Jarosław Chałubiec, Mieczysław Dałek, Jolanta Deka, Łukasz Łukasik, Dorota Kulawczyk, Dawid Rubaszewski i Beata Soczyńska.

Radnym spoza klubu, a także samemu wójtowi, trudno oprzeć się wrażeniu, że to krok nieformalnie rozpoczynający kampanię wyborczą. Dyskusja została zainicjowana i już na sesji wiele osób wypowiadało się w tym temacie, co zrelacjonujemy w gazetowym wydaniu “Wieści”

Sam wójt Marek Jóźwiak, odnosząc się do zarzutów pod jego adresem, mówił m.in. o niskim zadłużeniu gminy i o niskich kosztach gminnej administracji.
– W sprawie mojej pensji nigdy więcej nie zabiorę głosu, ale jeżeli będzie jakieś niesprawiedliwe stwierdzenie, to będę musiał je dementować (…) Możecie mi obniżyć nawet na najniższą pensję, a ja nadal będę służyć ludziom, jak służyłem – deklarował.

Odczytanie pisma klubu radnych na sesji 29 lutego. Fot. EWR
Wójt Marek Jóźwiak na sesji 28 lutego Fot. EWR

 

 

17 komentarzy

 1. Obserwator zapomniał napisać kogo radni podnieśli Wójtowi pensję. Oczywiście startujący z komitetu Wójta. I też można napisać że jedna osoba była wnioskodawcą podwyżki oczywiście najbardziej zainteresowana.

  • obserwator

   w tamtym momencie sytuacja wyglądała następująco 6 radnych zasiadało w Radzie Gminy z komitetu Pana Wójta 8 radnych z opozycji i jeden rany neutralny , to jak Pani to wytłumaczy wynik głosowania 7-6 ? a po drugie czemu Pan Przewodniczący Rady Gminy , nie napisał ile razy Radni otrzymali podwyżkę diety (którą sami sobie przyznawali )

 2. A czy w takim razie Pan ma pełny wgląd w sytuację gminy (sądzę po Pana uwadze dotyczącej tego kto Wójtowi dał podwyżkę), w takim razie jeszcze bardziej dziwi mnie, że gdy radni na podstawie dokumentów (okazanych przez Wójta) wykazują nieprawidłowości to Pana jakoś w oczy nie kuje. Moja wiedza płynie z fb, wszystkie informacje są dostępne na fb – Klub Radnych “Radni dla Gminy Głowno” tam jest zamieszczona pełna treść wniosku poparta argumentami. Co do głosowania, opozycja w dniu głosowania o podwyżce nie miała większości. Pozdrawiam 😉

  • obserwator

   tak się składa , że mam fb i wiem o tym profilu , widziałem ten wniosek , nawet go przeczytałem naprawdę w dniu głosowania opozycja nie miała większości ? to których radnych nie było ?

 3. Obserwatorka

  Uważam, że pani Krystyna ma dużo racji, a ten wniosek jest bardzo dobrze umotywowany i wykazuje bardzo dużą niegospodarność Wójta. Dziwi mnie, że tak wnikliwy “obserwator” nie zwraca uwagi na podniesione argumenty. Widocznie “obserwator” woli potańcówki niż przyjrzeć się sytuacji finansowej w gminie.

  • obserwator

   a pani ma pełny wygląd w sytuacje Gminy ? ja nigdzie nie napisałem że chodzę na te “potańcówki ‘ ale widać czytać ze zrozumieniem Pani nie potrafi , jeżeli Wójt był niegospodarny to dlaczego Radni wcześniej przyznali mu podwyżkę ? wtedy opozycja miała większość w Radzie , potrafi to Pani w logiczny sposób wyjaśnić ?

   • Logiczna

    Cytuję powyższy artykuł: “Klub argumentuje, że wójt otrzymał podwyżkę w 2016 r., uchwaloną stosunkiem 7 głosów za do 6 przeciw. Z perspektywy półtora roku od tego momentu radni, którzy już wówczas byli podwyżce przeciwni, uważają, że nie podziałała ona na wójta mobilizująco.” Rada liczy 15 osób, z tego wynika, że podczas głosowania nie było 2 radnych. Logicznie rzecz biorąc… jeżeli byli to radni z klubu to opozycja nie miała podczas tego głosowania większości, a taką większość miał Wójt…. takie logiczne uzasadnienie wystarczy?

    • hmm , to których radnych nie było ? skoro jest tak dobrze pani poinformowana

    • Nie jestem dobrze poinformowana. To co napisałam wynika z logicznej analizy artykułu. Nie mam informacji o tym kogo nie było w 2016 r.

    • no to w tym momencie nie ma Pani racji , czasami lepiej poczytać a potem dopiero komentować proponuje uzupełnić wiedzę

   • Marcinek

    pisze ze “na zachętę ” przyznali wcześniej podwyżkę
    ale zachęta nie zanęciła Wójta i teraz zabierają podwyżkę

    Obserwator myśl a nie tylko obserwuj

 4. obserwator

  pani Krystyno niech się pani nie ośmiesza , pensję panu Wójtowi podnieśli Radni , domyślam się , że pani nawet nie wie o czym mowa , pod tym pismem podpisali się członkowie Klubu PSL , tzn dwóch panów przekonało resztę figurantów aby się podpisali pod tym wnioskiem w ciemno , jeżeli nie podobają się pani tzw “potańcówki ” nikt nie każe na nie pani chodzić , i proszę wskazać lepszych kandydatów na urząd wójta

 5. Nie wiem o jakiej kampanii mówimy. Wójt po ostatnich wyborach zadeklarował że to jego ostatnia kadencja więc po co atakować wójta, który nie będzie startował. To że ktoś patrzy na ręce i mówi “sprawdzam” to tylko z korzyścią dla mieszkańców.

 6. Krystyna

  Wójt ma taką pensję jak minister. Zaległe inwestycje wstrzymuje na ostatnią chwilę przed wyborami, wtedy zyska więcej głosów. Organizuje teraz imprezy i potańcówki też w wiadomym celu. Ludzie nie dadzą się nabrać
  zadufanemu w sobie wójtowi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.