Jak działa klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny służy do dokręcania śrub i nakrętek z konkretnym momentem dokręcania, czyli z zalecaną przez producenta siłą. Klucze dynamometryczne działają zgodnie z prawem Hooke’a, które mówi, że dane ciało odkształca się w stopniu wprost proporcjonalnym do wartości działającej na nie siły.

Dokręcenie śruby z konkretnym momentem obrotowym możliwie jest dzięki specjalnej sprężynie w konstrukcji klucza. Napięcie sprężyny dostosowywane jest do wartości momentu, jaki chcemy otrzymać. Klucz wyposażony jest również w specjalną blokadę, która uniemożliwia pracę klucza po uzyskaniu konkretnego momentu dokręcania.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Wyróżniamy różne rodzaje kluczy dynamometrycznych, wśród najpopularniejszych modeli wymienić możemy:

  • Klucz dynamometryczny elektroniczny ‒ taki klucz jest bardzo dokładny, wyposażony jest w ekran LCD, na którym wyświetlane są bieżące ustawienia. Pomiar wykonywany jest są przez połączony z drążkiem skrętnym tensometr.
  • Klucz dynamometryczny mechaniczny ‒ klucz dynamometryczny mechaniczny zwany jest również klinowym, w jego konstrukcji znajduje się specjalna zintegrowana sprężyna, która wygina się podczas dokręcania. Po uzyskaniu odpowiedniego momentu słychać charakterystyczny klik. Tego rodzaju klucze często wykorzystywane są w warsztatach samochodowych.
  • Klucz dynamometryczny łamany ‒ taki klucz wyposażony jest w specjalny zawias, który uniemożliwia przekręcenie śruby. Po uzyskaniu odpowiedniego momentu obrotowego przód narzędzia schyla się o około 20°, po zdjęciu ze śruby narzędzie odzyskuje swój kształt.

Ponadto, wyróżniamy również klucze dynamometryczne sprzęgłowe, klucze dynamometryczne wyzwalane, klucze dynamometryczne łamane, klucze dynamometryczne do kół, klucze dynamometryczne do silnika, klucze dynamometryczne do świec i drobnych elementów, klucze dynamometryczne sprzęgłowe.

MB Meganarzędzia ‒ oferta kluczy dynamometrycznych

Duży wybór kluczy dynamometrycznych zapewnia hurtownia MB Meganarzędzia. W ofercie hurtowni dostępne są klucze dynamometryczne Jonnesway, TVARDY, KINGTONY i innych czołowych producentów. Wszystkie klucze dostępne są w atrakcyjnych cenach a hurtownia zapewnia sprawną realizację zamówień i szybką wysyłkę.

Życzymy udanych zakupów!

Komentowanie nie jest możliwe.