Technologia kodów kreskowych już od kilkudziesięciu lat z powodzeniem usprawnia procesy sprzedażowe i logistyczne. Początkowo zbiór czarnych kresek na białym tle spotykany był głównie w sektorze handlowym. Automatyczna identyfikacja produktów bardzo usprawniał proces obsługi Klienta. Nabicie produktów na sklepową kasę dzięki zastosowaniu kodów zajmowało kilkanaście sekund, a nie całą wieczność. W dniu dzisiejszym technologia kodów kreskowych równie często co w handlu spotykana jest również w sektorze logistycznym, gdzie kody kreskowe są nieodzowną częścią działania systemu zarządzania magazynem, czyli systemu WMS (warehouse management system).

System WMS jądrem dzisiejszego magazynu.

Podstawą funkcjonowania współczesnych wielkopowierzchniowych centrów dystrybucji jest system informatyczny, który obejmie swoim funkcjonowaniem wszelkie elementy logistyki wewnętrznej a zwłaszcza przyjęcie magazynowe, składowania oraz wydanie towaru poza magazyn. W ramach przyjęcia system, w oparciu o technologię kodów kreskowych nadaje każdej najmniejszej partii towaru indywidualny numer, tak zwany numer rejestracyjny, który będzie stanowił wyróżnik towaru w magazynie. Na etapie składowania system w oparciu o algorytmy optymalizujące wybierze najlepsze miejsce składowania towaru, a fakt jego zajęcia zostanie potwierdzony przez odczyt numeru lokalizacji, który jest wyrażony w kodzie kreskowym. W ramach wydania towaru poza magazyn, system wskaże wszelkie elementy niezbędne do kompletacji zamówienia oraz wspomoże Użytkownika w procesie przygotowania przesyłki do wysyłki.

Kody kreskowe wspomagane sprzętem do automatycznej identyfikacji.

Do właściwego funkcjonowania nowoczesnego magazynu potrzebne są nie tylko rozwiązania informatyczne, ale również odpowiednie rozwiązania sprzętowe. Są to przede wszystkim urządzenia takie jak: drukarki etykiet, kolektory danych, czytniki kodów kreskowych. Rzadziej w magazynach pojawia się infrastruktura RFID, czy kody dwuwymiarowe typu data matrix. Magazyn wyposażony w odpowiedni sprzęt może z powodzeniem drukować kody kreskowe na swoje potrzeby (wspominane etykiety rejestracyjne), odczytywać je w każdym miejscu oraz umożliwiać współpracę pomiędzy operatorem oraz systemem klasy WMS (poprzez kolektor danych). Innym bardzo ważnym zagadnieniem związanym z właściwym funkcjonowaniem nowoczesnego centrum dystrybucji jest jego właściwe oznakowanie poprzez zastosowanie specjalnych etykiet, tablic i innych rozwiązań do znakowania regałów, czy stref. Wszystkie tego typu rozwiązania odnaleźć można w ofercie HIT-Kody Kreskowe.

 

Komentowanie nie jest możliwe.