Komisje suszowe w gminach: Bedlno, Żychlin, Oporów i Pacyna od kilkunastu dni są w terenie i sprawdzają stan faktyczny upraw zgłoszonych przez rolników do klęski suszy, jaka dotknęła w tym roku uprawy. Złożyło je 1.300 rolników.

Tam, gdzie komisje już oszacowały straty rolnicy mogli rozpocząć żniwa fot. Dorota Grąbczewska

Ze wstępnych informacji jakie dostaliśmy z gmin, najgorzej sytuacja wygląda w gminie Bedlno i gminie Żychlin. Tam deszczu nie było już od miesiąca.

Na placu buraczanym w Cukrowni Dobrzelin jest miernik opadów. Jak podaje nam dyrektor cukrowni Marek Giżyński w Dobrzelinie pomiary opadów są zliczane co tydzień. Największy opad zanotowano 3-9 czerwca – 17,6 mm, w następnym tygodniu 9,6 mm, 1,4 mm, 0,0 mm, 4,6 mm, 10,6 mm, 4,2 mm. – W innych regionach KSC opadów było jeszcze mniej.

Z danych uzyskanych z urzędów gmin wynika, że w gminie Bedlno wpłynęło aż ok. 570 wniosków suszowych, w gminie Żychlin 295, w gminie Pacyna 265. Najmniej ich wpłynęło w gminie Oporów ok. 170.

Więcej o tym, jakie straty wyrządziła susza i w jakich uprawach – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny oraz w wydaniu cyfrowym.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.