Głowieński dziennikarz, historyk, pisarz Jacek Perzyński napisał kolejną w swojej karierze książkę. Pozycja “Sekrety Łodzi. Ludzie” wbrew tytułowi nie opowiada jedynie o mieszkańcach Miasta Włókniarzy, ale też całego regionu łódzkiego.

 

Jacek Perzyński, były radny Rady Miejskiej w Głownie, w swoim dorobku ma już biografię słynnego piłkarza m.in. Widzewa i reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka “Smolar. Prawdziwa historia”. Tym razem czerpiąc ze swoich licznych, zbieranych przez całe niemal życie, zbiorów książkowych i wycinków prasowych odtworzył nieznane szerszej publiczności historie ludzi w jakiś sposób związanych z Łodzią i całym regionem. Mowa tu nie tylko o osobach stąd pochodzących, ale także mających po prostu w życiorysie ciekawe epizody związane z naszą okolicą.

 

Jak doszło do napisania książki? Jacek Perzyński od jakiegoś czasu pisuje teksty do historycznego dodatku “Dziennika Łódzkiego” – “Naszej historii”. Pracująca w redakcji Anna Kulik na początku 2015 roku zaproponowała mu, aby zebrał posiadane przez siebie ciekawostki odnośnie ludzi z Łodzi i okolic w formę książki.

 

Zainteresowanie partycypowaniem w wydaniu książki takiego tytułu wyraził Urząd Miasta Łodzi. Autor zaproponował sylwetki ludzi i miejsc w regionie łódzkim, o których wiedział coś ciekawego, o czym wcześniej nie pisano. Okazało się, że jest tych opowieści tak dużo, że na początek skupiono się jedynie na ludziach. Miejsca mają zostać opisane w drugim, poszerzonym wydaniu, które ma się ukazać w najbliższych miesiącach. – Generalnie, historia jest tak ciekawa, czasem wręcz nieprawdopodobna – mówi autor. – (…) Często te historie mają mocne potwierdzenie w faktach, trzeba mieć jednak szczęście, żeby trafić na dobre źródła.

 

Co znalazło się w najnowszej publikacji – przeczytasz w Wieściach z Głowna i Strykowa oraz w wydaniu on-line.

(kl | jakub.lenart@lowiczanin.info)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.