Dzisiaj, 3 września, zostały odsłonięte cztery kolejne Gwiozdy Łowickie w alejce przy Starym Rynku. Przypomnijmy, że w ten sposób honorowane są osoby bądź zespoły czy instytucje szczególnie zasłużone dla kultywowania i krzewienia sztuki ludowej.

Odsłonięcie Gwiozd Łowickich. fot.Tomasz Matusiak
Odsłonięcie Gwiozd Łowickich. fot.Tomasz Matusiak

Jako pierwsza została odsłonięta “gwiozda” nieżyjącej już hafciarki Genowefy Miazek, w której imieniu zaszczyty przyjmowali dziś jej córka Grażyna Pawlina i syn Marek Miazek. Później do odsłonięcia swojej “gwiozdy” zostali zaproszeni przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, na czele z instruktorką Klarą Wojciechowską. Osobiście swoje “gwiozdy” odsłonili rzeźbiarka z Poznania Danuta Kasprzak oraz znany w Łowiczu, świetny muzyk Edward Bednarek.

 

Wycinanki, które zdobią wmurowane w chodnik “gwiozdy”, zaprojektowała Danuta Wojda. O tym, komu te honorowe wystawienia zostały przyznane zadecydowała kapituła, na czele z Anną Staniszewską. Było w czym wybierać, ponieważ wpłynęło przeszło 30 zgłoszeń kandydatur.

 

Odsłonięciu “gwiozd” asystowali Księżak i Księżanka roku 2017, a także młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy”, która później jeszcze wystąpiła w Muzeum w Łowiczu, na drugiej części uroczystości. Warto też wspomnieć o Dymitrze Kościuszce z Orkiestry Miasta Łowicza, który na trąbce odegrał “Hejnał miasta Łowicza”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.