Czym są barwy podstawowe i pochodne?

Już w szkole podstawowej poznaliśmy podstawowy podział barw na podstawowe i pochodne. Barwy podstawowe, zwane inaczej początkowymi, pozwalają na stworzenie nieskończonego koła barw. Do barw podstawowych należą:
• Żółty,
• Czerwony,
• Niebieski,
Kolor biały budzi najwięcej kontrowersji. Przez specjalistów określany jest jako pasmo światła białego, które wpływa na to, w jaki sposób odbieramy inne barwy. Sprowadza się to do tego, iż biały kolor możemy włączyć w poczet barw podstawowych, gdyż za jego sprawą możemy zmieniać odcień pozostałych barw początkowych.

Podział barw podstawowych

Wbrew pozorom również barwy podstawowe podlegają podziałowi. Dzielą się na barwy ciepłe oraz zimne. Do ciepłych należy kolor żółty oraz czerwony, natomiast niebieski reprezentuje barwy zimne. Jest to o tyle ważne, gdyż w zależności od przewagi barwy o danej temperaturze, otrzymamy barwę ciepłą bądź zimną.

Mieszanie barw – o czym należy pamiętać mieszając barwy

Mieszanie kolorów rozpoczynamy od umieszczenia na palecie trzech barw podstawowych. To one posłużą nam do stworzenia barw pochodnych oraz dopełniających.
• Żółty i czerwony = pomarańczowy,
• Niebieski i żółty = zielony,
• Czerwony i niebieski = fioletowy,

W wyniku zmieszania barw podstawowych trzymaliśmy trzy nowe kolory. Są to tak zwane barwy pochodne. Po połączeniu istniejących kolorów otrzymamy barwy dopełniające.
• Czerwony i zielony = brązowy
• Niebieski i pomarańczowy = granatowy

Po zmieszaniu istniejących barw, tzn. podstawowych, pochodnych oraz dopełniających otrzymamy barwy złamane. Mieszając kolory musimy pamiętać, iż o ich odcieniu decyduje ilość ciepłej tudzież zimnej barwy oraz oświetlenie. W przypadku mocnych barw ich odcień będzie inny w ciemnym, niedoświetlonym pomieszczeniu. Tam będzie ciemniejszy oraz bardziej intensywny, natomiast w jasnym, dobrze oświetlonym wnętrzu może okazać się zbyt jasny i soczysty.

Koło barw – zasady tworzenia barw

Każdy, kto pragnie stworzyć własne koło barw, musi umieścić na nim:
• trzy kolory podstawowe: niebieski, żółty oraz czerwony,
• trzy pochodne: pomarańczowy, zielony oraz fioletowy
• sześć trzeciorzędnych: czerwnopomarańczowy, czerwonofioletowy, żółtopomarańczowy, żółtozielony, niebieskofioletowy oraz niebieskozielony,

Koło barw tworzymy poprzez naniesienia na paletę trzech barw podstawowych. Następnie nanosimy je na papier, by po chwili zmieszać kolory każdy z każdym. W ten sposób uzyskamy kolory pochodne. Po tym kroku należy zmieszać każdy kolor pochodny z podstawowym. Wielkość, a właściwie różnorodność koła barw zależy wyłącznie od naszej inwencji. W ten sposób możemy stworzyć nieograniczoną liczbę kolorów.
Ciekawostką jest fakt, iż kolor czarny powstaje po połączeniu trzech kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego oraz niebieskiego. Kupując paletę barw zazwyczaj odchodzi się od zakupu koloru białego, gdyż zazwyczaj określa go biała kartka papieru, oraz czarnego, gdyż możnego stworzyć samemu.

Mieszanie kolorów stanowi doskonałą zabawę dla dzieci jak i dorosłych. Rozwija kreatywność i skłania do podejmowania nowych artystycznych wyzwań.

Porady dotyczące mieszania barw dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl.

Komentowanie nie jest możliwe.