Zanieczyszczenia powietrza emitowane przez samochody ciężarowe są jednym z powodów, dla których mieszkańcy Zatorza po raz kolejny zablokują w czwartek, 5 grudnia, drogę krajową nr 70. Aby lepiej zrozumieć ich obawy, powołują się na pomiary jakości powietrza w Łowiczu.

https://airly.eu/map/pl/

W Łowiczu są zainstalowane w czterech miejscach czujniki badające poziom zanieczyszczenia drobnymi pyłami (system Airly), ich wskazania można na bieżąco śledzić w swoim telefonie.

Przewodniczący komitetu społecznego mieszkańców z Zatorza, Piotr Tarczyński informuje, że w niedzielę, 1 grudnia o godz. 18 czujnik przy ul. Łęczyckiej pokazywał 589% dopuszczalnej normy dla pyłów PM 2,5 (drobniejszych) i 421% dla pyłów PM 10 (trochę grubszych). O godz. 22 te przekroczenia wynosiły odpowiednio 433% i 312%. – W tym czasie we wszystkich pozostałych trzech lokalizacjach w Łowiczu poziom zanieczyszczeń przekraczał grubo wartość normową i przekracza dalej w chwili, kiedy to piszę (poniedziałek, godz. 9.30) – alarmuje.

– W Polsce z powodu złej jakości powietrza co roku przedwcześnie umiera 50 tys. osób. To znaczy, zachowując proporcje, że w Łowiczu co miesiąc przedwcześnie umierają 4 osoby – podkreśla Tarczyński.

W nadesłanym do naszej redakcji liście otwartym alarmuje o zajęcie się tą sporawą przez władze miasta, powiatu i Sanepid. – Czy dalej nad tą sprawą w Łowiczu będzie trwała cisza? – pyta Tarczyński.

Kolejna blokada drogi będzie 5 grudnia

12 komentarzy

 1. Nie zauważyłam na mapie czujnika na Przedmieściu, a konkretnie osIedlu Syntex przy Kaliskiej. A tutaj zwyczajnie nie daje się wyjść z domu. Na spacer z dzieckiem chodzimy do centrum.
  Tak nie może być!

 2. Tylko i wyłącznie kontrola i wysokie mandaty może by nauczyły mieszkańców domków że do pieca nie wrzuca się wszystkiego jak leci. Otworzyć okien nie można tak śmierdzi i to w całym Łowiczu. Górki to nie jedna dzielnica gdzie jest ten problem. Po zmroku jeszcze gorzej – wszędzie czuć to czym pala sąsiedzi… Naprawdę chcemy umrzeć na raka płuc?

 3. Rak wyjdzie z komina i was zechla.

 4. W tej części miasta dużo domów jest ogrzewanych gazem. A to duży ruch samochodów jest uciążliwością dla mieszkańców. Kierowcy tylko skracają sobie drogę kosztem naszego zycia i zdrowia. Współczuję już mieszkańcom Kaliskiej. Niech tylko ruszy ruch do Maspexu….

 5. Kubuś Puchatek

  Faktycznie, wszystkie wpisy są zasadne, a z mapki wynika, że najgorzej jest na Górkach. Pomiary w niedzielę o 18.00 i 22.00, kiedy ruch samochodowy na wylocie w stronę Łęczycy jest minimalny. Wnioski są oczywiste.

 6. Czarne płuca naszych dzieci

  Zabawna, klamliwa i żałosna była wypowiedź premiera dotycząca podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy – “w trosce o zdrowie Polaków”…
  A w trosce o zdrowie Polaków co premier zrobi ze smogiem? Ano nic… Bo walka ze smogiem kosztuje…

 7. To w końcu co im przeszkadza powietrze zanieczyszczone czy natężenie ruchu?! Proponuję całkowicie wyłączyć z ruchu tą okolice, nawet zakaz wjazdu samym mieszkańcom, skontrolować czymże jest palone w piecach, i będzie każdy zadowolony, będzie czyste powietrze, bez wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych, czyli cisza i spokoj

 8. Kochani mieszkańcy z Zatorza to nie z TIRów jest emisja tylko z kominów waszych domów! Przełączcie się na ogrzewanie gazowe i problem zniknie.
  https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html

 9. Nie Tiry smrodzą. Na Górkach tirów nie ma.

 10. Tak. Tylko ciężarówki smrodzą. Ciekawe, że najwiecej dymu i smrodu jest wieczorami , gdy ruch spada do minimum, za to z kominów domów wydobywają sie cuda i to nie jest woń konwalii.

 11. Ja sie dziwie, ze nikt z rządzących właściwie o zanieczyszczeniu powietrza nic nie mówi, a to czym pała ludzie woła o pomstę do nieba

 12. Co sie dziwić skoro ludzie pala nie wiadomo czym, jak w jednym domu koło ronda pala to jest siwo, a czasem nawet i czarno. Kontrolować.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.