Skierowana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prośba władz Łowicza w sprawie zwiększenia dofinansowania modernizacji oczyszczalni ścieków została odrzucona.

Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu, fot. arch. NŁ
Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu, fot. arch. NŁ

Tę fatalną dla miasta informację uzyskaliśmy dziś od Sławomira Kmiecika, dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW w Warszawie w odpowiedzi na nasze pytanie w tej sprawie.

– Potwierdzamy, że beneficjent złożył do NFOŚiGW wniosek o zwiększenia dofinansowania tego projektu, uwzględniający zwiększoną wartość inwestycji – napisał w odpowiedzi na nasze pytania Kmiecik. To oznacza, że burmistrz istotnie, zgodnie z tym, do czego zobowiązał się przed radnymi, skierował do NFOŚiGW taki wniosek.

– Instytucja Wdrażająca (NFOŚiGW) i Instytucja Pośrednicząca (Ministerstwo Środowiska) nie wyrażają jednak zgody na wnioskowane zwiększenie dofinansowania, ponieważ wyczerpaniu uległ dostępny budżet dla działania 2.3. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – czytamy w odpowiedzi. Innymi słowy: Fundusz nie dysponuje większymi kwotami, by móc zwiększyć dofinansowanie ponad przyznane już 45 mln zł.

Fundusz sugeruje wprawdzie, że miasto może obecnie ubiegać się o pożyczkę ze środków NFOŚiGW, w ramach programu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”.

– Jeśli w przyszłości pojawią się dodatkowe środki z Funduszu Spójności w działaniu 2.3.POIiŚ 2014-2020, pożyczka ta będzie mogła być częściowo przekształcona w dofinansowanie unijne – informuje Kmiecik.

Decyzja NFOŚiGW przesądza, że – o ile władze miasta, tak burmistrz, jak i rada – podtrzymają dotychczasową decyzję o przystąpieniu do modernizacji oczyszczalni na warunkach określonych w przetargu, zadłużenie miasta kolosalnie wzrośnie, a przez najbliższe lata nowych inwestycji będzie „jak na lekarstwo”.

14 komentarzy

 1. Dziś znowu będzie mi żal Pana Burmistrza i Panów i Pań z Rady Miasta którzy ze spuszczonymi głowami potrafią powiedzieć tylko “przepraszam”. Oj, nie po to Was wybraliśmy byście tylko przepraszali. Daliśmy Wam władze więc teraz do roboty. Niech za pięknymi słowami idą wielkie czyny.

 2. Tak to się kończy jak history chce być menadżerem.

 3. Tak to się kończy jak history chce być menadżerem.

 4. Trzeba w trybie pilnym zwołać
  Referendum o odwołanie Burmistrza i rady
  Krowy paść a nie rządzić miastem

 5. Tyle obiecywal:sala wielofunkcyjna,basen pasywny i zagospodatowanie kaliska5.
  A tu zero !!!
  Oczyszczalnia za 150mln!!!
  Wstyd!!!
  Jak bedzie teraz zarozumiały burmistrzu!!!
  Pokora!!!!

 6. Łowicz na tej samej ścieżce ,,Jesteśmy na skraju bankructwa – alarmuje prezydent Świętochłowic na Śląsku. Daniel Beger uważa, że bez reformy finansów miasto może przestać istnieć. Świętochłowice utraciły płynność finansową. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, miasto skończy jak gmina Ostrowice (pierwsza gmina w Polsce, która stała się niewypłacalna – red.), która z powodu zadłużenia została włączona do gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec – mówił Daniel Beger, prezydent Świętochłowic

 7. A może jakiś obywatelski protest wyrażający niezadowolenie? Albo chociaż wniosek o rozważenie innych opcji, włącznie z wycofaniem się z inwestycji i szukaniem innej, tańszej technologii. Przecież jak my, mieszkańcy nie zareagujemy to burmistrz “poprosi” radę o przegłosowanie swoich pomysłów, a tamci znów zagłosują ZA – i nie ważne już czy są w koalicji czy opozycji. Głosują jakby nie mieli własnego zdania. Zawiodłam się na was państwo radni, naprawdę straciliście w moich (i chyba nie tylko moich) oczach resztki szacunku.

 8. Ważne, że najistotniejsze decyzje zapadają w Łowiczu… Ekm… Chwileczkę, co się stało…?!?!

 9. Bardzo dobrze! Zachciało się niepotrzebnie drogiej technologii to teraz się zapożyczajcie dzięki czemu przez kilka lat nie będzie poważnych inwestycji (a jeśli będą to dzięki kredytom).
  To jest właśnie typowo polskie myślenie – krótkowzroczne i życzeniowe…

 10. To akurat było wiadome od początku. Druzyno Kalina – koniecznie wspomnicie o tym sukcesie przy najbliższej kampanii!!

 11. Nawet nie chce się tego komentować!!!!!!!!!!!!!!

 12. To się zespół do spraw zbędnych przy modernizacji ucieszy, będzie dodatkowa kasa .