Dziś, w piątek, 7 czerwca, w Galerii Browarna została otwarta wystawa (Kontr)Efekt prof. Witolda Stelmachniewicza, dziekana Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Można na niej zobaczyć kilkadziesiąt prac malarskich artysty.

Zaprezentowane obrazy mają różne formaty, od bardzo dużych po zupełnie małe. Prace intrygują, ponieważ na wielu z nich bez trudu można rozpoznać fotografie znanych postaci w popularnych ujęciach. W rozmowie z nami artysta zdradził, że dobierając je nie stosował żadnego klucza, działał pod wpływem różnych impulsów.

Postacie przenosił ze zdjęć na obraz sam, malując je na przygotowanym płótnie, ale robił to w sposób, który może sugerować, iż jest to wydruk utrzymany w szarościach i czerniach. Dopiero potem używał szerzej technik malarskich, ale zdecydowanie unikając jasnych kolorów.

Kontrą do przeważających na wystawie portretów są inne prace, przedstawiające np. wybuch bomby atomowej na Atolu Bikini.

Prof. Stelmachniewicz powiedział nam, że jest bardzo zadowolony z prezentacji w galerii Andrzeja Biernackiego, ponieważ to pierwsza jego indywidualna wystawa skupiająca tak dużą ilość prac.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.