Oczywiście: w Polsce nie stwierdzono na razie zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Ale równie oczywiste jest, że to prędzej czy później nastąpi, bo ilość kontaktów z krajami, w których zachorowania mają miejsce, jest spora, szczególnie jeśli chodzi o Włochy.

I dlatego warto zwrócić uwagę na podstawowe zalecenie, sformułowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego: Nie idź do lekarza, no chyba, że masz w pobliżu oddział zakaźny – ale u nas, ani w Łowiczu, ani w pobliskich, większych szpitalach w Zgierzu, czy Kutnie takiego nie ma. Do końca stycznia istniał w Skierniewicach, ale został zlikwidowany.

Nie idąc do lekarza nie zarażasz po prostu innych, a pomoc uzyskasz inną drogą.

Otóż GIS radzi: jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z krajów, w których wirus się rozprzestrzenia (lista podawana na stronie GIS zmienia się niemal co kilka godzin) i jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie, ale telefonicznie powiadom lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną. To z tej strony otrzymasz dalszą pomoc, to jej pracownicy określą sposób dalszego postępowania.

W Łowiczu telefon Sanepidu to 46 837 64 94, w Zgierzu 42 714 02 53, w Kutnie 24 355 71 00.

GIS podkreśla też, że niezbędne jest przestrzeganie podstawowych, prostych w gruncie rzeczy zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

A czy Wy obawiacie się epidemii? Zachęcamy do wyrażenia swej opinii w naszej sondzie:

Obawy przed następstwami rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce uważam za:

Loading ... Loading ...

Czasem instrukcje wydają się głupie, ale gdy epidemia za progiem – może warto im się przyjrzeć? fot. gis.gov.pl

25 komentarzy

 1. Grzegorzu tobie radzę obejrzeć coś innego niż zakłamane,pełne nienawiści TVN-y działające na rzecz opozycji.W TVP podają fakty,dlatego ta nagonka,aby jak najmniej ludzi wiedziało wszystko rzetelnie.Ale ty jesteś z tych podłych zakłamanych,bo wiedząc,że to zupełnie inna pula ,próbujesz wykorzystywać chorych,jak robią kanalie.

  • Nie rozumiem, dlaczego wg. ciebie amerykanie którzy są właścicielami TVN tak nienawidzą PiS i działają na rzecz opozycji i to pomimo, iż PiS na ślepo kupuje złom w postaci uzbrojenia za miliardy a dodatkowo tak uwielbiają Trumpa ?
   Jedynie na marginesie gdyby nie TVN to nic bym nie wiedział o uczciwym jak kryształ wg. PiS panu Banasiu bo PiS sprawdzało i nic nie znalazło był taki uczciwy że aż był ministrem finansów w 40 mln kraju dopóki się nim nie zainteresował ten nienawistny TVN a i tak PiS szedł w zaparte że to kryształ wzór cnót wszelakich?

  • Zainteresowany

   Tak, a Wiadomości w TVP są tak wiarygodne, że muszą podstawiać swojego człowieka w roli dyrektora Szpitala w Kielcach, aby chwalił politykę resortu PiS. Gratuluję źródła informacji z alternatywnej rzeczywistości. 🙂

   PS. TVN też manipuluje, tylko że bardziej subtelniej.

 2. Oj Danuta ty się ciesz że to PiS rządzi,bo Kosiniaki i Kichawy to zabrały nawet pół pogrzebowego i na kremację brakuje.Wiek emerytalny podnieśli o tyle lat że jeszcze pewnie musiałabyś pracować.A i 13-tej emerytury by nie było,podwyżka 3,5zł.jak za PO-PSL ,służba zdrowia sprywatyzowana,to i wnusi nie byłoby z czego dać i na pisanie głupot nie stać.

 3. ofiara mafii łowickiej

  Do Grzegorza – to co napisałeś to jest niebywałe, brak mi słow na komentarz.
  Do Danuty – masz wyrazny problem z pracą nad sobą – spróbuj przeczytać swój komentarz jeszcze raz – moze to pomoże

  • Nie wiem co w tych opiniach niebywałego i dziwnego. Jeżeli nie mają racji to przedstaw swoje ale nie posługuj się zwrotem kaczyńskiego “wiem, ale nie powiem” albo “wiem, ale nie mogę powiedzieć” jest to poziom argumentu przedszkola ale tylko takim posługuje się kaczyński, podobnie jak ucieka przed każdą debatą a wykład daje tylko w reżimowych mediach gdzie nikt nie przerywa mu w jego farmazonach.
   Jeżeli rzeczywiście znasz członków opozycji, którzy siedzą za rzekome afery to wymień… tyle podobno nakradli … Ja za to na początek wymienię człowieka roku gazety polskiej posła Pis pana agenta Tomka – który siedzi. Ps. skoro jesteś ofiarą mafii łowickiej mam nadzieje ze poinformowałeś już o tym prokuraturę .. no chyba że jesteś tym człowiekiem który witał prezydęta cytatem i już ma podobno zarzuty za zdradzenie tajemnicy państwowej

 4. Ta opozycja bardzo boi się o swoje tyłki że tak wojuje,kłamie i wszystko co zrobili lub robią ich ludzie,jak to 500zł.za badanie w Warszawie odwracają na PiS.Dość nakradli,nie mają skrupułów w posługiwaniu się nawet chorymi czy śmiercią.Wcześniej czy później to zło do nich wróci

  • Adam sugeruje obejrzenie innego programu niż tylko TVP. Na razie za kradzieże siedzą sami członkowie PiS. Za tego peło miało być tyle afer i nakradzionych pieniędzy tylko dlaczego nikt nie siedzi z peło tylko z PiS.
   To że PiS kradnie ale nazywają to – że im się po prostu należą pieniądze – mówią nawet jego członkowie w tym pan Banaś. Najgorsze jest w tym że życie zwykłego człowieka dla PiS nie ma żadnego znaczenia bo wolą dać na telewizję niż leczenie chorych osób a teraz jeszcze nakazują nie chodzić do lekarza.

 5. Ta Danuta rzeczywiście zgłupiała z tej nienawiści,chyba z ubeckiej rodziny targowiczan,chce żeby ktoś mający ten wirus wszystkich w przychodni pozarażał?

 6. Danuta jesteś interesowna czy otępiała umysłowo aż tak?Oni ratują życie,nie tak jak Grodzki PO tylko tym którzy wpłacili na,,fundację,,(jak sam powiedział).A poprzedni rząd PO-PSL szpitale chciał sprywatyzować,co mówił Arłukowicz.To są fakty,nie brednie jak twoje.

 7. Bedą mieli krew na rękach, ludzie będą umierać na ulicy bo nie wolno iść do lekarza. Ja już swojemu wnusiowi powiedziałam że jak umrę to ma mnie skremować, bo boję się że PiSowe jeszcze mnie później z grobu wygrzebią. Już tyle zwłok wygrzebali z ziemi bez zgody rodziny badając wypadek to Bóg jeden wie do czego one są jeszcze zdolne.

 8. Czytanie ze zrozumieniem przychodzi narodowi z trudem, demagogia-wręcz przeciwnie.

 9. Zainteresowany

  Głupszego tytułu na tym portalu jeszcze nie widziałem.

  • Szanowny Panie, proszę czytać ze zrozumieniem. Dokładnie takie jest zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego. A co robić – jest w tekście.
   Pozdrawiam. Wojciech Waligórski

   • Zainteresowany

    Szanowny Panie.
    Tytuł powinien być spójny z treścią artykułu, a nie sugerować, żeby ludzie nie konsultowali się z lekarzem podczas zakażenia.
    Rozumiem, że zależało Panu na chwytliwym tytule, który miał przyciągnąć czytelnika, ale w dziennikarstwie liczy się odpowiedzialność za słowo, a tym razem tego zabrakło.
    Pozdrawiam.

 10. Do Marian i Janina: jeśli nie rozumiecie co jest napisane to się nie odzywajcie! Ps. Idźcie do Kidawy i Arlukowicza… Oni Was wyleczą. Tacy są ładni amerykańscy!

  • xyz masz racje ten pisowski rzad to tylko spowodowal upadek lecznictwa w Polsce za to rozkwit tv piss

   • A co zrobiło Peło dla onkologii? Dla chorych co zrobiło? Żadnych pieniędzy nie ma i nie będzie 🤢😀

 11. No takich zaleceń odkąd żyje nie pamiętam, jesteś chory nie idź do lekarza, niezłe zalecenia daje nam ten PiS,
  Szkoda że kaczyński sam se nogi nie złożył tylko bez kolejki się wepchał do lekarza.
  Skąd mam wziąć receptę na te darmowe leki, które rzekomo pis tak nam emerytom daje ?

  • a kiedy lekarz Cię wyleczył-uzdrowił? Oni tylko leczą i kolejki coraz dłuższe zarówno w przychodniach i aptekach więc skoro są dłuższe więc społeczeństwo coraz bardziej choruje a nie zdrowieje a podobno mamy XXIw.

  • Marianie czytaj ze zrozumieniem, od tego się nie umiera. Zalecenia daje GIS, a nie PiS. Po co do wszystkiego mieszacie politykę? Każda wiadomość jak nie jest po waszej myśli to albo wina PiSu albo Tuska. No ludzie opamiętajcie się trochę.

 12. jak można było zlikwidować taki oddział w Skierniewicach, pytam się PiSowych czy mamy umierać na ulicach ?,
  na leczenie raka nie ma, likwidacja szpitali, oddziałów, wszystko drożeje, a za badanie koronowirusa trzeba zapłacić 500 złotych. czy w tym pisie chcecie nas wszystkich polaków wykończyć

  • nie, masz sama się leczyć a nie liczyć że was PiS wyleczy. a przede wszystkim MYŚLEC bo widzę że ciężko z tym u Ciebie

  • Za badanie 500 zł? Gdzie? Znowu manipulacja w stylu Peło… Wszystko wina PISu? A Peło coś pomogło 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣