Zabytkowy budynek po dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Stanisławskiego 31, w którym do 2015 roku działał Zespół Kolegiów Nauczycielskich został sprzedany.

Zabytkowy budynek po dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Stanisławskiego 31 w Łowiczu
Zabytkowy budynek po dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Stanisławskiego 31 w Łowiczu

Nabywcą jest przedsiębiorca łowicki Krzysztof Gajda. Budynek został wystawiony na sprzedaż w ubiegłym roku przez Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego. W pierwszym przetargu, który był rozstrzygany 18 grudnia ubiegłego roku nie wpłynęła żadna oferta. Wtedy cena wywoławcza wynosiła 3 mln złotych.

Termin drugiego przetargu został wyznaczony 1 października tego roku. Cena wywoławcza została ustalona w wysokości 1,7 mln złotych. Jak dowiedzieliśmy się w ZNWŁ, do przetargu przystąpił tylko jeden nabywca, w związku z tym budynek wraz z działką został sprzedany za 1,7 mln zł + jedno postąpienie w wysokości 1% (17 tys. zł).

Nieruchomość ma powierzchnię 0,4867 ha, posadowiony jest na niej trzykondygnacyjny niepodpiwniczony budynek dawnego klasztoru i kościoła, ostatnio będący siedzibą kolegium nauczycielskiego, obecnie pustostan. Według kartoteki budynków posiada on funkcję oświaty, nauki kultury i sportu oraz powierzchnię zabudowy 1.651 m2.

Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i leży na terenach zabudowy usługowej użyteczności publicznej i terenach zieleni – parki. Budynek i ogród-park wpisane są oddzielnymi decyzjami do rejestru zabytków.

– To piękny budynek, ale niestety bardzo zapuszczony. Zapewniam, że w przyszłości będzie zachwycał i przyciągał do Łowicza turystów – powiedział nam przedsiębiorca.

Przypomnijmy, że Krzysztof Gajda jest też właścicielem położonej po sąsiedzku nieruchomości z budynkiem o pow. 471 m2. Przed laty budynek ten wykorzystywany był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3. Nieruchomość ma 6.117 m2 i została kupiona od łowickiego starostwa powiatowego.

Zabytkowy budynek po dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Stanisławskiego 31 w Łowiczu, fot. ZNWŁ
Zabytkowy budynek po dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Stanisławskiego 31 w Łowiczu, fot. ZNWŁ

Jakie plany na zagospodarowanie nieruchomości ma nowy właściciel – przeczytasz w najbliższym Nowym Łowiczaninie.

14 komentarzy

 1. Żal ci że nie kupiłeś jednego i drugiego tak jak Gajda ? Mogłeś przecież … No mogłeś spróbować jak Biernacki wziąć za 1 złotówkę ha ha ha ZAZDROŚNIK

 2. Sądzę że pomysł na zagospodarowanie można przenieść z matrycy pod tytułem- zagospodarowanie dawnego Kina Bzura

 3. Super. Życzę Panu Gajdzie ciekawego pomysłu na zagospodarowanie budynku.

 4. Aldona Tomaszowianka

  Cieszę się, że budynek zyskał wreszcie nowego nabywcę. W przypadku Pana Gajdy ten budynek może tylko zyskać, a nie jeszcze bardziej stracić. To nie jest pierwszy jego nabytek w tym i oby nie ostatni. Przynajmniej widać, że coś się zmienia na lepsze.

 5. Wreszcie nie będzie stał pusty i niszczal. Lepiej tam zrobić hotel.

 6. Wierzę że wyremontuje i przekaże godnym spadkobiercom

 7. Brawo TY !!!!

 8. Kogo stać na taki wydatek to kupuje sobie co chce, gdzie chce i kiedy chce i tak powinno być ! Nikomu nic do tego. Dalszych udanych realizacji życzę.

 9. No i dobrze że kupił ! 2 lata nikt nie chciał kupić a teraz głupie komentarze . Myślę ,że p.Gajda zrobi z tego miejsca coś ładnego jak np Polonia . Trzymam kciuki .

 10. Doskonałe, nareszcie będzie gospodarz. A do pana Jack’a mam pytanie : dlaczego to nie przebił pan oferty. Obiekt był na sprzedaż już od ponad roku. Możesz zatem się dalej złościć, a poza tym ten obiekt nie był własnością miasta…

 11. złości mnie to, że obecne władze wyprzedają nieruchomość pierwszemu jedynemu zainteresowanemu za kwotę o połowę niższą niż pierwotnie. Kto na to wyraża zgodę? Czemu tak się dzieje, że pozwala sie na sprzedaż nieruchomości w takich okolicznościach? Tak raczej nie powinno być…

 12. No i dobrze teraz pomysł na zagospodarowanie pięknego gmachu