Członkowie Fundacji Dwór Dobrzelin i Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina przy współudziale dzieci z SP 2 w Żychlinie, SP w Grabowie, Gimnazjum w Żychlinie oraz DoMOStwa w Żychlinie, przygotowali plenerową inscenizację poświęconą historii miasta, które w tym roku świętuje jubileusz 620-lecia nadania praw miejskich.

Walka rycerzy krzyżackich z polskimi, rekonstrukcja walk z 1331 r. w Żychlinie. Fot. Dorota Grąbczewska

24 września, tradycyjnie w parku koło dworu Dobrzelin mieszkańcy miasta i okolic obejrzeli widowisko pt. “Krzyżacy w Żychlinie”. Autorem scenariusza była Anna Wrzesińska. Specjalnie na tę okazję członkowie towarzystwa i fundacji zrobili scenografię, przedstawiającą m.in. mury zamku, który przed wiekami istniał w Żychlinie. Autorzy zaprezentowali też typowe obozowisko Słowian na podzamczu. W rolę głównej matki żychlińskiego plemienia wcieliła się Beata Łysak, wiceprezes Fundacji Dwór Dobrzelin. Wszyscy aktorzy przebrani byli w stroje sprzed wieków. Widowisko rozpoczęły najstarszymi piosenkami ludowymi uczennice z SP 2 w Żychlinie przygotowane przez Agnieszkę Wawrzyniak.
Słowiańskie życie na żychlińskim podgrodziu toczyło się leniwie, dzieci się bawiły, kobiety gotowały strawę (w tej scenie widać było, jak aktorzy amatorzy improwizują), gdy nagle dotarła do Żychlina wieść, że od strony Płocka i Gostynina w kierunku Żychlina podąża krzyżacka rajza, która niszczy i plądruje wszystko, co spotka po drodze.

Więcej o tym widowisku przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.