Piękny koncert, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali barkowej łowickiego muzeum, wykonał dzisiaj , 18 listopada Zespół Śpiewaczy Ksinzoki. Jak zawsze śpiewał w gwarze łowickiej, tym razem  pieśni patriotyczne.

Przybyłych na koncert gości powitała dyrektor muzeum Marzena Kozanecka-Zwierz, mówiąc  że okazją do koncertu jest podsumowanie projektu, w ramach którego została wydana płyta z nagraniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Ksinzoków oraz śpiewnika do niej. Muzeum otrzymało na ten projekt dotację z Narodowego Centrum Kultury. Płytę ze śpiewnikiem otrzymał każdy, kto przyszedł na koncert.

Dyrektor wspomniała też, że muzeum współpracuje z zespołem od początku jego powstania, czyli od 8 lat, i jest to drugi wspólny projekt (poprzedni związany był z gwarą łowicką).

Obecny na koncercie burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński mówił m.in. o tym, że od kilku lat panuje moda na gwarę łowicką, a zespół Ksinzoki ma duże zasługi w propagowaniu jej. A jest to o tyle ważne w tym roku, że Księżacy, którzy przed 100 laty cieszyli się z odzyskania nieodległości, mówili przecież gwarą.      

Podczas koncertu zespół wykonał utwory z płyty, zaczynając od dośpiewania “Roty” oraz “Boze coś Polske” (“Boże coś Polskę”), a kończąc na “Pinkno nasa Polska cało” (“Piękna nasza Polska cała”). Publiczność domagała się bisów i zespół bisował aż trzy razy, po czym ze śpiewał na ustach wyszedł z sali, podczas gdy publiczność była mu brawa na stojąco.     1 komentarz

  1. Smuci brak młodzieży

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.