Kultura

Kino Fenix przenosi się do sieci. Pierwszy wirtualny seans 21 maja

Kino Fenix przenosi się do sieci. Pierwszy wirtualny seans 21 maja

Stowarzyszenie Kin Studyjnych, do którego należy także łowickie kino Fenix, powołało do życia platformę MOJEeKINO.pl, dzięki której będzie można oglądać premiery i filmy, których z powodu epidemii koronawirusa nie udało się pokazać na dużym kinowym ekranie oraz najlepsze filmy z poprzednich sezonów. Pierwszy seans w wirtualnym kinie obejrzymy już w czwartek – 21 maja.

Jakie wydarzenia kulturalne czekają nas w najbliższym czasie?

Jakie wydarzenia kulturalne czekają nas w najbliższym czasie?

To już pewne: o niektórych imprezach z miejskiego kalendarza – szczególnie tych o charakterze masowym – możemy w tym roku zapomnieć. Dalej nie ma przyzwolenia na ich organizację ze strony rządu, a nawet gdyby to się się zmieniło, czasu na dopełnienie formalności i przygotowania byłoby już zbyt mało. Są jednak wydarzenia, na których przeprowadzenie są duże nadzieje.

fot. Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Muzeum Ludowe w Sromowie już otwarte

Od dzisiaj, 4 maja, mogą być znów otwarte placówki muzealne, choć większość z nich, zwłaszcza te większe, potrzebuje jeszcze więcej czasu na przygotowanie do otwarcia. Przykładem placówki muzealnej, która otworzyła się dla zwiedzających już dzisiaj, jest Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie.

Portret Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" pędzla nieznanego autora, olej na blasze miedzianej, pomiędzy 1590 a 1604 rokiem, fot. https://pl.wikipedia.org

Peregrynacja Sierotki ukryta w pałacowej szafie

Monika Antczak, kuratorka Muzeum w Arkadii i Nieborowie, jest rozentuzjazmowana. Ma poważne przesłanki ku temu, by twierdzić, że odkryła w nieborowskim pałacu przywieziony tu kiedyś, a zapomniany, przez znawców przedmiotu uznawany za zaginiony, oryginał rękopisu „Peregrynacji do Ziemi Świętej” – pamiętnika z osobistej pielgrzymki podjętej w latach 1582-1584 przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką.

Opera "Don Giovanni" w Nieborowie, wrzesień 2019 r.  
fot. Tomasz Bartos

Nie będzie Goplany w tym roku

„Goplana” Władysława Żeleńskiego miała być tą operą, która, po „Fauście” Antoniego Radziwiłła i „Don Giovannim” Mozarta, miała być kolejną plenerową propozycją nieborowskiego muzeum, wystawienie
dzieła było planowane na 12 września. Nie będzie: plany pokrzyżowała epidemia. Kurator Monika Antczak zapowiada jednak, że „Goplanę” zobaczymy i usłyszymy za rok.