Piękne okoliczności przyrody można w ostatnich dniach podziwiać na osiedlu Górki w Łowiczu. Powstały tam rozlewiska, na których zadomowiły się łabędzie – dzisiaj było ich kilkanaście, ale widywano ich tam nawet około 50. Mieszkańcy dzielnicy postanowili pomóc im przetrwać zimę.

Wiele osób dowiedziało się o siedlisku łabędzi z internetowego wpisu na grupie „Spotted: Łowicz” na Facebooku. Spotterka przyznała, że co jakiś czas chodzi je dokarmiać, do czego zachęcała też innych mieszkańców.

W odpowiedzi na ten apel, mieszkanka Górek Renata Karpińska utworzyła wydarzenie na Facebooku pod hasłem „Pomóżmy łabędziom przetrwać zimę”, w którym zachęca mieszkańców do wspólnego spaceru na rozlewiska w niedzielę o godz. 14, w celu karmienia łabędzi.

Faktycznie, ich sytuacja może być trudna, ponieważ przy takich temperaturach woda powierzchniowa jest skuta lodem, co utrudnia dostęp do naturalnego pożywienia. Przed udziałem w wycieczce lepiej jednak zasięgnąć wiedzy na temat tego, czym żywią się łabędzie, aby im nie zaszkodzić.

„Ptaki lubią ziarna kukurydzy, gotowane ziemniaki, buraki pastewne, marchewkę, kapustę, (warzywa mogą być ugotowane lub surowe, najlepiej nie solone), płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż – gotowane i osuszone. Nie należy dokarmiać łabędzi chlebem – spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania” – pouczają internauci.

9 komentarzy

  1. Nie róbcie afery bo te łabędzie są tam już długo i radzą sobie, a szukającym sensacji życzę żeby robotę sobie znaleźli. Takie dokarmianie może im zagrozić tylko bo ludzie zucaja duże kawałki pokarmu i to w dostatku chleba.

  2. Sugeruje by nie robic akcji odwiedzin niedzielnych 🙂 jest duży mróz.. rozlewiska zamarzaja a łabędzie przenosza sie na rzeki gdzie nie zamarza woda tak szybko. Jesli bedzie na plusie to znowu wrócą. Pozdrawiam

  3. Super akcja!!!! Z wielką ochotą wybiorę się na spacer,a przy okazji nakarmimy ptaszki(mam 2 kanarki w domu).

  4. A gdyby tak wykopać odwiert geotermalny wykupić działkę o rolnika zrobić mały zalew dla kaczek łabędzi to naprawdę niewiele kosztuje.