Hazard jest patologicznym uzależnieniem od różnych gier, rozwijającym się na poziomie psychologicznym i przejawiającym się naruszeniami w sferze emocjonalno-wolicjonalnej. W niektórych przypadkach leczenie uzależnień od hazardu może być trudne.

Rodzaje uzależnień

Podniecenie – to właśnie zmienia stan wewnętrzny osoby, które uzależniła się od gier. Podniecenie przejawia się w chęci odzyskania i wygrania. Obecnie istnieją różne rodzaje uzależnienia od gier. Można wyróżnić następujące odmiany:

  • Hazard (w kasynach stacjonarnych lub internetowych, salach gier itp.).
  • Nadmierne zauroczenie loteriami.
  • Poker (chociaż ta gra jest uważana za prawie sportową, wiele jej ofiar padło).
  • Gry komputerowe (jeśli wcześniej ta zależność występowała głównie u dzieci i młodzieży, dziś jest to problem wielu dorosłych).
  • Gra na giełdach (towar, rynek walutowy itp.).

Konsekwencje uzależnienia od hazardu mogą być różne. To zależy od kilku czynników: na jakim etapie jest jego uzależnienie, jak stabilna emocjonalnie jest konkretna jednostka, czy osoba jest gotowa na pozbycie się uzależnienia, a także co robi środowisko, aby pomóc rozwiązać problem. Dowiedz się więcej na stronie https://terapie.net.pl/hazard.html.

Przyczyny i oznaki uzależnienia od hazardu

Główne przyczyny hazardu u ludzi są związane z psychologicznymi cechami rozwoju osobowości. Czynniki zewnętrzne mają również wpływ na uzależnienie od hazardu. Pierwszym motywem jest chęć bycia liderem i wykazania się dominującymi cechami, które pozwalają wygrywać ze słabszymi przeciwnikami. Drugim motywem jest czerpanie satysfakcji, euforii i radości z gry, podczas gdy w prawdziwym życiu człowiek jest otoczony rozczarowaniami i niepowodzeniami. Kompleksy i lęki, zwątpienie popychają osobę na ścieżkę hazardu. Niska samoocena, skłonność do depresji, niemożność prawidłowego postrzegania krytyki – wszystkie te cechy charakteru mogą stać się czynnikami, które popchną osobę do hazardu. Dostępność hazardu, legalne działanie kasyn i automatów do gier oraz powszechne reklamy w mediach wpływają na uzależnienie od hazardu.

Podatność na hazard nie jest związana z płcią i może być charakterystyczna zarówno dla silniejszej, jak i słabszej płci. Również brak doznań hazardowych nie jest charakterystyczny dla konkretnego wieku. Główne objawy uzależnienia od hazardu to:

-Tęsknota za grą;

-Przewlekłe zaburzenia snu;

-Niepokój i drażliwość, gdy nie ma okazji do zabawy;

-Stopniowo narastająca obsesja na punkcie gier;

-Osoba nadal gra, pomimo pojawiających się problemów fizycznych, psychicznych, finansowych i społecznych;

-Rosnące długi finansowe (wykorzystanie oszczędności i wynagrodzeń na grę, pożyczanie pieniędzy, kradzież itp.);

-Depresja, zwłaszcza gdy nie ma sposobu na grę;

-Poczucie wyrzutów sumienia;

-Utrata panowania nad sobą podczas gry;

-Powtarzające się nieudane próby wyjścia z gier;

-Chęć częstszych zakładów i większych wygranych;

[Leczenie uzależnienia od hazardu]

Leczenie zdecydowanie wymaga interwencji specjalistów. W końcu gracz nawet nie jest w stanie rozpoznać problemu, nie mówiąc już o dobrowolnym pójściu na leczenie. Jeśli dziesięć lat temu głównym problemem w tym obszarze była gra w kasynach i automatach, dziś problemy pojawiają się coraz częściej w innym obszarze. Leczenie uzależnień komputerowych jest poważnym krokiem, który sam musi motywować sam pacjent. Oczywiście na pierwszy rzut oka problem nie jest taki straszny i wydaje się, że można go rozwiązać bez pomocy psychoterapeutycznej. Jednak istnieje już wiele przykładów tego, jak strasznie i destrukcyjnie wpływa na psychikę uzależnienia nastolatków i dorosłych od komputera i hazardu.

Najbardziej skuteczną pomoc w takich przypadkach zapewniają specjaliści: psychiatrzy, psychologowie. Ustalą, jak głęboko zaszła choroba. Ponadto pacjent będzie musiał wybrać leczenie ambulatoryjne i umieszczenie w szpitalu.

Artykuł powstał we współpracy z Prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień Koninki, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel. 18 331 72 50.

Komentowanie nie jest możliwe.