Trudno nie zauważyć że ratusz na Starym Rynku wypiękniał – właśnie kończy się gruntowny remont jego elewacji. Zadanie kosztowało 794 tys. zł, a za jego realizacją stoi firma Raf-Bud z Bielaw.

Patrząc obecnie na ratusz rzuca się w oczy wyeksponowanie detali architektonicznych, umieszczonych na elewacji od strony rynku. Np. pomiędzy parterem a piętrem uwidocznione zostały znajdujące się na obu skrzydłach budowli fryzy, których centralnymi postaciami są gryfy. Udało się to uzyskać przez odpowiedni dobór kolorów: gdy cała elewacja jest w kolorze piaskowym, wpadającym w odcień żółci, to fryz pomalowany jest jaśniejszym odcieniem, a tło ciemniejszym.

Ponadto, jak podkreśla naczelnik Wydziału Inwestycji w ratuszu Grzegorz Pełka, detale na ratuszowej elewacji zostały poddane konserwacji. Pod grubą warstwą farby, tynku, gipsu skrywały się oryginalne dobrze zachowane zdobienia, które po zabezpieczeniu wyeksponowano.

Prace objęły też wymianę obróbek blacharskich, parapetów, czyszczenie rynien, instalację kolców odstraszających ptaki.

11 komentarzy

 1. Łowiczanin

  Po 3 przeniósłbym postój Taxi np na ulice 3 maja pod muzeum ( blisko ) a na południowej stronie wzdłuż chodnika wydzielił miejsca parkingowe . Koszt żaden a wygoda dla kierowców ogromna … i wtedy moze LSM lokal po księgarni wynajmie !

 2. Łowiczanin

  Po 2 czas otworzyć przejazd obok ratusza w stronę podrzecznej tak jak było zawsze tak jak mówi TRADYCJA , oczywiscie dla samochodów osobowych , koniec z prywatna ulica kościoła . Nie ma żadnej ekspertyzy ktora mówiła by o wpływie 1,5 tonowego auta na taka budowle jak katedra . Panie Burmistrzu to nasze miasto nie księży !

 3. Łowiczanin

  Byłem dzis w skierniewicach i mam dwie refleksje . Po 1 pełny rynek samochodów i ludzi , tylko w środku przy fontannie nie mozna parkować dlatego ten rynek zyje a nasz choc starszy i piękniejszy umiera bo kto wynajmie lokal w miejscu gdzie nie mozna sie zatrzymać za darmo ? Upór burmistrza ze strefa jest chory i absurdalny !

 4. Iwona z wioski na krańcu powiatu

  No proszę, jaki piękny ratusz oczywiście dla urzędników,
  a ile w nim miejsc pracy.. oczywiście dla urzędników,
  na których utrzymanie łożą oczywiście Podatnicy powiatu,
  gdy tymczasem korupcja w tzw. organach samorządowych powiatu kwitnie w najlepsze i nie przeszkadza to urzędnikom zasiadającym w wypiękniałym ratuszu.

 5. Jabnecki

  Efekt całkiem ciekawy – wydobyto malowaniem detale, których wcześniej praktycznie nie było widać. Kolorystyka lepsza – mniej efekciarska – niż ta z generalnego remontu w latach ’90. Szkoda, że w czasach panowania Gustawa, zdaje się “architekt miejski” wymyślił te idiotyczne pseudoarkady zamiast zachować klasyczne okna na parterze.

 6. ASKSIĘŻAK

  Czy pomyślano o innym podświetleniu ratusza (za przykład niech służy katedra), aby również w porze nocnej – można było cieszyć oko widokiem odnowionego zabytku?

 7. Lubie krytykować to co złe, to co głupie. Cieszy mnie to co ładne i dobre.Nauczmy się rozgraniczać pewne rzeczy.Patrzmy na nasze miasta i wioski ,na nasz piękny kraj .Bącimy z tego dumni .Krytykujmy to co złe i głupie.Nigdy nie plujmy we własną twarz .

 8. karolina

  Bardzo wszystko pięknie a nawet bardzo ładnie, ale kiedy szacowny urząd w Łowiczu poda jakiś pomysł na ulicę Zduńską? Władza sobie siedzibę wyszykowała, ale reszta miasta…..żal.

 9. Pięknie – już wszystko w Łowiczu jest super to przyszła pora na odnowienie ratusza

  • dokładnie? a gdzie to było w funduszu obywatelskim bo nie pamiętam? To mieszkańcy mają decydować co ma być w ich mieście zrobione a co nie? I ile to kosztowało?

 10. Smok wawelski

  Nie jestem teraz w moim mieście.
  Czy dach ratusza został oczyszczony po wcześniejszym upapraniu go przez ekipę remontową? Bo na zdjęciach nie widzę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.