286 miejsce wśród 857 miast i gmin miejsko-wiejskich zajął Łowicz w XIV edycji Rankingu Samorządów prowadzonego przez dziennik Rzeczpospolita, wyłaniającego gminy o zrównoważonym i trwałym rozwoju.
 
To zdecydowanie bliżej czołówki niż tyłów – ale bardziej istotne jest porównanie z innymi miastami w najbliższej okolicy. Nie wypada ono źle:
 
Łowicz zdobył 9,83 pkt.. pozycja 286. Dla porównania:
Kutno miało 9,14 pkt, co dało temu miastu pozycję 358,
Sochaczew 8,90 pkt. – pozycja 387
Głowno 8,78 pkt – pozycja 399
Zgierz 6,65 pkt. – pozycja 680.
 
Ale już Stryków, z ilością punktów 14,98 wyprzedził nas zdecydowanie, zajmując miejsce 83. Najbardziej boli jednak porównanie ze Skierniewicami. Wprawdzie zostały one sklasyfikowane w innej kategorii – miast na prawach powiatu, na pozycji 48, ale sposób obliczania punktów był identyczny w obu kategoriach – i zdobyły ich 18,55 – niemal dwa ryzy tyle, co Łowicz.
 
Liderzy na Mazowszu – Ożarów Mazowiecki i Grodzisk Mazowiecki – pozycje odpowiednio 3 i 4 w rankingu dla całej Polski – mieli odpowiednio punktów 34,53 i 31,21.
 
W rankingu brano pod uwagę aż 44 różnego rodzaju kryteria, w czterech obszarach: ekonomiczno- finansowym, społecznym, środowiska i jakości zarządzania i współpracy między samorządami.

13 komentarzy

 1. 286 pozycja Łowicza (siedziba powiatu i diecezji, centralne położenie obok A2 i A1) – w konfrontacji z całą masą miasteczek, często miejsko-gminnych, to żadne osiągnięcie. W DŁ z dnia 4.10.2018 r. ukazał się ranking miast woj. łódzkiego, który jest bardziej miarodajny. W grupie 18 miast (wyłączono odrębnie jednostki miejsko-wiejskie) – nasz Łowicz znalazł się na 11 miejscu a więc w dolnej połówce. Złe wyniki osiągnął we wskaźnikach: migracja (na minusie), wydatki na gosp. komunalną i ochr. środowiska, mieszkania, firmy. Łowicz spadł w tym rankingu w stosunku do rankingów z lat 2010 i 2014.

 2. jeżeli chodzi o współpracę między samorządami to dlaczego p. Starosta figat nie pojawia się na tym samym spotkaniu co jest p. Burmistrz Kaliński
  powiat jest łowicki i współpraca winna być z Łowiczem na pierwszym miejscu
  dlaczego jedna ze szkół średnich dostała opieprz od starosty że nie wiedział że na imprezie firmowanej przez powiat w ogóle wymieniane będzie nazwisko Burmistrza
  powiat dopłaca do szkół… wynajmuje z Urzędu Marszałkowskiego budynek medyka
  a gdyby się dogadać i wynająć dla Medyka budynek po Gimnazjum nr 1 to pieniądze by zostały w mieście a nie szły do Łodzi…

 3. Brawo Burmistrz! 🙂

 4. Burmistrza dyskwalifikuje brak nowych zakładów pracy. Miasto wygląda OK ale nic poza tym. Nowi kandydaci na stołek burmistrza to kpina czyli nic nowego a szkoda bo Łowicz ma predyspozycje jak na środek Polski!

 5. Jeśli brali pod uwagę bezrobocie to może i faktycznie wypadliśmy wysoko, ale czy nie dlatego że większość młodych wykształconych ludzi wyjechała “za chlebem” z tego miasta ?

 6. Ciekawe czemu wedle innych badań (studenci z UW badali) ludzie w wieku 18 – 30 w Kutnie i Sochaczewie są szczęśliwsi niż w Łowiczu ?

 7. Brawo. To efekty długofalowego działania i zrównoważonego działania burmistrza Kalińskiego. To się nie bierze znikąd. Łowicz przed Kutnem i Sochaczewem to coś. Tu się liczy wiele wskaźników. Gratulacje dla włodarzy naszego miasta.

 8. „Księżackie Jadło” przyciągnęło tłumy. Co sądzicie o tegorocznej edycji Festiwalu Dobrej Żywności?
  – widok wszechobecnych śmieci popsuł mi zabawę (49%, 376 głosów)
  Który z obecnych urzędników ratusza odpowiada za ten bałagan ?

 9. Rankingi i wszelkie statystyki wyglądają tak: stwarza się kryteria czyli pewne dane się uwzględnia, a inne odrzuca po to aby wynik koncowy odpowiadał pierwotnym założeniom. W ten sposób udowodnić można wszystko. W jakimś jednym z kryteriów, który może być akurat najmniej istotny wyjdzie najwięcej punktów i juz ogólny wynik podskoczy. Rankingi nie służą do obiektywnego przedstawiania prawdy ! Łowicz przed Kutnem i Sochaczewem ??? Dobry żart.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.