Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu był tradycyjnie gospodarzem powiatowo-miejskich uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej miała miejsce akademia, w niej m.in. refleksja historyczna „Wokół Święta Niepodległości”, program artystyczny w wykonaniu uczniów, koncert pieśni patriotycznych i ślubowanie klas pierwszych.

Wśród składających ślubowanie pierwszoklasistów wyróżniali się uczniowie klasy I Technikum Pojazdów Samochodowych, którzy zaprezentowali się w mundurach (od tego roku szkolnego jest to klasa mundurowa). Po ślubowaniu zostały im też wręczone wojskowe znaki tożsamości. Dyrektor szkoły Dariusz Żywicki wręczył też nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu wiedzy na temat 10 Pułku Piechoty.

W wystawionym przez uczniów spektaklu starano się pokazać listopad 1918 roku, ale nie z perspektywy wielkiej polityki czy walki, ale przeciętnych ludzi. Aktorzy, wcielający się w zwykłą, warszawską rodzinę tamtych czasów, mówili nie tylko o radości z odzyskania niepodległości, ale też problemach, którym trzeba było wówczas stawić czoła, takich jak zrujnowana gospodarka, ciemności na ulicach czy ogólnie panująca niepewność, co do jutra. Scenariusz pokazywał, że niepodległość nie jest czymś wywalczonym raz na zawsze, ale wartością, którą trzeba pielęgnować przez cały czas, nawet w życiu codziennym.

 

1 komentarz

  1. Brawo! Jedynka górą! Wystarczy popatrzeć na wyniki egzaminów maturalnych we wszystkich technikach łowickich!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.