Dzisiaj, we wtorek 7 lipca, świętujemy kolejną rocznicę pierwszej wzmianki o Łowiczu, czyli pewnego rodzaju „urodziny miasta”. Z tej okazji ratusz przygotował skromny program uroczystości.

W samo południe usłyszymy hejnał Łowicza grany na trąbce z balkonu ratusza przez byłego muzyka Orkiestry Miasta Łowicza, Macieja Czapnika. Tego dnia zaplanowano także „Urodzinową herbatkę na zamku”, czyli zwiedzanie ruin zamku prymasowskiego w dwóch grupach po 25 osób (wolnych miejscu już nie ma). Wejścia zaplanowano o godz. 16.30 i 18.00, zaś uczestników oprowadzi właściciel zamku Wojciech Gronecki.

O godz. 19.00 dwie grupy wyruszą na spacer po Łowiczu z przewodnikiem PTTK (zapisy pod numerem tel. 46 830 91 45). Z kolei po godzinie 21.00 nastąpi zmiana iluminacji na wieży ratuszowej. Obecnie nadal wyświetlany jest napis „I love Łowicz”, zaś pojawić się ma coś zupełnie nowego, ale to będzie niespodzianka. – Nie zdradzamy co to będzie, chcemy, żeby jak najwięcej osób przyszło zobaczyć nową iluminację – mówi nam naczelnik miejskiego wydziału kultury Michał Zalewski.

Przypomnijmy, że najstarsza wzmianka o Łowiczu (Loviche) pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 r., zatwierdzającej prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich.

6 komentarzy

 1. TAK, ZGADZAM SIĘ ŁOWICZ TO FAKTYCZNIE WYJĄTKOWE MIASTO. PRACA W WARSZAWIE, ŁODZI, KUTNIE A CENY MIESZKAŃ DZIAŁEK JAK W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH W KRAJU.
  ZERO LOGIKI – MIASTO SYPIALNIA CENY AGLOMERACJI !

 2. Tak, wszędzie te hieny w sukienkach namieszały.

 3. Hrabia pruski

  Młodzież zobowiązuje się do zaciągnięcia warty honorowej z okazji okrągłej 884 rocznicy 😁

 4. Nowy Rok

  Sędziwy wiek, co widać po burmistrzu.

 5. ASKSIĘŻAK

  Łowicz – to takie “wyjątkowe miasto”, w negatywnym znaczeniu. Inne miasta świętują urodziny w rocznicę uzyskania praw miejskich. Niestety, w mieście należącym wówczas do arcybiskupów gnieźnieńskich, ani nigdzie indziej – nie zachował się dokument nadający Łowiczowi prawa miejskie, dlatego w Łowiczu “świętuje się” rocznicę pierwszej wzmianki o tej miejscowości.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.