Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17 wielu mieszkańców Łowicza i okolic spotkało się na cmentarzu parafii katedralnej w Łowiczu, przy pomniku Szarych Szeregów, aby upamiętnić kolejną – już 74. – rocznicę “godziny W.” – wybuchu Powstania Warszawskiego.

O niezwykłym w skali całej II wojny światowej wydarzeniu, jakim było powstanie warszawskie, mówili burmistrz Krzysztof Jan Kaliński, proboszcz parafii katedralnej ks. Robert Kwatek oraz dh Kazimierz Szymański – prezes łowickiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, uczestnik antyhitlerowskiej konspiracji.

Wartę przy grobie pełnili harcerze łowickiego hufca ZHP oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pp. w Łowiczu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Miasta Łowicza.

Kwiaty na pomniku Szarych Szeregów składały delegacje działających w Łowiczu i w powiecie łowickim władz, służb mundurowych, instytucji, organizacji pozarządowych czy partii politycznych.

[Aktualizacja]
Zachęcamy do obejrzenia filmu Stefana Tompsona Hołd Warszawie – “Jak Możemy Zapomnieć Gdy Nasze Miasto Wciąż Pamięta?”

Autor o nim tak napisał:
To mój hołd dla Powstańców Warszawskich oraz dla umęczonego miasta, które do dzisiaj nosi blizny Powstania Warszawskiego. Warto promować naszą historię nie tylko w Polsce ale i także za granicami naszego kraju, po angielsku, francusku, włosku. Niech świat się dowie o bohaterstwie naszych rodaków oraz o bohaterstwie naszej niezwyciężonej stolicy.

4 komentarze

  1. Przed wojna był inny regulamin.

  2. To jednak “prawi obywatele” panowie Gedek i Dyl byli na cmentarzu?A myslalem iz beda egzorcyzmy p.t.”wygonic diabla z Ratusza”na Starym Rynku!

  3. Brawo burmistrzu piękna mowa!

  4. Ale Panowie dziesiątacy nie zabierajcie plecaków wszędzie. Na warcie żołnierz nie występował ze wszystkim co mu ojczyzna dała. Na wartowni leżało to i owo ale nie na posterunku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.