Gdy nie możemy wziąć kredytu w banku, musimy skorzystać z innych rozwiązań. Dobrą opcją są pożyczki pozabankowe, ale w tej sytuacji pamiętajmy, że są one wyżej oprocentowanie niż produkty bankowe. Poza tym wielu pożyczkobiorców nie analizuje swojej sytuacji finansowej, a więc później pojawiają się problemy ze spłatą. Zasada więc jest taka, aby korzystać z pożyczek świadomie. O czym więc pamiętać?

Spokojna analiza

Pierwsza myśl, która powinna się pojawić przed skorzystaniem z pożyczki, jest taka: czy faktycznie te pieniądze są nam potrzebne? Niestety, wiele osób o tym nie myśli, a później okazuje się, że ten niewinny krok przeradza się w narastające problemy. Zawsze więc na początku zastanówmy się nad tym, a z chwilówek korzystajmy tylko wtedy, gdy jest to niezbędna konieczność.

Ponadto, przed wzięciem musimy mieć całkowite przekonanie, że uda nam się ją terminowo spłacić! Pod żadnym pozorem nie możemy się na nią decydować, gdy chcemy tym sposobem spłacić inne zadłużenie. To najgorsze, co w tym momencie możemy zrobić, bo łatwo tak wpaść w spiralę długów.

Gdzie szukać zaufanej firmy?

Jeśli jesteśmy pewni, że uda nam się spłacić pożyczkę, z a poza tym pieniądze są nam naprawdę potrzebne, to możemy przystąpić do dalszych działań. Przede wszystkim powinniśmy wybrać firmę, która zapewni nam najlepsze warunki. Jak to zrobić, gdzie szukać?

Na przykład na stronie https://chwillowki.pl, gdzie dostępna jest porównywarka, rankingi chwilówek i ogólna baza wiedzy na ten temat. Dzięki tym kluczowym informacjom łatwiej wybrać właściwie. Każda firma ma jednak swoje regulaminy, a więc przed podpisaniem umowy pożyczki, musimy je dokładnie poznać. Jak jakiś zapis jest niezrozumiały, to warto się dopytać, aby później przez to nie doświadczyć nieprzyjemności.

Zrozumiała umowa

Tak samo czytelnie i w pełni zrozumiale musi być przygotowana umowa o chwilówkę. Pamiętajmy, aby znalazły się tam kluczowe informacje, między innymi, jaką kwotę pożyczamy i do kiedy musimy ją spłacić. Zwracajmy też uwagę na to, czy są przewidziane dodatkowe opłaty za nieterminową spłatę kredytu i ile wynoszą.

Pamiętajmy o RRSO

Firma, która udziela takiego wsparcia, powinna nas poinformować o tym, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki – RRSO. To bardzo istotne, bo pożyczkobiorca może nawet nie mieć świadomości, że całkowita kwota do zapłaty wyniesie nawet 1300% (w skali roku). Powinniśmy poznać ewentualne dodatkowe koszty, które mogą mieć wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy. Zdarza się bowiem, że trzeba na przykład zapłacić za ubezpieczenie czy rozpatrzenie wniosku.

Bezproblemowy kontakt z firmą

Zawsze lepiej wybrać firmę sprawdzoną, znaną, taką polecaną przez innych, niż skorzystać z usług małej, z którą trudno się skontaktować. Jeśli firma ukrywa się przed klientami, jest z nią utrudniony kontakt, nie wróży to nic dobrego. Takie postępowanie powinno być dla nas ostrzeżeniem.

Szybka weryfikacja

Żeby ostatecznie przekonać się, że firma pożyczkowa jest godna zaufania, warto sprawdzić na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, czy nie ma jej na liście podmiotów objętych nadzorem finansowym. To powinno być dla nas potwierdzeniem tego, że podmiot, z którym zamierzamy współpracować, nie ma w swojej historii nieuczciwych praktyk.

Nie lekceważmy podanych tutaj przykładów, gdyż wszystkie one wpływają na to, czy wybrana przez nas pożyczka będzie korzystna i łatwa do spłacenia. Czasami warto poświęcić chwilę dłużej, żeby sprawdzić to dokładnie, niż później borykać się z trudną sytuacją finansową.

Komentowanie nie jest możliwe.