Za duży sukces uznają nowe władze województwa łódzkiego wprowadzenie od 1 września, z wykorzystaniem funduszy rządowych, 29 nowych kursów autobusowych na terenie naszego województwa. Jak podano na konferencji prasowej dziś w Łodzi, z połączeń tych korzystało 3000 pasażerów dziennie.

Przystanek PKS na parkingu przy ul. Starorzecze w Łowiczu. fot. Agnieszka Wojcieszek
Przystanek PKS na parkingu przy ul. Starorzecze w Łowiczu. fot. Agnieszka Wojcieszek

Te 29 kursów (na naszym terenie jest 8 kursów: Skierniewice – Łyszkowice – Łowicz; Skierniewice – Łowicz – Kiernozia; Łowicz – Borówek – Łowicz; Łowicz – teren gminy Zduny – Łowicz; Łowicz – Urzecze – Zduny – Łowicz; Łowicz – Jeziorko – przedłużenie linii do Kocierzewa Płd., Łowicz – Wejsce – przedłużenie do Konstantynowa, Zielkowice – Parma – Placencja) wszystkie otrzymały dofinansowanie. Jak podliczono, uruchomionych zostało 136 przystanków, pasażerowie kupili na tych trasach 21 tys. biletów jednorazowych i 1536 miesięcznych.

– A od stycznia szykujemy kolejne trasy – zapowiedział na wspomnianej konferencji prasowej podsumowującej pierwszy miesiąc funkcjonowania nowych kursów, marszałek województwa Grzegorz Schreiber. – Uruchomimy osiem nowych połączeń, które uzupełnią istniejącą siatkę. Jest to wynik konsultacji społecznych, jakie cały czas trwają z mieszkańcami.

Jak sprawdziliśmy, utworzone mają być między innymi dwa połączenia interesujące dla naszych Czytelników: Łowicz – Bielawy – Wola Kałkowa – Piątek oraz Brzeziny – Stryków – Głowno – Łyszkowice.

Marszałek zachęcał też inne samorządy lokalne do składania wniosków o dofinansowanie planowanych przez nie połączeń. Województwo może bowiem wziąć na siebie tylko połączenia międzypowiatowe. Te zaś, które odbywają się w granicach gmin lub powiatów, powinny organizować właśnie samorządy gminne lub powiatowe.

Grzegorz Schreiber zapowiedział też nowe kursy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, które pojawią się w rozkładach w nowym roku. Mają być wśród nich m.in. kursy na linii Kutno – Łowicz – Skierniewice.
Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu naszego tygodnika.

12 komentarzy

 1. Czy starostwo zgierskie może się dogadać ze starostwem brzeziny bardzo potrzebna linia Dmosin Głowno gdyż nikt nie pamięta o młodzieży uczącej się w Głownie a pochodzącej z Dmosina

 2. Dostać się z Łodzi do Główna PKS nierealne a przewoźnicy prywatni jeżdżą jak chcą,np ogłaszają na str. Ze w taki dzień lub święto nie jeżdżą przyjeżdżam do rodziny z Katowic i muszę jeździć PKP i przejść cale miasto.cz esto

  wieczorem b o na pl.wolnpsvo niczym nie dojadę.zwladzca w soboty,powrót w miedzie czy święta to damo makabra gorzej niż za komuny a burmistrz Główna daje zgodę busa prywatnym zgodę na obsługę ale ze w święta nie można się wydostać z Główną do Łodzi i odwrotnie to już go nie intetesujr

  • Polecam wysłać maila na info@lodzkie.pl. Na zbyt wiele bym nie liczył, bo Urząd Marszałkowski ma argument, że jest już kolej i nie ma potrzeby jej dublować (natomiast jeśli chodzi o odległość ze stacji kolejowej do miejsca docelowego w Głownie – za komunikację miejską odpowiadają władze Głowna) – ale wysłanie takiej uwagi nikomu nie zaszkodzi, a może coś da.

   Moim zdaniem komunikacja autobusowa między Głownem (Łowiczem) a Łodzią powinna być normalnie organizowana przez samorząd województwa, tak samo, jak to się dzieje w cywilizowanych krajach. Bo niby są te połączenia komercyjne, nawet w dni robocze w godzinach szczytu są one bardzo częste (jest to najczęściej kursująca komercyjna linia autobusowa w województwie!), ale są problemy – takie, jak niedostosowanie pojemności taboru do zapotrzebowania, chora konkurencja między dwiema firmami (nie raz dwa busy jadą razem i się ścigają, a potem jest długa przerwa), ignorowanie rozkładów jazdy. Z tym, że wtedy będzie prawie na pewno drożej, bo ceny biletów na tej trasie są dosyć niskie w porównaniu z krajową średnią, a i pewnie autobus nie będzie jeździć tak często, jak obecne busy.

   Natomiast dziś – jeśli jedzie się do Głowna raz kiedyś, zawsze można pojechać pociągiem, a w Głownie zamówić taksówkę. Wiem, że to kosztuje (chyba 30 zł za przejazd pomiędzy dowolnymi adresami w Głownie), ale raz na dłuższy czas można to przecierpieć. A jak się jedzie w kilka osób, to już w ogóle nie jest to tak wysoki koszt. Przy codziennych dojazdach już jest gorzej, bo taksówki nie będzie się brać…

   Można też skorzystać z zakładki “zapytaj burmistrza” na stronie miasta i zwrócić uwagę na problem z dojazdem z dworca w weekendy (i w ogóle ze skomunikowaniem pociągów z MZK – z czym bywa bardzo różnie, czasem kierowca zaczeka na opóźniony pociąg – ale nie zawsze, poza tym parę szczytowych kursów ŁKA nie ma skomunikowanych autobusów; może to się poprawi, jak przyjdą te dwa nowe?).

 3. Zainteresowany

  Czy wśród tych połączeń jest linia przez Nieborów?

 4. Dobrzeby było, jakby jeszcze autobusy MZK były skomunikowane z pociągami, taka linia 3 powinna podjeżdżać na Łowicz Przedmieście itd

 5. Nagle przed wyborami tyle rzeczy politykom się udaje, a tak to przez całą kadencję cisza…
  Obłuda…

  • To Ty się obudziłeś i się nie interesowałeś.Nie siedź w TVN ie,a czytaj prasę lokalną.

  • Akurat tego nie wiązałbym TAK ŚCIŚLE z wyborami.

   Rząd uruchomił fundusze, i to związek z wyborami może faktycznie mieć (choć… robili wszystko na wariackich papierach, by zdążyć nie tyle przed wyborami, co przed 1 września) — ale w większości województw wykorzystanie tych funduszy jest dużo gorsze, niż u nas.

   A dlaczego u nas tak się to udało (tzn. w zasadzie udało się średnio, ale i tak chyba najlepiej w całym kraju)? W dużej mierze dzięki poprzednim władzom województwa, z partii konkurencyjnej.

   I to ma już mały związek z wyborami, bo samorządowe dopiero co były.

 6. Kiedy znikną dziury na Armii Krajowej i Małszyckiej?
  Znowu pełne 3 lata jak do Bielaw. Gdzie indziej kończą to w trzy miesiące.
  Znowu Starosta i “oszczędny” rządowy wojewoda!!! Jakie straty tamtejszych mieszkańców to rządowego wojewody nie obchodzi!!! 20, 40 razy większe niż budowa, ale to prywatne pieniądze, to obywatele niech wydają. Głosujcie na PIS to na pewno jeszcze bardziej WAS oskubią i nawet tego nie zauważycie.
  A 500+ to będzie pikuś na pierwsze 3 dni po ich otrzymaniu. A reszta miesiąca?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.