Dziś, 29 grudnia, martwy dzik został znaleziony w lesie położonym pod Sierzchowem w gminie Bolimów. Zwierze o wadze około 50 kg leżało w jednym z dołów, z których w przeszłości wybierany był piach.

Sierzchów. Martwy dzik z podejrzeniem ASFV znaleziony w lesie.

Na miejsce wezwane zostały służby weterynaryjne z Łowicza i Skierniewic, ponieważ zwierzę znalezione zostało w pobliżu granicy obu powiatów. Ostatecznie ustalono, że dzik został znaleziony na terenie powiatu skierniewickiego i inspektorzy z tamtejszej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej zabezpieczyli zwierze i pobrali próbki w celu określenia czy było ono nosicielem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Jak dowiedzieliśmy się na miejscu, zwierze najprawdopodobniej było jednak zdrowe a przyczyną jego śmierci była kolizja z samochodem: miało złamaną jedną z tylnych nóg i w wyniku obrażeń wewnętrznych krew w pysku.

Sekretarz gminy Andrzej Czarnota powiedział nam, że martwe zwierzę zostanie utylizowane, przez zakopanie go na miejscu w dole wypełnionym wapnem na co umożliwiają przepisy lub zabrane przez specjalistyczna firmę.

3 komentarze

  1. Nowa obwodnica przed Nieborowem zabrała życie już wielu zwierzętom, a zginie ich tam jeszcze dużo więcej.
    U ludzi na podwórkach też powinni przechodzić z drogami np. pomiędzy domem a stodołą.

  2. Cuż za błyskotliwe pytanie. Oczywiście że tak nawet do zdechłej myszy musisz wezwać

  3. Przecież zwierzęta nie żyją wiecznie też gdzieś padają… to znaczy że do wszystkich znalezionych wysyłany jest weterynarz ?