Maseczkę musisz mieć. No, chyba, że wolisz chustkę czy szalik. Ale maseczka zdaje się być najbardziej, mimo wszystko, poręczna. Widzimy je na twarzach ludzi najróżniejsze: jedno- i wielowarstwowe, tekstylne i z jednorazowe, czarne, białe i kolorowe, wyglądające profesjonalnie i wskazujące na powinowactwo do skarpetek… Rzut oka na galerię zdjęć poniżej pokazuje, jak duży, w gruncie rzeczy jest wybór.


Jednak mieć maseczkę – nie znaczy od razu, że musisz ją kupić. Bo w całym powiecie łowickim i w innych gminach w okolicy samorządy lokalne mocno angażowały się w minionych tygodniach w pomoc na rzecz mieszkańców – by każdy maseczkę mógł dostać.

Miasto Łowicz
Dystrybucja maseczek uruchomiona została przez władze miasta po raz pierwszy 27 marca – do dyspozycji mieszkańców przeznaczono wtedy 10 tys. maseczek. Druga akcja, w której mieszkańcy mogli się zgłosić do Urzędu Miejskiego, rozpoczęła się 14 kwietnia. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono wtedy 4200 maseczek wielokrotnego użytku. Wszystkie maseczki zostały rozdysponowane.

Gmina Bielawy
Samorząd zakupił łącznie 8 tysięcy maseczek, za kwotę 16 tysięcy złotych. Zostały uszyte przez lokalną firmę Self Company Group. – Pomyśleliśmy, że możemy w ten sposób jakoś pomóc, więc przystąpiliśmy do działania – mówi wójt gminy Bielawy Sylwester Kubiński. Środki pochodziły z rezerwy kryzysowej. Akcja z rozwożeniem maseczek rozpoczęła się 30 marca i trwała przez 3 dni. Maseczki przeznaczone były dla mieszkańców gminy, a pomocy w ich rozwożeniu udzielili strażacy OSP z gminy. Gospodarstwa otrzymały po 5 sztuk maseczek fizelinowych lub 3 maseczki bawełniane. W kwietniu natomiast radni z gminy Bielawy zrzekli się swoich diet z sesji, by zakupić kilkaset bawełnianych maseczek dla mieszkańców, którzy jeszcze ich nie posiadają. W przypadku, gdy ktoś znajduje się w takiej sytuacji, jest proszony o to, by zgłosić się do Urzędu Gminy, gdzie może ją otrzymać. Do osób starszych maseczki mogą zostać dostarczone.

Gmina Bolimów
przed Wielkanocą zakupiono 3700 dwuwarstwowych maseczek, przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Działania były przeznaczone dla osób dorosłych zameldowanych na terenie gminy. – Mieliśmy listę osób, którym należy dostarczyć maseczki. Pakiety które rozdawaliśmy mieszkańcom zawierały maski, kilka par rękawiczek, list od wójta Stanisława Linarta, ulotkę przygotowana przez Kancelarię Premiera RP i zalecenia dla seniorów – mówił nam zastępca wójta Patryk Kołosowski.
Dystrybucja odbywała się przy pomocy OSP z terenu gminy Bolimów, z których każda rozwoziła środki w swoim rejonie. Paczki zostawiano przy bramach, furtkach i skrzynkach pocztowych, tak by ograniczyć kontakt z mieszkańcami.

Gmina Chąśno
Samorząd gminy zakupił od firmy Steven łącznie 2600 maseczek za kwotę 8 tysięcy złotych. Akcja rozdawania odbyła się 15 i 16 kwietnia. W dostarczeniu ich do mieszkańców pomagali strażacy OSP oraz sołtysi. Na jedną posesję standardowo przypadały 3 maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku. W praktyce ich ilość zależna była od liczby mieszkańców posesji. O tym, kto dostał ich mniej lub więcej decydowali strażacy.
Zakupionych zostało również 200 maseczek dla pacjentów Ośrodka Zdrowia w Chąśnie. W tamtym przypadku były to maseczki fizelinowe.

Gmina Domaniewice
Ochronne produkty dostarczane były sukcesywnie do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gminy od 16 kwietnia, kiedy to w życie wszedł rządowy nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Decyzję o podarowaniu bezpłatnych maseczek ochronnych mieszkańcom gminy podjął wójt Paweł Kwiatkowski, zaś do poszczególnych domostw trafiły one dzięki zaangażowaniu okolicznych strażaków.

Gmina Kiernozia
Za 10 tysięcy złotych kupiono 3100 maseczek. Do ich dystrybucji zostały zaangażowane wszystkie jednostki OSP w gminie Kiernozia. Maseczki przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Na każdą z posesji w gminie przypadały 3 maseczki, bez względu na ilość mieszkańców. Działania trwały do niedzieli 19 kwietnia. Produkty zapakowano w reklamówki, które następnie zostawiano w bramach i w skrzynkach pocztowych.

Gmina Kocierzew Pd.
Zamówiono ponad 2 tysiące maseczek za 17 tysięcy złotych. Są przeznaczone do wielokrotnego użytku, bawełniane. – Chcemy dbać o życie i zdrowie mieszkańców i pomożemy, na tyle, na ile jesteśmy w stanie – skomentowała Agnieszka Wojda.
Do pomocy w rozwożeniu maseczek poproszeni zostali strażacy OSP i sołtysi. Dystrybucja odbyła się 24 kwietnia.
Z kolei Waldemar Wojciechowski, radny Sejmiku Wojewódzkiego, wraz z radnymi gminnymi z klubu Razem i radnymi powiatowymi z terenu gminy pozyskali z puli marszałka 4 tysiące bawełnianych maseczek wielokrotnego użytku. Maseczki rozdano wszystkim mieszkańcom gminy w dniach 25 i 26 kwietnia.
W niedzielę maseczki przekazali również chorągwiarze z parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich. Postanowili oni w tym roku zakupić z funduszu chorągwi 300 sztuk maseczek, które rozdali w niedzielę 26 kwietnia mieszkańcom Boczek Chełmońskich.

Gmina Łowicz
W gminie Łowicz maseczki dwuwarstowe wielokrotnego użytku były rozwożone od 16 do 20 kwietnia. Przysługują one wszystkim zameldowanym mieszkańcom gminy Łowicz, zarówno dorosłym jak i dzieciom. Łącznie zakupiono 8 tysięcy maseczek za kwotę 30 tysięcy złotych. Za ich dostarczenie odpowiadali strażacy OSP.

Gmina Łyszkowice
Akcja rozdawania maseczek rozpoczęła się 16 kwietnia. Sołtysi z każdej wsi mieli dostarczyć je do mieszkańców. Przygotowanych zostało 3000 tysiące maseczek, na każdą posesję przypadają co najmniej 2. Miały być dostarczane sukcesywnie, w miarę realizacji zamówienia.

Gmina Nieborów
Na początku kwietnia zakupiono 3 tysiące atestowych maseczek jednorazowych z fizeliny, które zostały rozwiezione do lokalnych sklepów spożywczych i przekazane osobom, które wyraziły nimi zainteresowanie. Następnie w gminnym żłobku w Dzierzgówku ruszyła spontaniczna inicjatywa szycia maseczek wielokrotnego użytku, które są do dyspozycji mieszkańców. Samorząd zakupił dodatkowo 8 tysięcy maseczek bawełnianych dla wszystkich mieszkańców gminy, ich dystrybucja odbywała się dzięki pomocy strażaków OSP. – Podejrzewam, że jeszcze długo będziemy chodzić w maseczkach, więc te na pewno się nie zmarnują – skomentował wójt.

Gmina Zduny
Jeszcze przed świętami rozwieziono łącznie 4360 sztuk maseczek. Zakup zrealizowany został z pieniędzy wszystkich radnych, którzy zrzekli się swoich diet za marzec (6750zł), z rezerwy na zarządzanie kryzysowe (5200zł), a dodatkowo wójt Krzysztof Skowroński dołożył ze swojej pensji 500 zł na ten cel. Do rozwożenia maseczek przyczynili się strażacy, sołtysi i pracownicy urzędu.
mz, aw

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.