Przez trzy najbliższe weekendy, począwszy od najbliższego 12-13 stycznia, myśliwi z całej Polski mają odstrzelić około 210 tys. dzików. Do odstrzału sanitarnego dzików ma dojść również na naszym terenie. Dlaczego?

Sierzchów. Martwy dzik z podejrzeniem ASFV znaleziony w lesie, fot. arch NŁ.

Masowe polowania rekomenduje ministerstwo środowiska i rolnictwa. Pomysł pochodzi zaś od Głównego Lekarza Weterynarii. Mają one być elementem walki z chorobą ASF – afrykańskim pomorem świń. Tymczasem ekolodzy wieszczą koniec gatunku dzika w Polsce.

Do odstrzału dzików mają przystąpić również wszystkie koła myśliwskie mające wyznaczone obwody łowieckie na terenie powiatu łowickiego.

8 stycznia w godzinach popołudniowych odbyło się zebranie łowczych ze wszystkich kół, obecność na nim była obowiązkowa.

Co na nim postanowiono oraz czy dzika będzie można zobaczyć już niedługo tylko w herbie gminy Kiernozia – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina – już jutro w sprzedaży.

Czy uważasz, że masowy, sanitarny odstrzał dzików powstrzyma ASF?

Loading ... Loading ...

32 komentarze

 1. Ostatnio pojawiły się wilki. Ciekawe co powiedzą mieszczuchy chcący pospacerować z pieskiem po lesie jak ich populacja wzrośnie.

 2. Zostawmy dziki w spokoju. To nic że co roku niszczą uprawy czasami nawet w 100%. Nie ważne że czyjaś praca idzie na marne. Najważniejsze żebyśmy mogli popatrzeć sobie na dziki. Może niedługo i po Łowiczu będą biegać tak jak po Warszawie.

 3. Były sezony że dziki zabierały mi połowę plonów a koło łowieckie proponowało mi odszkodowanie 10% !!!
  Może ekolodzy mogliby rekompensować mi utracone plony? Znajdą się chętni do do wypłaty z własnych pensji?

 4. Powiedz czy Tobie ktoś zabiera połowe pensji?

 5. Gienek to jesli masz ochotę to to pilnuj naszych upraw nocami i problem z głowy. Dziki nie będą odstrzelane a Ty nocami bedziesz mial zajęcie. Bo jak my rolnicy chcemy odstraszac dziki armatkami to wam mieszczuchom przeszkadza huk…a srodki odstraszajace zapachem nie dziala…wiec zamiast pierdzić w stołek pierdź na polu moze dziki od smroduuciekną i nie trzeba bedzie ich odstrzelic. Pozdro

  • Wala masz rację. Ja mogę np zasadzić hektar ziemniaków i niech tacy jak Gienek ich pilnują a jak już urosną piękne i dorodne to nie będę ich zbierał. Z przyjemnością zostawię je dla dzików tylko niech tacy jak Gienek mi za nie zapłacą zwlasnej kieszeni. To jest moja praca zktórej się utrzymuje. Dlaczego ja mam tracić swoje pieniądze?

 6. Mieszkałam kiedyś w bieszczadzkiej wsi. Mój mąż był pogranicznikiem i żyło nam się wspaniale. Sielanka trwała do dnia, kiedy to mój Janusz poszedł na imprezę do strażnicy. Było to pożegnanie odchodzącego kolegi z pracy. Przemytnicy postanowili wysadzić w powietrze strażnicę wraz z biesiadującymi strażnikami. O tej tragedii powiedział mi właśnie dzik. Przyszedł i ludzkim głosem oznajmił mi, że Janusz nie żyje i że teraz to on będzie moim mężczyzną. Przyjęłam go ze spokojem bo nie widziałam innego rozwiązania. Jako partner był czuły i namiętny, choć szorstki i dziki. Także nie zabijać!!

 7. Jasne. Zostawmy te biedne dziki w spokoju. Niech eko-oszołomy wypłacają odszkodowania rolnikom. Rolnik w naszych stronach nie dość, że małorolny to jeszcze uciemiężony przez dziki. Populacja się sama wyreguluje? BZDURA. Gdzie byli eko-oszołomy, jak w u naszych zachodnich sąsiadów odstrzelono w ostatnim czasie 800 tys sztuk? O tym nie mówią ani lewackie media, ani eko-oszołomy. CZEMU? Wielcy wielbiciele natury.

  • Tak , niech zamienią cały kraj w rezerwat a chłopi niech pola uprawiają na karmę dla dzików , jeleni , łosi itd. W lasach nie mogą się wyżywić to niszczą uprawy a ty człowieku pracuj na to ,bo komuś się to podoba . Jeszcze do odstrzału łosie , namnożyło się ich bez miary robią ogromne szkody i ludzie giną w zderzeniach z nimi na drogach .

  • W Niemczech nieposzaleją z protestami bo od razu pały i gaz idą w ruch tylko w Polsce mogą swoje chore teorie wygłaszač a nasz głupi rząd się jeszcze z tego tłumaczy .

 8. Po takiej masówce może zmniejszyć się populacja chłopaków ze strzelbami.

 9. ofiara mafii ŁOWICKIEJ

  Do Obserwatora – ja bym jeszcze w trybie pilnym odstrzelił prawą rękę Mafii czyli skorumpowaną zarazę – ASF to pikuś – dla dobra sąsiadów, znajomych i ich własnych dzieci. Dzisiaj sprzedali mnie, a jutro kolejne ofiary wskazane przez Mafię. Z A R A Z A! UFF! Teraz po wykonaniu mafijnego ZLECENIA /za darmo?!/ uciekają z osiedla Kostka, próbują ustabilizować swoje życie a generalnie TO: to oni z siebie robią ofiary.SIC!

 10. Całkowita bezmyslnosc nie poparta badaniami naukowymi, to metody z czasów wieku XVII i XVIII, wytluc wszystko jak leci. Przyrody nie trzeba regulować, przyroda reguluje się sama!

 11. Lepiej chyba byłoby odstrzelić pół świń przy korytach w rządzie i różnych urzędach… To są dopiero chore zwierzęta….

  • sugerujesz morderstwa polityków i urzędników? Wiesz, że za taki komentarz jest paragraf?
   rozumiem niechęć do polityków itp., ale myśl zanim coś napiszesz

 12. Pewnie zostawić dziiki wszędzie wlezą im wolno niszczyć wszstko pasze dla domowych zwierząt bo ekolog teraz może wszystko zròbmy by ekolodzy wypłacali rekompensaty poszkodowanym i odpowiadali materjalnie

 13. Kiedyś jako dziecko widziałem na co dzień bez problemu na okolicznych łowickich łąkach zające, sarny, kuropatwy, bażanty i inną zwierzynę dziś pozostały tylko nieliczne sztuki – kuropat nie widziałem od kilku lat, a spaceruję prawie codziennie. Smutne to jak wszystko niszczymy wokół siebie – niestety przyjdzie czas i na nas samych 🙁

  • Dzis to nawet wrobelkow nie widac a kiedys bylo ich pelno

  • Nie wiem gdzie żyjecie. Może w Łowiczu nie widać saren i zajęcy… Ciekawe jakie byłyby wasze poglądy gdyby te zwierzęta notorycznie niszczyły waszą pracę.

   • A wpuścić te dziki pseudoekologom do ich chałupy niech te epidemie utrzymują i odszkodowanie płacą poszkodowanym

   • Tak najlepiej wybić wszystko co niszczy plony. A kto odpowie za niszczenie środowiska wokół nas – nas też trzeba by wybić???
    Tylko ludzie żyjący codzieną konsumpcją, zapatrzeni na swój czubek nosa i portfel nie są w stanie zobaczyć jak niszczymy wszystko co wokół Nas. Zapewne to dostrzeżą w momencie kiedy przyjdzie czas na ich samych. Życzę bardziej szerszego horyzontu w spostrzeżeniach.

  • Gdzie ty spacerujesz że nic nie widzisz? Saren jest mnóstwo pojawiły się nawet łosie których nie było wogole, tak samo wilki. Latem łąki są pełne bocianów w okolicznych rzekach w tym w Bzurze nie brakuje ryb. Owszem kuropatw jest mało, tak samozajęcy ale to wina lisów których jest bardzo dużo. Co do dzików to ostrzał jest konieczny bo jest ich bardzo dużo i powodują ogromne spustoszenia w uprawach zwłaszcza kukurydzy.

   • Nie wiem gdzie ty widzisz te mnóstwo bo na łąkach za zamkiem do Otolic chodziło w tamtym roku ok 7-8 szt. teraz widuję 3-4

   • Pewnie widzisz te sarny na polowaniu 🙁
    Co do ptactwa to poczytaj sobie w necie -populacja spadła o kilkadziesiąt procent nie tylko w Polsce.
    Co do ryb to widocznie nie pamiętasz jak wyglądał niegdyś nasz zalew, żwirownia na Dąbkowicach i inne rzeki – Bzura owszem jest poprawa bo zakłady chemiczne w Zgierzu już nie trują (jedyny wyjątek w okolicy na +). Całe dzieciństwo latem spędzałem na okolicznych łąkach i mam porównanie do dnia dzisiejszego to jest przepaść.

   • Gienek zmień okuliste i jedź do lasu na żwironię lub do lasu Wojewodza tam jest wszystko i popytaj miejscowych co myślą o twojej pseudoekologi

   • Gienek i jemu podobni niby ekolodzy mają takie zdanie bo szkody wyrządzane przez dziki nie dotykają ich kieszeni. Jak by któryś stracił kilka czy kilkanaście tysięcy zł co roku to zaraz by inne zdanie mieli na ten temat.

 14. Tak najlepiej odstrzelić wszystko co ma 4 nogi i wtedy My ludzie będziemy szczęśliwi. Chory jest ten świat, a nie dziki i inna zwierzyna.

  • Zwierzyna taka jak dzik w naszym środowisku nie ma naturalnych wrogów a do tego jest wyjątkowo plennym gatunkiem. Z jednej lochy w ciągu 3 lat masz kolejne ponad 100 dzików. Nie ma innego wyjścia jak odstrzał i redukcja populacji która powinna być przeprowadzona już kilka lat temu i kontrolowana na bieżąco. Teraz nie było by w ogóle tego tematu bo rolnicy by nie nażekali a tacy internetowi obrońcy by nie robili szumu bo by o tym nawet nie wiedzieli

  • Co do ptactwa i drobnej zwierzyny masz rację Gienek, jest ich mniej a odpowiada za to rozrastającą się od kilku lat populacja lisów które w naszym środowisku nie mają naturalnych wrogów. I tutaj znowu kłania się potrzeba regulacji ich ilości przez człowieka. Do tego jeszcze swory głodnych piesków porzucanych przez miastowych w okolicznych lasach w okresie wakacji przez miastowych i masz przyczynę braku zajęcy i kuropatw