Piłkarskie spotkanie rozegrane w strojach z poprzedniej epoki pomiędzy drużyną 10 Pułku Piechoty a Cieszynem zakończyło się zwycięstwem gospodarzy. Łowicz wygrał mecz wynikiem 6:5 (4:2). Mecz stanowił część obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale również elementem Memoriału im. Zdzisława “Lelona” Lelonkiewicza.

Fot.: Paweł A. Doliński.

Pogoda nie dopisała w sobotę, 30 czerwca 2018 roku, i frekwencja wśród widowni na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu nie była największa, ale za to atmosfera była gorąca. Wszyscy, którzy uczestniczyli w piłkarskim spotkaniu rozegranym w klimatach retro wyszli zadowoleni i bogatsi o wiedzę historyczną dotyczącą aspektu sportowego, przekazaną przy okazji meczu, a nie w formie wykładu, czy lekcji w szkole. Muzyczną stroną, przenoszącą widzów w klimat okresu przedwojennego, zajęła się Orkiestra Miasta Łowicza..

Drużynę z Łowicza wspierali, gościnnie występując, żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ich obecność okazała się znamienna, gdyż tym razem łowiczanom udało sie wygrać 6:5. W pierwszym meczu, rozegranym 19 czerwca w Cieszynie, nie poszło tak łatwo i zespół Łowicza przegrał 5:11. Podsumowując, każda z drużyn na swoim terenie odniosła zwycięstwo.

– Mecz bardzo udany. Frekwencja nie dopisała, ale pogoda też była niesprzyjająca. Wszystko, co chcieliśmy zrealizować – zrealizowaliśmy. Wszyscy byli zadowoleni: zawodnicy,  widzowie, dzieci, które  przybyły z rodzicami. Dwumecz był jak najbardziej udany. Jeżeli będzie chęć ze strony Cieszyna na kontynuowanie tego typu działania, to my jesteśmy otwarci. Mamy kilka pomysłów z tym związanych. Wszystko tak naprawdę zależy od środków finansowych, bo gdyby były większe środki na reklamę, wówczas  to wydarzenie byłoby bardziej rozpowszechnione. Może brakowało czegoś, co byłoby ukoronowaniem tej imprezy na zakończenie, np. zorganizowanie koncertu po meczu. Ale jeżeli czas pozwoli i środki finansowe, to w przyszłym roku to zorganizujemy. Mamy już pomysł, bo będzie to rocznica wybuchu II wojny światowej i można zorganizować mecz – reprezentacja 10 Pułku Piechoty w Łowiczu kontra reprezentacja 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, formacji która po wyjściu 10 PP z Cieszyna weszła do tego miasta i przejęła garnizon. W każdym razie, według nas, forma edukacji przez sport jest najlepszą formą nauki przez zabawę i przekazania tym młodym ludziom, którzy byli dzisiaj obecni, że nie Pelikan Łowicz był pierwszy, ale drużyna pułkowa, jak wyglądały stroje reprezentacji Polski wówczas i porównać je z obecnymi, przy okazji trwającego Mundialu, że graliśmy na najstarszym stadionie w Łowiczu i przygrywała nam orkiestra na żywo, tak jak odbywało się to 75 lat temu. Powtórzę, że jest to najlepsza forma edukacji przez sport.  Mecz udało się zorganizować dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Łowicza – Krzysztofa Jana Kalińskiego, Starosty Łowickiego – Krzysztofa Figata, a także PZPN, Muzeum Sportu i Turystyki,  Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, IPN oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej  – opowiedział Piotr Marciniak, organizator imprezy.

Mecz o Puchar Niepodległości:
Łowicz – Cieszyn 6:5 (4:2); br.: Łukasz Papuga 2, Bartłomiej Tkacz, Bastian Cichal, Marcin Tuński i Henryk Furman – Ireneusz Jeleń 5.
Łowicz: Andrzej Włodarczyk – Mariusz Dymek, Przemysław Wilk, Bartłomiej Tkacz, Bastian Cichal, Łukasz Papuga, Daniel Pałyga, Mariusz Szczepański, Piotr Płuszka, Aleksander Matkowski, Marcin Tuński, Henryk Furman, Kamil Szatanik i Sławomir Popiel.
Cieszyn: Rafał Górniak – Ireneusz Jeleń, Michał Kurzeja, Jacek Kurzeja, Andrzej Zysek, Łukasz Kłoda, Henryk Kuchejda, Marek Banot, Andrzej Marczyk, Michał Borus, Adrian Tomica, Andrzej Nowakowski i Wojciech Kajstura.

Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.
Fot.: Paweł A. Doliński.

2 komentarze

  1. do Plx: trzeba było oglądać na miejscu, a nie pisać bzdury….

  2. Graali po 6 na duzym boisku??