W sobotę, 10 sierpnia, w rewanżowych meczach piłki nożnej Retro Ligi spotkają się reprezentacje Łowicza i Cieszyna. Wydarzenie ma związek z kilkoma rocznicami.

Pierwsza, najważniejsza to 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przed wojną PZPN był tworzony przez żołnierzy Wojska Polskiego. W strukturach związku na poziomie B-klasy (płocki okręg piłki nożnej) grali też żołnierze 10 Pułku Piechoty. Drugi powód jest mniej oczywisty. W 1919 roku 10PP wyszedł z Cieszyna i jego jeden z batalionów został zakwaterowany w Łowiczu. Ostatni powód to hołd jaki oddajemy co roku podoficerowi 10PP, nauczycielowi w-f, wielkiemu miłośnikowi sportu Zdzisławowi Lelonkiewiczowi.

Mecze rozegrany zostanie na stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty przy ul. Jana Pawła II nr 3 w Łowiczu. W pierwszym spotkaniu o godzinie 15:00 wybiegną młodzi adepci piłki nożnej ze szkółek Soccer Kids Łowicz i CKS Piast Cieszyn (szkółka Ireneusza Jelenia). Dzieci zagrają w strojach Reprezentacji Polski – drużyna z Cieszyna w całych czerwonych, a młodzi piłkarze z Łowicza w biało-czerwonych. Dzieci na mecz wyprowadzi były reprezentant Polski, zawodnik CKS Piast Cieszyn Ireneusz Jeleń, który jest twarzą wydarzenia. Mecz poprzedzi odegranie hymnu państwowego.

Około godziny 17 na boisko wybiegną dorośli zawodnicy z Łowicza i Cieszyna.

W drużynie Łowicza wystąpią przedstawiciele/żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Udział żołnierzy ma swoje uzasadnienie. Łowickie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 PP i Brygada od 2013 roku budują relacje, żołnierze brygady (1 batalion) wspólnie z 10PP złożyli wniosek o przejęciu tradycji łowickiego pułku.

Zawodnicy z Łowicza/Opola i Cieszyna wybiegną w strojach retro Reprezentacji Polski z lat 1924-1928. To forma hołdu dla żołnierzy/piłkarzy reprezentacji w 100-lecie PZPN.

W pierwszym meczu, w Cieszynie, był wynik 0-0, teraz zapowiada się spora dawka emocji piłkarskich. Mecz zostanie poprzedzony odegraniem hymnu, podobnie jak przed meczem dzieci.

Spotkanie piłkarskie zostało wpisane w plan PZPN „100 meczy na 100-lecie PZPN”.

Nie macie ciekawych planów na sobotnie popołudnie 10 sierpnia? Zapraszamy na ten ciekawy pojedynek dzieci i oldbojów: Stadion Miejski im. 10 Pułku Piechoty, ul. Jana Pawła II nr 3 w Łowiczu: mecz dzieci z roczników 2009/2010 godzina 15.00 (4 x 15 min), mecz oldbojów godzina 17.00 (2 x 30 minut). Wejście na mecz bezpłatne.

1 komentarz

  1. Brawo za inicjatywę

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.