Od wczorajszego dnia 18 kwietnia, otrzymaliśmy kilka telefonów od mieszkańców Łowicza, którzy są oburzeni wyglądem parterowego budynku przy ul. Zduńskiej 14, w którym w niedzielę w nocy wybuchł pożar.

– Nie wiem kto jest właścicielem tej rudery, ale powinien się wstydzić, za to, że pozwala, aby tak wyglądał budynek w centrum miasta – powiedział nam jeden z rozmówców. Inny dodaje – Pożar był w niedzielę, nie widać, aby cokolwiek było zrobione. Kto jest właścicielem tego budynku, dlaczego nic nie robi? Okno bez szyb, smród spalenizny, oberwany baner – tragedia i wstyd dla miasta, które chce być miastem turystycznym.

Burmistrz Krzysztof Kaliński powiedział nam, że banery zamontowane ścianach zostaną wymienione, szpecący Zduńską budynek zostanie ponownie zakryty. Choć budynek jest prywatny, to jednak zadba o to miasto. Pracownicy firmy, która podjęła się zadania, zapewnili, że dziś prace ukończą.

Płonął pustostan przy ul. Zduńskiej

Obawy jednak budzi nie tylko estetyka budynku, ale i bezpieczeństwo. Wchodząc na posesję od tyłu można bez problemu się do niego dostać, nigdzie nie ma tablic zakazujących wejście i ostrzegających przed zagrożeniem. A to jest realne – jeden z ceglanych kominów wisi prawie w powietrzu, ledwie oparty o ścianę. Przed zawaleniem chroni go tylko dach, który jest z nim prawdopodobnie połączony obróbkami blacharskimi. W środku jest masa śmieci: reklamówki, stare ubrania i materace. Wszystko to może stanąć w płomieniach od niedopałka.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu Arkadiusz Makowski, powiedział nam, że właścicielka budynku była na miejscu w czasie pożaru, po zakończeniu budynek został przekazany jej protokołem, w którym była informacja, że ciąży na niej obowiązek jego właściwego zabezpieczenia.

Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński powiedzieli, nam że skieruje w sprawie budynku pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Zofii Więcław, oddzielne pismo skieruje do właściciela, wzywając go w nim o zabezpieczenie nieruchomości.

W rozmowie z nami inspektor Zofia Więcław powiedziała, że pustostan musi być odpowiednio zabezpieczony. Obiecała zająć się sprawą jak najszybciej.

Przy ul. Zduńskiej, na ścianie frontowej pustostanu powieszono nowe banery, aby zasłonić niszczejący budynek. Gdybyś mógł zadecydować, to co chciałbyś na nich zobaczyć?

Loading ... Loading ...

 

29 komentarzy

 1. W Skierniewicach – od kilku lat znikają jak grzyby po deszczu – obskurne drewniaki, stare baraki czy zaniedbane niezabudowane place w mieście. W ich miejsce budowane są przyjemne nieduże i większe bloki lub kamienice – stylizowane na “zabytkowe”. Jak to wygląda w centrum Łowicza – dno – wszyscy widzą. Ponownie chciałbym sprostować, że pożar nie miał miejsca przy ul. Zduńskiej 14 tylko 18.

 2. “Od wczorajszego dnia 18 kwietnia, otrzymaliśmy kilka telefonów od mieszkańców Łowicza, którzy są oburzeni wyglądem parterowego budynku przy ul. Zduńskiej 14, w którym w niedzielę w nocy wybuchł pożar.” – popatrzcie Państwo, państwu przeszkadza, a burmistrzowi chyba jakoś nie bardzo. Zamiast miastem to woli zajmować się organizowaniem posadki dla pana radnego, który w MOPS-ie bardzo chce pracować. Ano, można i tak.

 3. w urzędach nadmiar urzędników , prawników , w radzie miasta 21 radnych biorących całkiem niezłe pieniądze za nic nierobienie a nie ma komu przeczytać art. 66 i 67 prawa budowlanego wstyd za takich fachowców i ich szefów.

 4. Miasto zapłaci, czyli z podatków naszych tak?
  A to nie właściciel powinien?

  • Właściciel to najlepszy kolega włodarza

   • Skoro burmistrz taki dobry kolega właściciela rudery, to może wspólnie z nim powienien finansować rozbiórkę tego dziadostwa, no bo jak kumpelstwo to kumpelstwo.

 5. Zło tkwi w wydziale gospodarki gruntami i w niezrozumieniu przez burmistrza ktory tak pięknie opowiada o histori miasta jego ducha .

 6. Burmistrz i rada pozwoliły na budowę sklepów wielkopowierzchnowych w centrum miasta co jest oczywista działaniem na szkodę małych sklepów w centrum na starówce . Niskie czynsze , puste lokale to brak środków na remonty . Dodatkowo zamiast twórzyc miejsca parkingowe to miasto wyrzuca klientów każąc im płacić za parkowanie , oczywista bzdura w takiej mieścinie . Powinny byc ulgi w podatku od nieruchomosci pod warunkiem przeznaczenia tych środków na remont elewacji kamieniczek tak jak np. w Szawajarii .

 7. To co najgorsze to zle projekt rewitalizacji starówki , ktory nie przeszedł weryfikacji .Dla takiej mieściny jak Łowicz z mocno zarysowanym starym centrum to tragedia bo nie mozna dostać potężnych pieniążków z uni na wykonanie całościowego programu odrestaurowania zabytkowego centrum , wielka szkoda przy ktorej sprawa oczyszczalni to mały pikuś 😬😬

 8. Rozliczamy burmistrza. Burmistrz miał taki program “Szczęśliwa trzynastka”. Obiecał w nim wszystko. M. in. rewitalizację centrum miasta. Nie dzieje się w tym temacie NIC! Rozliczymy go i jego wice, którego program brzmiał: “Prawdziwa zmiana”

 9. Podobnych pustostanow jest więcej w Łowiczu.Szczegolnie w miejscach gdzie piecze sprawuje konserwator zabytków.Np.Nowy Rynek budynek przy Wąskiej.Tragedia.A to jest trójkątny rynek ewenement europejski.Dlaczego tak się dzieje.Miasto powinno obciążać hipoteki i remo towar.

 10. Nie nikogo kto by to zburzył, bo odbudować się tego nie da. Tak jak na Podrzecznej.
  Czekamy do kolejnego nieszczęścia. To nieszczęścia zmuszają do działania.
  Tylko debilki tak postępują, a nie stosowne władze za nasze pieniądze.

 11. W piątek przed pożarem, w porze obiadowej wszedł na tą nieruchomość mężczyzna w wieku około 50 lat z wózkiem na kółkach, takim jak starsze panie robią zakupy i zniknął w tych ruinach. Być może tam mieszkał. Niezależnie od tego chciałbym sprostować, że pożar był pod numerem 16 albo 18 a nie Zduńska 14. Swoją drogą – można “pogratulować” m.in. władzom miasta, policji, nadzorowi budowlanemu – teraz się obudzili.

 12. Ja spostrzegam na codzień że Zduńska i centrum coraz brzytrze. ale też popatrzeć na byłą rampę kolejową jak ludność szuka pracy poza lŁowiczem a coraz więcej rośnie sklepów wieloobszarowych

 13. A na podstawie jakich przepisów miasto inwestuje w prywatną własność.

 14. Marazm, stagnacja. A czyja to wina? W sumie to jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Fundusze miasta nie pozwalają na utrzymanie zastępców zastępców a gdzie tu ma starczyć na wizerunek miasta.

  • Racja ksinzoku. Urzędasy w każdym mieście ciągną jak pijawki. Starcza jedynie na zespoły disco polo. A miasta jak wiedną tak wiedną. Za parę lat jeszcze takiej strategii nikt nie będzie o nas wiedział

 15. Oj tam oj tam. Czepiacie się. Procesja tamtędy już nie chodzi więc kogo to obchodzi, że główna ulica miasta powoli staje się ruiną.

 16. Zamieścić fotę Burmistrza albo najlepiej wszystkich czech.

 17. zaorać to miasto razem z wąsatym

 18. Ankieta poniżej pasa. Zresztą jak ta wasza gazetka. Jak zwykle jesteście bezstronni i rzetelni. Phi

 19. w sprawie ankiety
  brakuje jednego punktu
  Zdjęcie aktualnego gospodarza miasta jak stoi w kolejce po Kuroniówkę

 20. Czy ta ankieta to jakiś żart????

 21. Mamy RODO więc punkt nr 1 z opcji do głosowania odpada.

 22. Zduńska już dawno umarła, a centrum jest coraz brzydsze. Nie wygląda to dobrze. Brak dobrego gospodarza?

  • Brak jakiegokolwiek gospodarza, który pochyliłby się nad Zduńską ale także i nad innymi podobnymi ulicami. Ale na to trzeba mieć jakiś pomysł, a jest to bardziej skomplikowane niż pięlęgnowanie wąsisków.