fot. zbiory rodzinne

Na początku tygodnia ruszyła na stronie internetowej Siepomaga.pl zbiórka na leczenie Michała Jabłońskiego z Łowicza, znanego z prowadzenia warsztatów garncarskich m.in. w skansenie w Maurzycach.

W 2018 roku Michał Jabłoński poznał diagnozę o chorobie nowotworowej, która zaatakowała jego krtań. Wówczas rozpoczęła się walka o jego życie. Pan Michał przeszedł intensywną chemioradioterapię, która wycieńczyła organizm, jednak z jej pomocą nowotwór wycofał się z krtani. Wtedy przyszedł jednak kolejny cios, gdyż okazało się, że choroba dała przerzuty na wątrobę.

Żona pana Michała, Izabella powiedziała nam, że pan Michał jest teraz w domu. Nie może zostać poddany kolejnej chemioterapii, gdyż wyniki jego badań póki co na to nie pozwalają. Aby je poprawić, pan Michał musi przyjąć bardzo drogi lek, rekomendowany przez lekarzy, który pomoże w regeneracji jego wątroby.

Rodzina finansowała leczenie z własnych funduszy, jak długo tylko mogła, jednak teraz jej możliwości finansowe się wyczerpały. Jedna dawka leku kosztuje 14 tys. zł, zaś musi on być przyjmowany co 3 tygodnie – minimum 10 razy, a być może dużej. Pani Izabella nie kryje, że rodzina pokłada duże nadzieje w terapii tym lekiem. Dlatego została utworzona zbiórka na stronie Siepomaga.pl. Co istotne, zbiórka trwa dopiero kilka dni, a już uzbierano prawie 7 tys. zł, czyli połowę sumy na pierwszą dawkę.

Michał Jabłoński z zawodu jest kucharzem, pracował m.in. w restauracji Szkiełka i w jednej z łowickich pączkarni. Jego wielką pasją stało się jednak garncarstwo, dlatego też jako działalność dodatkową prowadził wyjazdowe warsztaty w całej Polsce. Prowadził je m.in. w skansenie w Maurzycach, gdzie jako przedstawiciel „ginących zawodów” przedstawiał tajniki lepienia z gliny turystom, a zwłaszcza dzieciom. Warsztaty garncarskie prowadził także podczas Nocy Muzeów w łowickim muzeum oraz w czasie święta szkoły pijarskiej, kiedy to uczniowie jadą na rowerach do Maurzyc.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.