12 lipca, komendant Hufca ZHP Michał Kordecki złożył na ręce komendantki Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Natalii Patorskiej-Grzelewskiej rezygnację z pełnionej dotychczas funkcji w komendzie Hufca. Rezygnacja została przyjęta.

Rezygnacja Kordeckiego ma bezpośredni związek z publikacją w  Gazecie Wyborczej artykułu poświęconego publikowaniu w internecie przez komendanta prywatnych wypowiedzi, w których m.in. obrażał swoich podkomendnych nazywając ich np. głupkami (chodziło o dwoje instruktorów, którzy jako członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej poparli wprowadzenie w parku Błonie, w której można byłoby spożywać alkohol), przytaczane są też jego inne kontrowersyjne wpisy dotyczące mniejszości seksualnych, Lecha Wałęsy czy Żydów.

„Komendantka rezygnację przyjęła. Komenda chorągwi podjęła również decyzję o bezzwłocznym zawieszeniu druha Michała Kordeckiego w prawach członka ZHP i o skierowaniu wniosku do Chorągwianego Sądu Harcerskiego o zastosowanie kary przewidzianej w Statucie ZHP” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez komendę Chorągwi Łódzkiej – „Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją wychowawczą, która zrzesza prawie 110 000 członków. Każdego dnia nasi instruktorzy w całej Polsce dbają o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych. Jedną z najważniejszych postaw, jakiej uczymy, jest szacunek do drugiego człowieka. W momencie, gdy dochodzą do nas niepokojące sygnały o tym, że członek ZHP może postępować niezgodnie z harcerskimi zasadami, dokładnie to sprawdzamy i podejmujemy odpowiednie kroki.”

W najbliższym czasie należy spodziewać się zorganizowania nadzwyczajnego zjazdu hufca, w czasie którego zostanie wybrany nowy komendant.

Aktualizacja

Michał Kordecki od nas dowiedział się, że złożona przez niego rezygnacja została przyjęta przez komendanta Chorągwi Łódzkiej ZHP, jak i o postanowieniach Komendy Chorągwi wobec jego osoby. Złożył rezygnację rano 12 lipca w dniu, w którym ukazał się artykuł w GW.

Nie widział innego wyjścia, w artykule jego prywatne, mogące być odbierane jako kontrowersyjne wypowiedzi zamieszczane w internecie, są połączone z pełnioną przez niego funkcją w ZHP. Nie chciał i nie chce, aby przez to negatywnie odbierano organizację.

Cytowane w tekście wypowiedzi z Twittera uważa za wyrwane z szerszego kontekstu (to fragmenty odpowiedzi w toczonych dyskusjach i komentarzach zamieszczanych przy doniesieniach medialnych).

Podkreśla, że jego konto nigdy nie było połączone w jakikolwiek sposób z ZHP, w tym co pisał nie poruszał w ogóle spraw harcerskich, ale zamieszczał jedynie prywatne wypowiedzi.

Kordecki powiedział nam, że do czasu zjazdu Hufca i wyboru nowego komendanta, co stanie się prawdopodobnie we wrześniu, decyzją komendanta łódzkiej chorągwi ZHP zostanie mianowany pełnomocnik, który poprowadzi Hufiec w okresie przejściowym.

Będzie to prawdopodobnie jeden ze starszych doświadczonych instruktorów z Łowicza. Podkreślił też, że jego odejście nie ma wpływu na trwający obóz w Wapienicy w Beskidzie Śląskim.

 

W najbliższym wydaniu Nowego Łowiczanina, w czwartek 19 lipca zamieścimy obszerny artykuł, w którym Michał Kordecki wyjaśni decyzję o rezygnacji z funkcji komendanta, odniesie się też do cytowanych w artykule prasowym Gazety Wyborczej fragmentów jego internetowych wypowiedzi na prywatnym koncie założonym na Twitterze.

Poruszymy też kwestię wolności w wyrażaniu przez niego prywatnych poglądów w internecie, jak i to czy zamieszczenie ich w artykule, wyrwanych z szerszego kontekstu, winno mieć wpływ na decyzję Komendy Chorągwi ZHP o zawieszeniu go w prawach członka ZHP.

 

28 komentarzy

 1. Sam sobie winien ten cały Kordecki, a teraz szuka przyczyny. Trzeba było być normalnym.

 2. Pewnie Rodzić zainspirowany przez pewnego młodego pracownika ŁOKu ?

 3. Według tego co napisano, redakcję poinformował rodzic któregoś harcerza. I dobrze zrobił.

 4. Czy to Pan Krystian przekazał te sensacyjne wieści wybiórczej ? Nie mówię, że doniósł.

 5. Pan Michał za młodu grzeczny nie był, ale to nie znaczy, że nie zmienił się. Tylko krowa nie zmienia poglądów. Źle się stało, że lewa strona sceny politycznej zwolniła go z funkcji komendanta.
  Odnosząc się do żartów np. z gejów: to większość z nas się z nich śmieje (żartów, a nie gejów), ale jak jest okazja komuś do kopać, to stajemy się święci. To kiedy jesteśmy prawdziwi?

 6. Nie głaskajcie gościa który publicznie wyżywa się na mniejszościach. Jego poglądy zawsze były mocno skandaliczne. Doigrał się.

 7. Nie oceniam działalności Pana Kordeckiego w ZHP ale jego wpis o harcerzach popierających pospolite picie jest trafiony w samo sedno.. Dobrze ze ma odwagę mówić młodym ludziom ze źle postępują głosząc publicznie poparcie dla spożywania alkoholu bo to wstyd dla ZHP ale i ich rodzin.. co oni powiedzą zuchom na zbiórkach?
  Sa przykładem? dla kogo?

 8. No Pan Kordecki to już przekroczył tymi wpisami wszelkie granice. To się nawet w czterech ścianach własnego domu nie mieści, żeby takie teksty wypowiadać.

  • Możesz powiedzieć jakimi wpisami? Bo w tekście jest mowa tylko o dwójce harcerzy, których nazwał głupkami, z czym niestety się zgadzam. Zostali po prostu wykorzystani i sprzeniewierzyli się zasadom harcerskim.

 9. prawdziwy polak i katolik

  Czy ktoś może wyjaśnić czy radni z pis kosiorek oraz trzoska nie będą już mogli kandydować do miasta i powiatu bo zasiadają w jakiś radach nadzorczych, a prezes powiedział że tacy nie mogą liczyć na kandydowanie

 10. Nie harcerze, a mlodziezowi radni i popierali jedynie uchwale o strefie wolnej od zakazu spozywania alkoholu. Nie obrazali mniejszosci jak ich komendant, czy nawet jego samego, jak on ich. Ogromna roznica.

  • Harcerze którzy są też młodzieżowymi radnymi i zrobili z siebie idiotów. A radnymi Cipiński którego lubię i szanuję ich wykorzystał (mimo wszystko mam nadzieję że zrobił to nieświadomie)

   • Odwrotnie: mlodziezowi radni ktorzy sa tez harcerzami. Nie mieszajmy ich do tego. To tekst o komendancie.

   • Jeżeli przyjąć, że ci młodzieżowi radni “zrobili z siebie idiotów” (ja tak nie twierdzę), to jakimi określeniami nazwać to, co zrobił z siebie komendant tymi wpisami?

   • skoro młodzieżowi radni a nie harcerze to może Pan Kordecki a nie komendant. Każdy przekręca jak mu pasuje. Jeśli harcerze z powołania to powinni z automatu być przeciwni, jeśli nie to powinni zachować się jak Pan Komendant

 11. W pełni zgadzam się z Prawnikiem!!!!
  Tych dwoje także powinno stanąć przed harcerskim sądem dyscyplinarnym!!!

 12. A ci instruktorzy którzy zdradzili ideały harcerskie (jak zrozumiałem z artykulu głosowali za promocją i spożyciem alkoholu ) to też będą się tłumaczyć przed sądem harcerskim?

  • Ktoś musi na nich donieść – może zrobi to ten co doniósł na Michała.
   No pokaż się żubrze zrób że minę uprzejmą no żubrze.

 13. Najlepszy P. Smigiera na FB. Napisał, że w sumie to harcerze nie mają racji. Własnie stracił moj głos w wyborach… Jak mozna bronić kogos, kto nie szanuje ludzi. Porazka.

 14. Od władzy “absolutnej” pomieszało się już Panu Coralowi, czemu tak późno? Przez te wszystkie lata zdozyl zniszczyć wielu harcerzy, narzucał swoje chore wizję. Wielu starych harcerzy wreszcie poczuło satysfakcję. Panie Coral teraz to chyba do ONR-u trzeba się udać.

 15. Nareszcie. To człowiek niegodny tego stanowiska.

 16. Hipokryci. Sami święci.

 17. Przecież niektórzy stoją rozkrokiem miedzy Burmistrzem a PiS i śmieją się udając przyzwoitych.
  Eliminacja konkurencji /MODE ON

 18. Nareszcie! Tylko niech Komendantem Hufca nie zostanie jego żona, bo to będzie pic na wodę!

 19. Teraz idź Michałek startować do Rady Miejskiej z listy PIS. Pasujesz idealnie.

  • Może czas oficjalnie przyznać, że jest Pan zwolennikiem teorii Macierewicza na temat katastrofy Tupolewa?