Dzisiaj, 7 marca, w przedszkolu Wiosenka na Górkach odbyło się zebranie osiedlowe mieszkańców ul. Żołnierzy Niezłomnych (dawnej 17 Stycznia) z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim, którego celem było wypracowanie stanowiska w kwestii nazwy tej ulicy. 

Przypomnijmy, że wojewoda łódzki Zbigniew Rau na podstawie wydanego zarządzenia zastępczego zmienił nazwę – położonej na osiedlu Górki w Łowiczu – ul. 17 Stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Spotkało się to z dużym sprzeciwem mieszkańców, którzy przygotowali petycję do Rady Miejskiej w Łowiczu o zachowanie dotychczasowej nazwy. Temat ten został też wprowadzony do obrad sesji, ale wówczas nie zapadły żadne wiążące decyzje. 

Około 20 obecnych na dzisiejszym zebraniu mieszkańców podtrzymało wolę zachowania nazwy ul. 17 Stycznia. Okazało się jednak, że termin zaskarżenia decyzji wojewody do WSA upłynął 4 marca. Mieszkańcy mieli pretensje do władz miasta i Rady Miejskiej o to, że „przespali sprawę”, bo – jak mówili – spotkanie takie jak dziś powinno się odbyć wówczas, gdy wojewoda poinformował w październiku o możliwości niezgodności z ustawą dekomunizacyjną nazw dwóch ulic w Łowiczu (jedną z nich była ul. 17 Stycznia). Nie kryli też, że czują się zawiedzeni tym, że na dzisiejszym spotkaniu nie pojawił się przewodniczący rady Michał Trzoska.

Spotkanie zakończyło się wypracowaniem stanowiska, że radni z Górek Krzysztof Janicki i Józef Szczepanik mają złożyć na marcową sesję projekt uchwały o zmianie nazwy ulicy na 17 Stycznia 1649 roku (ma ona symbolizować datę koronacji Jana II Kazimierza Wazy) oraz dopuszczenie stosowania skrótu 17 Stycznia. W dalszej kolejności konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii IPN i wojewody. 

Więcej o tym spotkaniu przeczytasz w NŁ – w czwartek za tydzień, 15 marca. 

 

 

 

Komentowanie nie jest możliwe.