Temat zagospodarowania placu przy ul. Miodowej na Górkach, kolejny rok z rzędu zdominował osiedlowe spotkanie w sprawie budżetu obywatelskiego, które odbyło się dzisiaj, 18 października, w przedszkolu Wiosenka. Ogólne zebranie mieszkańców większością głosów przyjęło uchwałę o niesprzedawaniu działki pod budowę kościoła. 

Dyskusja ws. spornego terenu na osiedlu Górki została wcześniej zaplanowana w porządku obrad. Chodziło o poznanie opinii mieszkańców przed październikową sesją Rady Miejskiej w Łowiczu, na której radni będą chcieli ostatecznie wypracować stanowisko na temat placu przy ul. Miodowej. Do udziału w zebraniu na os. Górki zaproszenie otrzymali wszyscy miejscy radni (jest 21), ale przyszło zaledwie kilku. 

Mieszkańcy jednogłośnie przyjęli, zaproponowaną im przez przewodniczącego zarządu osiedla Krzysztofa Janickiego, uchwałę o niewyrażaniu zgody na sprzedaż, zamianę lub darowiznę działki na rzecz Kurii Diecezjalnej w Łowiczu pod budowę kościoła. Została ona przekazana przewodniczącemu Rady Miejskiej w Łowiczu Michałowi Trzosce, który również uczestniczył w zebraniu. 

Mieszkańcy nie kryli zniecierpliwienia w kwestii uregulowania sytuacji działki w centrum Górek. Po raz kolejny podkreślili (niektórzy w bardzo ostrych słowach), że chcieliby w tym miejscu przedszkola lub świetlicy, a nie kolejnego w mieście kościoła. Mieli też pretensje do radnych, że zgodzili się uczestniczyć w czerwcowym spotkaniu z biskupem, zamiast zaproponować dostojnikom kościelnym spotkanie z udziałem mieszkańców. 

Mieszkańcy Górek wyłonili też trzy propozycje do kolejnego etapu głosowania nad budżetem obywatelskim dla tej dzielnicy na 2018 rok. Aż dwie z nich pozostają w związku ze spornym terenem, są to: zagospodarowanie terenu przy ul. Miodowej (siłownia zewnętrza, posadzenie drzew, alejki) – 61 głosów oraz zabudowa typu street workout na placu przy ul. Miodowej – 46 głosów. Obie te propozycje dotyczą tylko terenu w bezpośrednim sąsiedztwie z placem zabaw i boiskiem, a nie całej działki. Do kolejnej tury głosowania przechodzi też budowa ul. Paderewskiego z 43 głosami. 33 głosy oddane na budowę ul. Moniuszki nie pozwoliły tej propozycji awansować dalej. 

10 komentarzy

 1. Precz z kościołem nikomu to do niczego nie jest potrzebne przedszkola żłobki to musi być budowane i infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo na drogach

 2. A w Chąśnie nie ma kościółka? Moze tak w Chąśnie wybudować.

 3. Mieszkniec Górek przeciwny budowie kościoła

  cd. Władze kościelne w Łowiczu ulegają jakby również bałwochwalstwu – grzech polegający na oddawaniu czci fałszywym bóstwom. W szerszym sensie przywiązywanie nadmiernej wagi do spraw doczesnych kosztem Boga. W teologii Św. Pawła pojęcie bałwochwalstwa jest poszerzone i obejmuje także chciwość (Kol 3,5; Ef 5,5) rozumianą jako kult pieniądza traktowanego jak bożek, któremu ludzie służą niczym Bogu najwyższemu. Przedmiotem bałwochwalczej żądzy może być również władza (Ap 13,8) i rozkosze życiowe (Tt 3,3).

 4. Mieszkniec Górek przeciwny budowie kościoła

  cd. Poprzez wzniecanie podziałów społecznych oraz nie stosowanie się do najważniejszych przykazań: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych – Ewangelii Marka Mk 12,29-31.

 5. Mieszkniec Górek przeciwny budowie kościoła

  Należy przypomnieć księdzu biskupowi, że kościół to my (ludzie – mieszkańcy), a nie on więc jeśli my nie mamy potrzeby kolejnego kościoła to on jako nasz powiernik powinien tak samo twierdzić. Jeśli tego nie czyni to znaczy, że nas nie reprezentuje w tej kwestii i jego prywatne w tym przypadku zdanie się nie liczy. Jeśli ksiądz biskup nie ustąpi w kwestii działki powinniśmy wnioskować do stolicy apostolskiej o zmianę biskupa w naszej diecezji ponieważ nie działa on zgodzie i dla dobra kościoła (naszą) czyniąc krzywdę nam jak i całemu kościołowi katolickiemu cdn…

 6. Komu się buduje kolejny kościół w mieście gdzie nie ma młodych ludzi i miasto umiera? Zmarnotrawić środki z budżetu miejskiego na budowę kościoła a później napychać własną sakwę z tacy mszalnej.
  Za kilka lat kościoły będą stały puste, bo ludzie młodzi są bardziej świadomi i nie dają sobie wpychać do głowy gówna!
  NIE dla kolejnego kościoła w ŁOWICZU!

 7. Apoloniusz 54 lata

  Brawo Górki
  pozdrowienia z Korabki

 8. Taka jest wola suwerena. Dość kościołów wyludniającym się mieście.

 9. W ZESZŁYM ROKU BYŁO TO SAMO….
  PÓKI NIE WYJAŚNI SIĘ SYTUACJA Z KURIĄ POWINNIŚMY TE ŚRODKI PRZEKAZAĆ NA ZROBIENIE WSZYSTKICH ULIC

 10. Propozycje dotyczące placu przy Miodowej dotyczą TYLKO PLACU ZABAW !!!
  Propozycje są tak sformułowane ,że WPROWADZAJĄ MIESZKAŃCÓW W BŁĄD!!! przez co głosowanie będzie nieuczciwe, niewiarygodne i nieobiektywne – powinno się je unieważnić!!!
  Były zgłaszane zastrzeżenia do tych propozycji ale władz miasta absolutnie to nie obchodzi -żal jak tu się traktuje ludzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.