To nie było przemówienie podsumowujące, to był wstęp do dalszej walki. Właśnie w Łowiczu, na wieczorze wyborczym, prezydent Andrzej Duda zainaugurował trzeci etap kampanii wyborczej. Dlatego zresztą gościliśmy go w Łowiczu: sztab od dawna wiedział, że zwycięstwo w pierwszej turze nie jest możliwe i że potrzebne będą jeszcze dwa tygodnie walki, stąd pomysł, by rozpocząć je w Łowiczu, gdzie, przypomnijmy, prezydent kampanię rozpoczął, pamiętnym spotkaniem na Nowym Rynku.

Podobnie zresztą uczynił sztab Rafała Trzaskowskiego, który też nie zamknął się w jakimś zamkniętym lokalu w Warszawie, lecz zorganizował wieczór wyborczy przed elektrownią Powiśle, a potem kandydat pojechał do Wołomina..

Co usłyszeliśmy w Łowiczu? Po pierwsze podziękowania za liczny udział w wyborach. Oczywiście, 80% może by się marzyło, tak bywa we Francji, niemniej w Polsce 64% (jak się okazało w nocy) to znakomity wynik. Prezydent dziękował za to, podkreślał, jak ważne jest korzystanie z tego najważniejszego prawa do tego, by państwo było rządzone zgodnie z wolą większości obywateli. Dziękował za zaufanie – że w I turze w wyborach tegorocznych głosowało na niego dużo więcej osób niż przed 5 laty. Mówił, że osiągnął dużą przewagę nad głównym rywalem tak procentową jak i w liczbach bezwzględnych.

Gratulował potem wszystkim konkurentom, imiennie Rafałowi Trzaskowskiemu, choć podkreślał, że ma inną wizję Polski niż on i jego partia. Mówił, że te wybory zadecydują o tym, jaka będzie Polska.

Potem wyraźnie zwracał się do tych wyborców, którzy oddali swój głos na innych kandydatów. W pierwszej kolejności wymienił wyborców Krzysztofa Bosaka. Stwierdził, że niewiele dzieli tę wizję, jaką oni mają od jego wizji – bo jest to wizja silnej Polski, której interesy są na pierwszym  miejscu. Podkreślał, że wielu młodych wyborców Konfederacji wolałoby pewne sprawy przeprowadzać szybciej – ale cel jest ten sam.

Do wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza zwracał się mówiąc, że tu punktem wspólnym jest sposób, w jaki patrzą na polską wieś i na polską rodzinę – i to i to jest ogromną wartością. I że rodzina powinna w polityce zajmować bardzo ważne miejsce. Wyborcom lewicy powiedział, że mimo różnic, jeden punkt jest wspólny: to troska o najsłabszych.

Potem zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu to, że nie jest wiarygodny, bo jest wiceprzewodniczącym partii, która podnosiła wiek emerytalny, podwyższała podatki, łamała obietnice wyborcze, nie przejmowała się rozkradaniem narodowego majątku. Powiedział, że właśnie o to będą wybory w drugiej turze: czy Polska będzie ponownie – jak to określił – „zwijana”, czy życie Polaków będzie ponownie pogarszane, wbrew obietnicom.

Zapowiadał, że będzie wspierał wszystkie rządowe plany inwestycyjne, bo one są ważne dla wychodzenia z kryzysu spowodowanego wirusem: tak te wielkie, jak przekop Mierzei Wiślanej i uruchomienie gospodarcze portu w Elblągu, a przez to całych Mazur i Warmii oraz Centralny Port Komunikacyjny i związane z nim inwestycje kolejowe w całym kraju. Ale także te mniejsze, na skalę regionalną i lokalną. Nie ma albo-albo – mówił, potrzebne są i te i te.

Na koniec powiedział, że nie ma żadnej przerwy w kampanii i zaraz po zakończeniu spotkania rusza dalej w trasę.

7 komentarzy

  1. ASKSIĘŻAK

    Mam nadzieję, że skoro 28.06. zjechało do Łowicza “tyle władzy” – zgodnie z moją sugestią (komentarz z dnia 25.06.) – któryś z łowiczaków zapytał rządzących, dlaczego bogate Skierniewice dostały na budowę następnego w tym mieście wiaduktu nad torami (ul. Zwierzyniecka) prawie 30 mln. zł a biedny, zadłużony Łowicz – kilka mln. Jeśli nikt tego nie zrobił, to może lokalni dziennikarze spróbują odpowiedzieć na moje pytanie? Tymczasem Prezydent Duda wspominał o pomocy dla biedniejszych samorządów na inwestycje.

    Oglądałem w TV migawki z tego wieczoru, ale raczej rzadko wspominano, że to relacja z Łowicza, więc efekt reklamowy dla miasta – raczej mierny.

  2. Ta ładna blondynka to z Łowicza ?

  3. Biedny, zacofany Łowicz, skansen w środku kraju ☹️

  4. Brawo psl. Jesteście tam gdzie wasze miejsce, DNO!!!!

  5. Będąc w Łowiczu myślałem że na Błoniach jest ustawka kiboli Widzewa z Legią, tyle policyjnych szturmówek i jazdy konnej to jak żyje w naszym mieście nie widziałem.

  6. zenada propisowski portaliku i gazetko

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.