Wybór brodzika prysznicowego do małej łazienki

W przypadku łazienek o niewielkiej powierzchni najlepiej wybierać małe lub pośrednie brodziki prysznicowe, które nie zabiorą zbyt dużej ilości miejsca. Na rynku dostępne są różne wymiary i kształty oraz głębokości. Są brodziki prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, pięciokątne, a także inne, o niestandardowych formach. Najwygodniejsze w użytkowaniu i najczęściej wybierane są te w kształcie kwadratu i prostokąta. W kwestii wymiarów do dyspozycji jest tak naprawdę całe multum możliwości. Są brodziki bardzo małe, na przykład 60×60 cm, które jednak nie do końca mogą spełniać oczekiwania odnośnie komfortu podczas kąpieli. Z kolei wymiary takie jak 100×80 cm, mimo iż zapewniają idealną swobodę, nie sprawdzą się w przypadku wielu łazienek ze względu na ich gabaryty. Przed podjęciem decyzji należy więc dokładnie przeanalizować, jaki rozmiar będzie najlepiej dopasowany do potrzeb, a także spełniał niezbędne wymagania dotyczące wielkości pomieszczenia. Poszukiwania dobrego brodzika prysznicowego warto rozpocząć od sprawdzenia dostępnych modeli na stronie sklepu Tania Łazienka https://tanialazienka.com/brodziki.html. Można tam znaleźć brodziki prysznicowe od 60 cm do 180 cm szerokości.

Do małych łazienek najlepiej dobierać kabiny przyścienne lub narożne

W niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzają się kabiny przyścienne bądź narożne. Te pierwsze stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia, zaś drugie są doskonałym zagospodarowaniem wolnej przestrzeni w rogu małej łazienki. Ważną kwestią jest też wybór odpowiednich drzwi. W przypadku niewielkich pomieszczeń najlepiej zdecydować się na przesuwne bądź harmonijkowe.

Jak zamontować prostokątny brodzik w małej łazience?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas montażu całego prysznica jest to, żeby brodzik i kabina stanowiły spójny zestaw. Aby zapewnić odpowiedni komfort kąpieli, musi to być komplet szczelny i w pełni użyteczny. Decydując się na prostokątną wersję brodzika, należy pamiętać o tym, że konieczne jest odpowiednie dopasowanie kabiny – modele przeznaczone do kwadratowych nie będą do nich pasować.

Dopasuj rozmiar kabiny do oczekiwań i wielkości łazienki

Niestety wielkość łazienki determinuje wybór wymiarów prysznica. Wiadomo, że im większa powierzchnia brodzika, tym większy komfort korzystania z kabiny. Jednak mała łazienka ogranicza możliwości wyboru. Kompaktowy prostokątny brodzik 80×90 cm może być więc idealnym wyborem, zapewniającym wystarczającą swobodę podczas użytkowania, a jednocześnie niezabierającym ogromnej ilości przestrzeni w pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź instalację won-kan

Od czego więc zacząć? Jeszcze przed ustawieniem brodzika, należy doprowadzić instalację zimnej i ciepłej wody do baterii prysznicowej, a także zadbać o montaż odpowiedniego syfonu. Są one bowiem dostępne w różnych wysokościach, więc należy dopasować go do głębokości brodzika, a także ułożenia instalacji kanalizacyjnej. Ponadto w przypadku modeli prostokątnych trzeba zwrócić uwagę na umiejscowienie otworu, gdyż może on się znajdować w różnych miejscach – w centralnej części, w narożniku bądź na środku krótszego lub dłuższego boku. Odpływ powinien być umieszczony jak najbliżej instalacji kanalizacyjnej. Taki zabieg sprawi, że montaż całości będzie dużo krótszy i prostszy.

Poświęć szczególną uwagę ustawieniom i regulacji kabiny i prysznica

Wszystkie niezbędne instalacje muszą być perfekcyjnie wykonane i dokładnie sprawdzone jeszcze przed ustawieniem poszczególnych elementów prysznica, gdyż późniejsze usunięcie jakichkolwiek usterek będzie bardzo skomplikowane. Jeśli cała konstrukcja ma posiadać nóżki, to należy je wcześniej przykręcić i używając poziomicy ustawić odpowiednio na nich brodzik regulując podpórki, gdy zajdzie taka potrzeba. Niektóre modele zawierają uchwyty montażowe, które przykręca się do ściany kołkami rozporowymi.

Zadbaj o odpowiednie uszczelnienie trudnych miejsc

Następnym krokiem jest uszczelnienie brodzika silikonem. Łazienka jest miejscem, gdzie panuje wilgoć. Przeciekanie może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów, więc odpowiednie uszczelnienie jest niezwykle ważną kwestią. Po wykonaniu wszystkich czynności należy nie korzystać z brodzika przez 24 godziny, do momentu aż silikon w pełni się zwiąże i idealnie wyschnie. Po tym czasie można przejść do montażu odpowiednio dopasowanej do prostokątnego modelu kabiny.

Komentowanie nie jest możliwe.